Někdy je těžké najít vhodnou stomickou pomůcku #NEJSEMTABU

Před devíti lety jsem prodělala svoji první velkou břišní operaci, kdy mi byla vyvedena kolostomie. Moje břicho v té době mělo celkem rovný tvar, stomie se dobře hojila, její okolí bylo rovné. Po splasknutí se hezky vyrovnala s břišním reliéfem. Moje stomasestřička byla velice zkušená, takže okamžitě na první pohled nasadila správnou pomůcku, která hezky držela. Měla jsem rovnou podložku a sáček s výpustí kvůli častým stolicím z Crohnovy choroby.

Celých pět let jsem se svou pomůckou neměla skoro žádný problém, naštěstí ani moc komplikací v okolí stomie. Ale to se samozřejmě hodně odvíjí od toho, že jsem se o ni snažila co nejlépe starat a pomůcky podle denní potřeby měnit. Samozřejmě to několikrát podteklo, s tím se prostě v životě stomika musí počítat. Ze začátku se mi stalo, že jsem sáček při vystřižení propíchla. Nebo měl na sobě malinkatý defekt, který při nasazení není poznat, ale to se naštěstí stalo jen dvakrát… Nebo to podteklo, když se stomča hodně „hýbala“. Ale stalo se to jen občas, v problematických časech se dá katastrofě částečně předejít použitím elastických lepících pásků, které podložku pomáhají držet přilepenou na místě.

Moje střeva se bohužel začala zhoršovat, došlo ke stenóze, která se natrhla a vyklubala se z toho parastomální píštěl. Uvnitř břicha mezi střevy jsem měla další dvě píštěle. Padlo rozhodnutí odstranit zbytek tlustého střeva se založením doživotní ileostomie. Byla to dlouhá a celkem náročná operace, ze které jsem se však rychle zotavovala. Stomii jsem měla vyšitou hezkou, jen byla celkem dost napuchlá a až trochu moc rychle se začala zmenšovat do své finální velikosti. To způsobilo, že jeden steh natrhl kůži v okolí stomie. Ranka byla celkem velká a zanášela se stolicí, vytvořil se tam zánět a vyklubal absces. Komplikace s ním jsem řešila několik měsíců, kdy jsem musela řešit i problém s podtékáním. Pokud potřebujete radu s léčením abscesu tohoto typu, zkuste si přečíst můj blog, jak jsem postupovala, ale určitě se s tím obraťte i na svoji stomasestru.

Problém s podtékáním se naštěstí celkem rychle vyřešil změnou pomůcky na její konvexní formu. Okolní jizvy po operaci i reliéf již nebyly rovné, proto rovná pomůcka podtékala. Ale to mi v té chvíli paniky nedošlo, musela mi poradit moje stomasestra a opět zkušeně nasadila správnou volbu. Někdy se však stane, že pacient nemá stomasestru k dispozici a potřebuje rychlou radu. Nebo si jeho praktický lékař neví rady. Přesně pro tyhle nejisté situace vznikla stránka www.telesneprofily.cz, kde díky rychlému testu můžete dostat odpověď a najít vhodné řešení. Navíc vám bude k dispozici i telefonická konzultace.

Ozvěte se, pokud si nevíte rady. A pokud zrovna procházíte se svojí stomií komplikovaným obdobím, vězte, že se vše s pomocí dnešních technologií zdravotnických pomůcek dá vyřešit.

Držte se!

Na webu telesneprofily.cz můžete najít stomickou pomůcku přesně pro sebe. Dotazník pro svůj tělesný profil vám zabere jen pár minut. Pomůcka by vám měla perfektně sedět, ne naopak. Kromě vzorků pro váš tělesný profil vám zašlou za vyplněný dotazník i pomocný kolíček na přidržení oblečení při výměně pomůcky.

Foto: Jan Hrdý

Picture of Tereza Nagyová

Tereza Nagyová

Od roku 2015 působila Tereza Nagyová ve stomické pacientské organizaci České ILCO z.s. - dobrovolné sdružení stomiků, díky čemuž, jak sama říká, dostala odvahu mluvit otevřeně o životě se stomií a psát blog Nejsemtabu.cz. Nedlouho na to se rozhodla šít speciální prádlo pro stomiky pod značkou MyPouch. I proto se Tereza připojila k projektu Revenium, a tak na Inspirante najdete její sloupek #nejsemtabu.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ