Špičkový chirurg a průkopník v léčbě obezity Martin Fried přiblížil nové přístupy k léčbě obezity.
„Jednou z možností, u které zatím probíhá výzkum, je nasondovat z oblasti zápěstí nebo třísla jednu tepnu, kterou se zkušený invazivní radiolog dostane trubičkou až do cév zásobujících žaludek,“ popisuje Fried jeden z možných přístupů, jak omezit produkci hormonů ze žaludku, které se vážou na vznik obezity. „Radiolog může detailně nasondovat cévu, která příslušnou oblast žaludku zásobuje, a embolizovat ji, tedy uzavřít,“ vysvětluje. „Žaludek to přečká celkem dobře, ale tím, že je tato oblast najednou méně zásobena tepennou krví, nemá tolik výživy, a tak se sníží výroba těchto hormonů. Tím dojde k tomu, že člověk ztrácí pocit hladu nebo je dříve nasycen. A tím redukuje vlastní váhu.“
Podobně převratnou metodou může být nový typ laparoskopického zákroku. „Spojení tenkého střeva stranou ke straně lze docílit výrazného zlepšení cukrovky 2. typu, aniž by člověk významně redukoval váhu. Ale tato operace se týká především diabetu,“ upozorňuje Fried.
Třetí novou možností léčby je aplikovat do těla metodou podobnou té, kterou si člověk píchá inzulín, některé hormony produkované tenkým střevem. „Ty sníží chuť k jídlu a zvýší pocit nasycení, dnes to existuje ve formě každodenní aplikace. A brzy přijde možnost píchnout si takovou injekci jednou za týden. To je také málo invazivní metoda, která je u určité části obézních účinná a tito lidé redukují svou váhu,“ shrnuje Fried.
Jedna operace vše nevyřeší
Bariatr očekává, že v dohledné době se metody léčby obezity příliš nezmění, jen bude obohacena o nové postupy. „Ale bude snaha minimalizovat zátěž operační. A to jak metodami laparoskopickými, tak radiologickými, které jsem zmínil.“
Podle Frieda budou hrát velkou roli právě léky, které do těla dodávají určité hormony, jež vyvolávají pocit sytosti. „Věřím, že věda a výzkum přijdou s jedním nejúčinnějším typem léčby, který vyřeší obezitu. Ale to je ještě relativně vzdálená budoucnost.“
Bariatričtí chirurgové jako on se dostávají k pacientům s obezitou ve chvíli, kdy selže konzervativní přístup založený na dietě, snížení příjmu kalorií a navýšení pohybu. „Léčbu obezity nemůžeme postihnout jedinou operací, protože to je onemocnění způsobené celou řadou faktorů,“ upozorňuje Fried na to, že chirurgie je přitom stavěná na provedení jednoho zákroku a rychlé výsledky. „Když mě bolí slepé střevo, tak ho doktor odstraní a už nikdy nemůžu dostat zánět slepého střeva. U obezity je to opačně, ani ten nejlepší chirurgický zákrok netrvá věčně.“
Zdroj: plusrozhlas.cz
Foto: Pixabay