Fotbal může bořit stigmata ohledně duševního zdraví

Budu se snažit odpovědět, zda profesionální fotbal může napomáhat boření stigmatu ohledně problémů v oblasti duševního zdraví a lidí, kteří mají s onemocněním v této oblasti zkušenosti.

Když se píše nebo mluví o fotbalu, první myšlenky směřují k tomu, který tým vyhraje ligu, bude evropským nebo světovým šampionem, kdo vyhraje Ligu mistrů či Evropskou ligu. Myšlenky pak často putují k hráčům a hlavně k tomu, že vydělávají příliš mnoho peněz. Jak často se však mluví o takových věcech, jako je vývoj hry, její sociologický rozměr nebo cokoli, co hraje důležitou roli mimo hřiště?

Zaměřím se proto na roli profesionálního fotbalu v kontextu osvěty problémů v oblasti duševního zdraví. Dobrou praxi si opět ukážeme na příkladech z Anglie, ale zároveň se s vámi podělím o první tuzemské vlaštovky, které se sice ještě zcela neuhnízdily, dozajista si však hledají vzdušný prostor pro svoje nesmělé nálety.

Pozitivní osvěty a aktivní angažovanosti v oblasti duševního zdraví se dosáhlo u fanoušků (často mužů) během zápasů anglické Premier League prostřednictvím různých aktivit. Přístupy byly založeny na předpokladu, že budou reagovat na informace z oblasti péče o duševní zdraví, vyhledávat pomoc a diskutovat o tabuizovaných problémech na místech, kde se cítí dobře, tedy na svých stadionech. Kultura fotbalových klubů proto může vytvořit prostředí s potenciálem řešit a zlepšovat problematiku duševního zdraví v celé komunitě.

Skvělým příkladem je program „Imagine Your Goals“ (IYG), jehož cílem bylo zlepšit sociální začlenění a celkovou pohodu lidí s duševním onemocněním skrze fotbalové aktivity vedené profesionálními kluby, jakož i bojovat se stigmatem a diskriminací v oblasti duševního zdraví. Tento program zpočátku výrazně propagoval Everton se svým projektem „Zpátky komunitě“ a nakonec byl přijat a zaveden celou Premier League v roce 2011. IYG se nyní účastní 16 anglických klubů Premier League ve spojení s anglickým programem Time to Change (2016). Výsledky těchto programů ukazují významné zlepšení osobních a individuálních dovedností jejich účastníků. Diskusní skupiny byly vedeny s účastníky na začátku a na konci dvouletých programů. Uvedli, že program splnil jejich očekávání v mnoha oblastech, včetně socializace, zdraví a fitness. Výsledky dále ukazují, že fotbalové kluby mohou úspěšně poskytovat programy lidem se zkušenostmi v oblasti duševního zdraví, které zlepšují jejich přístup k osobním dovednostem, sociálnímu kapitálu a mají další potenciální výhody.

Dalším skvělým příkladem je kampaň Heads Up – společný projekt Anglické fotbalové asociace a projektu Heads Together v čele s princem Williamem, vévodou z Cambridge. Tato kampaň se snaží využívat vliv a popularitu fotbalu a poukazovat na fakt, že všichni máme duševní zdraví, jež je stejně důležité jako to fyzické. V rámci této kampaně profesionální hráči a trenéři společně s princem Williamem hovoří o svých zkušenostech z oblasti duševního zdraví a motivují lidi, aby se zapojili do programu péče o duševní zdraví.

Výraznými tvářemi kampaně jsou například trenér anglické reprezentace Gareth Southgate a fotbalisté Peter Crouch a Danny Rose, který se v roce 2018 během mistrovství světa veřejně svěřil, že onemocněl depresí po sérií zranění, hlavně však po sebevraždě svého strýce. V prohlášení uvedl, jak velkou roli v jeho situaci hrál postoj klubu a pomoc, ať už profesionální, nebo ta z jeho přirozeného prostředí.

A jak jsme na tom v českých luzích a hájích? Jsou to ty vlaštovky, o kterých jsem se už zmínil. Fotbal a duševní zdraví jsou velkou součástí mého života. V roce 2019 jsem jako regionální ředitel Fokusu Praha měl možnost organizovat akci EASI CUP …bez předsudků!!!, fotbalový turnaj pro lidi s vážným duševním onemocněním, jehož se zúčastnilo 19 týmů z 11 evropských zemí. Součástí turnaje byla také kampaň …bez předsudků!!!, patronem se stal Vladimír Šmicer, záštitu převzal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a radní magistrátu hlavního města Prahy Vít Šimral. Díky tomu se nám podařilo několikrát vystoupit v televizi a v rádiích. Úspěšným počinem byl spot s profesionálními sportovci, který vznikl ve spolupráci Fokusu Praha a České asociace fotbalových hráčů (zde), který se vysílal na stanici O2 v průběhu zápasu Ligy mistrů. Sportovci v něm zdůrazňují potřebu řešit své problémy v oblasti duševního zdraví a mluvit o nich.

Příští rok v červenci se po dvou letech půstu, způsobeného covidem, tento mezinárodní turnaj opět vrací k nám, do Pelhřimova. Pořadatelem bude organizace poskytující péči v oblasti duševního zdraví Fokus Vysočina, která mě opět najala jako projektového manažera. Společnými silami a s velkou podporou celého regionu se opět budeme snažit propojovat fotbal a otázky z oblasti duševního zdraví. Určitě nás podpoří Česká fotbalová asociace a vyjednáváme také o podpoře FIFA a UEFA. Zatím neúspěšně oslovujeme zmíněnou kampaň Heads Up a prince Williama😊. Tak doufáme, že ty vlaštovky naberou dech a příští rok řádně zasviští. Držte nám palce!

Foto: Pixabay

Picture of Jan Drobný

Jan Drobný

V oblasti duševního zdraví se pohybuji už více než 20 let. V devadesátých letech jsem budoval základy péče pro lidi s vážným duševním onemocněním. V letech 2004 až 2012 jsem nasával zkušenosti v multidisciplinárním komunitním týmu ve Velké Británii, v Manchesteru. V roce 2016 jsem jako oblastní ředitel Fokusu Praha stál u zrodu prvních Center duševního zdraví, která jsou hlavními pilíři probíhající psychiatrické reformy. Od roku 2017 jsem členem výkonného managementu mezinárodní organizace ENALMH, která se soustředí na tématiku fyzických aktivit, pohybu, sportu a duševního zdraví. Provádím individuální a týmové supervize, školím, lektoruji, poskytuji individuální poradenství a konzultace, moderuji a pořádám teambuildingy, to vše v českém a anglickém jazyce.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ