Jak ušetřit za energie (praktické tipy a triky pro domácnosti)

Zdražování energií je celosvětové téma a zasahuje většinu domácností. Někteří lidé přecházejí na topení dřevem nebo na solární energii, ale co může udělat každý z nás? Jde ušetřit, i když nemáme peníze na drahé vychytávky? Určitě! Vybral jsem pár praktických tipů a triků, které jsou aplikovatelné na většinu domácností. Nebojte, nebudu se vracet do minulosti a doporučovat praní na valše nebo svícení loučí. Některé z tipů jsou známější, jiné méně, ale v obou případech stojí za připomenutí před příštím vyúčtováním.

VYTÁPĚNÍ A KLIMATIZACE

  1. Nepřetápíte zbytečně? 

V parných letních měsících většinou netopíme, ale chladnější září je za rohem. Ruku na srdce, nepřetápíte? Některé státy už teplotu regulují, takže se jedná o velmi aktuální problém. Řada z nás má v bytě stabilních 25 °C, a to není ideální pro naši peněženku ani pro naše zdraví. Stále platí, že pokud snížíte pokojovou teplotu o 1 °C, ušetříte až 6 procent energie! A jaká je ideální teplota? Obecně se dá říct, že v obývacím pokoji kolem 20 °C. O něco chladněji může být v kuchyni a na chodbě stačí pouhých 15 °C. Komu je stále zima, svetr to zachrání vždycky.

  1. Regulujete teplotu?

Pokud vlastníte termostat, využívejte ho a regulujete teplotu podle vlastní potřeby.  Většina lidí je doma až k večeru, kdy si můžete naregulovat teplotu o něco vyšší. Přes den a v noci ji můžete snížit.

  1. Zavíráte dveře? 

Důsledně zavírejte dveře nejen ve svém bytě, ale i ve společných prostorách. Zamezíte zbytečnému úniku tepla.

  1. Nezakrýváte topení?

Nezakrývejte radiátory záclonami, závěsy nebo nábytkem. A rozhodně na radiátoru nesušte prádlo! Pokud není zakrytý, máte doma nejen tepleji, ale výrazně ušetříte.

  1. Netopíte pánubohu do oken?

Když chcete pořádně vyvětrat, otevřete krátkodobě okno/balkon dokořán a zase důsledně zavřete. Mít pootevřeno celý den „na ventilačku“ je energeticky neefektivní. Pokud zjistíte, že někudy táhne, ihned místo zaizolujte.

  1. Používáte klimatizaci?

Pozor na ni! Klimatizace má 14x větší spotřebu než stojanový ventilátor. Pokud nemáte ani jedno, ušetříte nejvíc. Úplně stačí vyvětrat intenzivně ráno a večer. Případně přes noc, kdy je venku chladněji. Nezapomeňte dobře zastínit okna, nejefektivnější jsou venkovní žaluzie. Bez klimatizace vám bude o něco tepleji, ale vyúčtování tolik nezabolí.

LEDNIČKA A MRAZÁK

  1. Kde máte umístěnou ledničku a mrazák?

Pro lednici je vždy lepší chladnější místo. Ledničku a mrazák neumisťujte vedle tepelného zdroje (myčka, sporák, radiátor…) a vyhněte se přímému slunci. Pokud se umístění vedle tepelného zdroje nedá vyhnout, dejte mezi ně izolaci. Lednici nedávejte do rohu, je nutné, aby kolem ní proudil vzduch. 

  1. Jak se vyhnout nežádoucímu stoupání teploty v lednici? 

Ideální teplota v ledničce je 7 °C, což je nejslabší regulační stupeň. Nenechávejte dveře lednice nikdy dlouho otevřené, jinak začne teplota rychle stoupat. Pokud chcete vybalovat nákup, nejdříve ho roztřiďte a pak vložte do lednice. Omezíte tak možnost zbytečného stoupání teploty a tím vyšší spotřeby energie. Do lednice nikdy nedávejte teplé jídlo, nejdříve ho nechte vychladnout.

  1. Odmrazujete pravidelně?

Mrazák nezapomínejte PRAVIDELNĚ odmrazovat. Pokud v mrazáku vznikne vrstva ledu, spotřeba energie prudce stoupá. Do mrazáku nikdy nedávejte otevřené nádoby s tekutinami, i ty přispívají ke vzniku námrazy.  Mrazák nezapomeňte odmrazit a vypnout ze zásuvky, pokud odjíždíte na delší dobu mimo domov. 

OSVĚTLENÍ

  1. Zhasínáte?

Zhasínat je extrémně důležité, ale málokdo to na 100 procent dodržuje. Osvětlením spotřebujeme až desetinu elektřiny!

VAŘENÍ

  1. Používáte pokličku? 

Vaření bez pokličky je zbytečně neefektivní. Nejen že trvá mnohem déle, ale na spotřebu energie je náročnější o 150–300 %! 

  1. Neplýtváte zbytečně vodou?

Během vaření používejte jen nutné množství vody. Čím více vody, tím delší vaření a větší spotřeba energie. Na jeden malý hrnek kávy nepotřebujete ohřát litr a půl vody. Nejefektivnější je odměřit si potřebné množství vody předem.

  1. Vaříte v páře?

Vaření v páře je nejen zdravé, ale ušetříte značné množství vody. Je ideální pro přípravu zeleniny.

  1. Odpovídá velikost plotýnky velikosti hrnce?

Nikdy nevařte v malém hrnci na velké plotýnce. Velikost plotýnky a hrnce by měla vždy odpovídat. 

  1. Předehříváte vodu v konvici?

Předehřátím vody v konvici ušetříte čas i drahocennou energii. Pokud vaříte například těstoviny, zapomeňte na studenou vodu v hrnci. Nejdříve si vodu ohřejte v konvici, nalejte ji do hrnce, zapněte sporák a přidejte těstoviny.

SUŠENÍ A PRANÍ

  1. Jak sušíte prádlo?

Prádlo sušte pouze na sušáku nebo venku. Vyhněte se sušičce! Je jasné, že v případě malých děti je sušička velký pomocník, ale v současné době je to hlavně velký žrout energie. 

  1. Na kolik stupňů perete?

Většinu věcí vyperete na pouhých 30–40 °C. Pokud máte prádlo špinavější, perte na 60 °C. Nebojte, většina bakterií bude zničena. Když se vyhnete vyvářce, můžete ušetřit až 50 procent elektřiny.

  1. Perete s plným bubnem?

Zapomeňte na praní po třech kouscích oblečení. Kupte si koš na špinavé prádlo a pračku zapínejte, až když je přiměřeně plná. Nic se nemá přehánět, takže pračku zbytečně nepřeplňujte! Nechte malý prostor alespoň na šířku dlaně. Všechno se pak v pohodě vypere a znovu ušetříte.

  1. Stojí vaše pračka rovně? 

Pračka musí stát na rovné a pevné podlaze. Pokud tomu tak není, životnost pračky se enormně zkracuje. Zároveň hůř odstřeďuje, což vede k větší spotřebě energie.

  1. Nepřeháníte to s množstvím pracího prášku?

V tomto případě platí méně je více. Prášku nedávejte víc, než je doporučeno od výrobce. Pokud dáte prášku příliš, pračka bojuje proti přepěnění a vypouští a znovu napouští čistou vodu. Když si nejste jistí, použijte na prací prášek odměrku. Pohlídejte si i tvrdost vody, pokud je u vás voda tvrdá, nezapomeňte na změkčovače, které koupíte ve většině drogerií.

MYTÍ NÁDOBÍ    

  1. Myjete nádobí v myčce, nebo ručně?

Vyhněte se mytí nádobí pod proudem vody! Pokud použijete myčku, spotřebujete zhruba o 60 procent méně vody. Stejně jako u pračky zapínejte myčku, až když je téměř plná. Snažte se používat úsporný program na 50 °C.

  1. Myjete nádobí ve dřezu?

Pokud nemáte myčku, průběžně vodu při mytí zastavujte, nebo si raději napusťte dřez, což je po myčce ta nejlepší varianta. V dřezu myjte od nejméně špinavých věcí po ty nejšpinavější. Nádobí nepředmývejte, pouze mechanicky odstraňte větší nečistoty a rovnou nádobí umyjte.

SPRCHOVÁNÍ

  1. Sprcha, nebo vana?

Vynechte vanu a dejte si raději krátkou sprchu. Není to taková romantika, ale je to dostatečně efektivní a mnohem levnější řešení. Při sprchování klesá spotřeba vody až o třetinu.

  1. Kolik času ve sprše strávíte?

Pokud ve sprše zapomínáte na čas, kupte si vodotěsné hodiny a umístěte je do úrovně očí. Získáte přehled o čase a ušetříte za vodu. Pokud nezabere ani to, použijte stopky nebo kuchyňský časovač. Včas vás upozorní, že jste ve sprše příliš dlouho. 

  1. Zastavujete vodu během mytí?

Když si mydlíte tělo nebo vlasy, vždy zastavte vodu. Není nutné, aby neustále tekla proudem. Pokud si čistíte zuby, zastavte tekoucí vodu a na vypláchnutí pusy použijte napuštěnou vodu z kelímku. Nejen že zavzpomínáte na dětství, ale ušetříte kolem 20 litrů vody.

NOTEBOOK A DALŠÍ SPOTŘEBIČE

  1. Vypínáte notebook a další spotřebiče v domácnosti?

Pokud zrovna nepoužíváte počítač, vypněte ho. Ušetříte až 70 procent energie. Vypínejte i další spotřebiče, jako je monitor, tiskárna, televize nebo router. Pokud nevypnete spotřebiče natvrdo, jsou stále v pohotovostním režimu. Týká se to především starších přístrojů. Pokud odjíždíte na dovolenou, vytáhněte ze zásuvky všechny spotřebiče (lednici a mrazák, pokud jsou odmražené).

  1. Vlastníte notebook nebo počítač?

Preferujte notebook před počítačem, který je o 80 procent úspornější. Nezapomeňte ho nastavit do úsporného režimu a snížit jas obrazovky na minimum.

Představil jsem vám základní tipy a triky na úsporu energie. Jde o první část, která přinesla vhled do možných úspor u většiny domácností. Ve druhé části se zaměřím na ověřené technické vychytávky, které si můžete včas pořídit a zvýšit tak šance na další úsporu energií

ZDROJE: 

Jan Rovenský, Karel Polanecký, Klára Sutlovičová, Lukáš Hrábek a Jan Freidinger: Jak na zdražování energií: 40 tipů, jak šetřit energii i vlastní peněženku, 21. 10. 2021, Greenpeace

E.ON: Úsporná domácnost (Domácí pohodlí s rozumem)

Kateřina Dolečková Jak na úsporu energií v domácnosti jednoduše a bez obětí. 1. díl: Životodárná voda, Econea

Kateřina Dolečková: Jak na úsporu energií v domácnosti jednoduše a bez obětí. 2. díl: Darmožroutská elektřina, Econea

Petr Ledvina: Úspory v domácnosti – rady, jak zdravě bydlet a ušetřit, Veronica

Foto: Pixabay

Picture of Sebastián Lukas Kyčerka

Sebastián Lukas Kyčerka

Před několika lety Sebastiánovi diagnostikovali roztroušenou sklerózu, která zasahuje řadu oblastí jeho života. Díky podpoře rodiny, sportu a specifickému humoru snadněji překonává nástrahy vážné nemoci. Spolupracoval s několika neziskovými organizacemi, nevyhnul se ani korporátní sféře, učil a v současnosti je jedním z kmenových redaktorů Inspirante. Sebastiánovo heslo: Nikdy to nevzdávej!

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ