Při vyslovení diagnózy roztroušená skleróza mnoha lidem naskočí minimálně „husí kůže“. V minulosti to totiž často znamenalo, že pacienta s touto chorobou čekal do několika let invalidní vozík a vyhlídky byly nevalné.
Lékaři a vědci však pokračují při výzkumu mílovými kroky kupředu. Pacientům, kteří by v minulosti neměli naději, dávají jejich objevy a aplikace léčebných postupů v praxi reálné vyhlídky, že budou moci žít svůj život bez větších omezení. Stále ovšem platí, že jde o nemoc, která se vyléčit nedá.
Světový den Rosky si lidé po celém světě připomínají 30. května. V uplynulých letech to platilo také u akcí, jež připravovaly Neurologická klinika Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě (FN), ostravská Roska a Unie Roska v České republice. Letos se však Světový den RS uskutečnil až 13. října. Důvodem byla opatření, která kvůli epidemii koronaviru znemožňovala obdobná setkávání většího počtu osob. I druhou říjnovou středu bylo v prostorách Sanatorií Klimkovice patrné, že účastníci mají dobrou náladu, ale respirátory si dovolili sundat jen přednášející. I účast byla nepatrně nižší než v předchozích letech. Co se však nemění? Lékaři z Centra pro léčbu demyelinizačních onemocnění ostravské FN podporují své pacienty, jak se dá. Příklad? Nebo spíš příklady?
Lékaři Pavel Hradílek a Olga Zapletalová se účastní většiny akcí, které pacientské sdružení Roska Ostrava připravuje. Chodí s nimi zdolávat vrch Prašivá v Beskydech, navštěvují je na rekondičních pobytech a dávají jim najevo, že „jsou s nimi, nebo lépe řečeno se svými“. Právě Olga Zapletalová se v přednášce v Klimkovicích věnovala historii roztroušené sklerózy a zmínila, jaké osobnosti kultury či vědy tato nemoc postihla. Rovněž zmínila, že obdobné potíže, jež svědčí o tom, že dotyčný trpěl právě roztroušenou sklerózou, popisují i psané prameny, které sahají hluboko do minulosti.
Její kolegyně Monika Škutová popsala příběh pacientky, na niž nemoc zaútočila tak agresivně, že lékaři museli vyzkoušet celou škálu léčby, aby jí dokázali pomoci. Monika Holáňová ze Sanatorií Klimkovice hovořila o tom, jak podstatná je u nemocných fyzická aktivita. Začínala vysvětlovat, jak je pohyb důležitý, a po deseti minutách už se společně s ní účastníci semináře pohupovali v kolenou, kroužili rukama a uvolňovali se při cvičení. Sedět nezůstal nikdo. Moderátorka Hana Potměšilová ze spolku Revenium pak vtipně poznamenala, že nebývá tak časté, aby zaměstnanci viděli cvičit svého šéfa. Mínila tím především hejtmana Moravskoslezského kraje Iva Vondráka i ředitele FN Ostrava Jiřího Havrlanta.
A jaké jsou plány ostravské Rosky pro následující měsíce? Předsedkyně Naďa Nováková ubezpečila, že další akce se chystají. A jestli se bude Den Rosky konat příští rok 30. května, kdy si jej připomínají pacienti po celém světě? „Když to situace dovolí, budeme chtít akci připravit na tento termín,“ řekla.
Roztroušená skleróza (RS) je nemoc mozku a míchy, obal nervů bývá při útoku nemoci zničen. „Pod ním ležící nervové vlákno může být poškozeno nebo přerušeno. Časem se může vytvořit jizva nazývaná plaka, která už trvale zasahuje do motorické a smyslové kontroly. Roztroušená se skleróze říká proto, že místa, kde se plaky vytvářejí, jsou roztroušena po celém mozku a míše,” uvádí se v publikaci Otevřeně o RS. Roztroušená skleróza (RS) obvykle bývá pacientům zjištěna mezi dvacátým a čtyřicátým rokem. Častěji postihuje ženy než muže.