Praha má svoji nábytkovou banku. Magistrát se v rámci materiální pomoci rozhodl podpořit ty, kteří při vstupu do bydlení vyčerpali jiné možnosti pořídit si vybavení a nedisponují prostředky pořídit si nábytek vlastní. Darovat vybavení do domácnosti mohou fyzické i právnické osoby – firmy, společnosti apod. „Chceme jako město nabídnout pomoc těm, kteří se dosud museli rozhodovat, jestli za pár stovek zbývajících na živobytí pořídí dítěti postel, nebo školní obědy. A zároveň zachránit věci, které by skončily ve sklepě nebo na smetišti,“ uvedlo sdružení Praha sobě na svém FB. Vedle sociální funkce má nábytková banka rovněž funkci ekologickou: podporuje cirkulární ekonomiku (dává druhou šanci nábytku a předchází tak vzniku odpadu).
Pokud tedy vyřazujete funkční nábytek, pomocí nábytkové banky může přinést užitek nízkopříjmovým Pražanům: seniorům, rodičům samoživitelům, lidem bez domova, v hmotné nouzi či se zdravotním znevýhodněním. Jak na to? Stačí nábytek nafotit a poslat vedoucímu nábytkové banky Tomáši Valentovi (kontakt na konci článku prostřednictvím odkazu na Centrum sociálních služeb). S ním se pak domluvíte, zda je nábytek vhodný, a bude následovat další postup. Nabídnout můžete vedle nábytku rovněž vybavení domácnosti či předměty denní potřeby (elektrospotřebiče, hygienické potřeby, oblečení, hračky). Na místě je k dispozici rukodílna na drobné opravy nábytku z lamina a masivu. Tuto práci budou vykonávat lidé s postižením nebo ti, kteří jsou na běžném trhu práce obtížně zaměstnatelní. Banka si vyhrazuje právo nábytek nepřijmout. Nepřijímá například secondhandový čalouněný nábytek.
Co se týče klientů, kteří by o nábytek měli zájem, mohou se na nábytkovou banku obrátit prostřednictvím sociálních pracovníků či neziskových organizací. Služby nábytkové banky fungují každý všední den od 8.00 do 16.30 a jsou zcela zdarma.
Další informace lze najít na webových stránkách Centra sociálních služeb.
Foto: Pixabay