Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Národní umělec, který později zkritizoval komunistické představitele, charismatický herec, který se v soukromí utápěl v depresích tím vším byl Miloš Kopecký, představitel mnoha filmových, divadelních i seriálových rolí.

Miloš Kopecký se narodil 22. srpna 1922 v Praze do česko-židovské rodiny. Jeho otec byl kožešník a jeho matka kloboučnice a bývalá modelka. Podle serveru ČSFD měl ke škole negativní vztah a studium na víceletém gymnáziu ukončil již v prvním ročníku. Stejně tak se mu nepodařilo vyučit se kožešníkem. Naštěstí věděl, že se chce věnovat divadlu, a proto se roku 1939 stal členem recitačního souboru Tvar.

Druhá světová válka poznamenala herce negativně, jelikož byl kvůli svému původu deportován do pracovního tábora v Bystřici u Benešova. Jeho matka skončila v koncentračním táboře v Osvětimi, kde zahynula. S její smrtí se Miloš Kopecký nikdy nesmířil a tato tragédie v něm nastartovala deprese.

Nebyla to bohužel první nešťastná událost, která se mu v životě přihodila. I když se po válce oženil s kolegyní Stellou Zázvorkovou a narodila se jim dcera Jana Kateřina, manželství vydrželo pouhý rok a dcera v patnácti letech spáchala sebevraždu.

„Pustila si demonstrativně plyn a já přišla pozdě. V ten okamžik se mi zhroutil celý svět (…) pravděpodobně zdědila i Mildův sklon k depresím,” vypráví Valerie Zawadská v hereččině roli v cyklu Příběhy slavných Českého rozhlasu Dvojky.

První angažmá získal v divadle Větrník, kde začínal jako zvukař a oponář. Později působil i v dalších pražských divadlech včetně Divadla na Vinohradech i Národního divadla. Na stříbrném plátně se objevil poprvé v roce 1947, a to ve filmech Nevíte o bytě?, Jan Roháč z Dubé a Až se vrátíš…

Mezi významné filmy, v kterých si zahrál, patří například Pyšná princezna, Baron Prášil nebo Adéla ještě nevečeřela. Role získával ale i v televizních seriálech, například v Nemocnici na kraji města, kde hrál přísného a nevrlého doktora Štrosmajera. Jeho poslední rolí byl regent v pohádce Kouzelný měšec z roku 1996.

V témže roce zemřel 16. února v psychiatrické léčebně v Praze-Bohnicích. O tom, že se zde léčil s depresemi, věděla údajně kromě lékařského personálu jen jeho nejbližší rodina. Přežila ho jeho čtvrtá manželka, Jana Křečková, s kterou měl dceru Barboru.

Foto: Barbora.freiova369, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Ivana Recmanová

Ivana Recmanová

Pracuji v Reveniu jako redaktorka a zároveň působím na volné noze jako překladatelka, lektorka a mediální poradkyně. V letech 2018 - 2020 jsem byla členkou Poradního orgánu pro monitorování práv osob se zdravotním postižením zřízeném při úřadu veřejného ochránce práv. V minulosti jsem publikovala například v Deníku Referendum, Mladé frontě DNES, Alarmu nebo Novém prostoru. Jsem diagnostikovaná autistka. Ve volném čase se věnuji psaní poezie, cestování, hudbě a dobrovolnické činnosti pro Trans*parent a Amnesty International.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

QR Platba

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!