Jak se v mé hlavě zrodil nápad na Puntíkový den?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Když už se i mí blízcí začali pídit po tom, co stálo za vznikem myšlenky uspořádat Puntíkový den, naznala jsem, že je na čase podělit se s vámi o příběh jeho vzniku.

Už několik let sleduji mediální přešlapy našich televizních stanic a člověku občas lezou oči z důlků a derou se do nich slzy, když vidí a slyší, jak moderátor či reportér uvádí miliony lidí v omyl tím, že o lupénce hovoří jako o nakažlivé kožní chorobě. Rovněž jsem měla možnost vidět, jak v zábavném pořadu popisuje host své neblahé zkušenosti z hodin plavání a následný odpor k němu z důvodu, že kolem něj plavou kusy trenéra, který trpí lupénkou.

Seděla jsem v křesle jako opařená a nechápala, čemu se přítomné publikum tak srdečně směje. Pár let zpátky byla dokonce lupénka označena za infekční onemocnění v jedné vědomostní soutěži. A co je na tom všem nejhorší? Pacientská organizace SPAE si samozřejmě nenechala tyto výroky líbit a poslala stížnosti Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Závěr však byl takový, že se v archivu vysílání redaktorčina slova v reportáži předabovala, takže místo původního výroku „Pan Horvát se nakazil lupénkou“ zněla věta po úpravě „Pan Horvát onemocněl lupénkou“, a tím byl problém ze strany televize vyřešen.

Odpověď na stížnost ohledně dělání si nemístné legrace z pacientů byla ještě zajímavější. Údajně se nic nestalo a nikdo se ničím neprohřešil, šlo totiž o zábavný pořad. Nevím jak ostatním, ale minimálně pacientům do smíchu moc nebylo. Advent byl tou dobou v plném proudu, zbývalo pár dnů do Vánoc a já stále přemýšlela, jak co nejefektivněji a bez zbytečných nákladů informovat veřejnost o skutečnosti, že tu máme pacienty s lupénkou, která rozhodně není infekční. Jak by řekl můj tříletý syn, vyznavač Krysáků a milovník potkana Edy: „Máme tu problém, pánové!“ Ten můj se naštěstí vyřešil záhy. Kouzlo Štědrého večera a zcela nevinný dárek v podobě funkčního trika s puntíky stály u zrodu této myšlenky. Zázraky se prostě dějí, to už mi nikdo nevymluví. 

Budu velice ráda, když do toho půjdete 29. října s námi a oblečete si cokoli s puntíky, čímž dáte okolí najevo, že máte povědomí o lupénce a její neinfekčnosti a lidé s tímto onemocněním vám nejsou lhostejní. Přidejte se k nám na facebook.com/puntikovyden, sdílejte, lajkute a šiřte info dál, protože letos jsou prý puntíky v módě.

Vaše Sestra v akci spolku Revenium a členka výboru SPAE

Gábina Doleželová

Puntíkový den

Fotografie od uživatele Tofros.com ze služby Pexels

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Gabriela Doleželová

Gabriela Doleželová

Jsem zdravotní sestrou v neustálé akci. Sama nejsem pacientkou, nýbrž rodinným příslušníkem pacientů a pomáhám lupénkářům prostřednictvím pacientských organizací nebo v rámci vzdělávacích akcí pro odbornou i laickou veřejnost. Svěřené úkoly se snažím plnit do puntíku (Puntíkový den), šlapu do pedálů a ráda si poskočím (instruktor spinningu a jumpingu). Baví mě práce s dětmi, a to nejen těmi mými.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

QR Platba

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!