Set pro diagnostiku psychomotorického vývoje kojenců, MOÚ MindCare, Pohybové čidlo pro klasifikaci a kvantifikaci poruch chůze, PIDLA (Primary Immunodeficiency look-up App). To jsou vítězné projekty čtvrtého ročníku soutěže Czech DIGI@MED Award. Jejich autoři si převzali svá ocenění během slavnostního vyhlášení 21. listopadu v pražském Karolinu. Ocenění byla udělena v kategoriích Nápad, Existující řešení a DATA. Čestné uznání navrhla porota v kategorii Existující projekt.
Cílem soutěže Czech DIGI@MED Award, pořádané každoročně společností Roche, je poukázat na inovativní české projekty v oblasti digitalizace zdravotnictví a podpořit vizionáře, inovátory a start-upy v jejich vývoji. Porota složená z renomovaných odborníků z oblasti medicíny, farmacie, digitálních technologií, epidemiologie, obchodu a marketingu hodnotila v letošním ročníku soutěže Czech DIGI@MED Award celkem 19 projektů, což je o 100 % více, než byl počet přihlášených uchazečů v roce 2021.
Vítězem v kategorii Nápad se stal Václav Krucký z Výzkumného ústavu pro klinickou rehabilitaci a fyzioterapii, z. ú., který je autorem projektu Set pro diagnostiku psychomotorického vývoje kojenců. V kategorii Existující řešení uspěl Miroslav Světlák z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Brno s projektem MOÚ MindCare, který si klade za cíl podpořit duševní zdraví onkologických pacientů. Ocenění v kategorii DATA získal Oldřich Vyšata z Centra transferu biomedicínských technologií ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Oceněn byl jejich projekt Pohybové čidlo ke klasifikaci a kvantifikaci poruch chůze pomocí metod strojového učení. Současně porota navrhla Čestné uznání v kategorii Exitující projekt za práci Adama Klocperka z Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol. Jeho projekt PIDLA představuje webovou aplikaci usnadňující diagnostiku vzácných poruch imunitního systému.
Ocenění v soutěži Czech DIGI@MED Award zvyšuje prestiž projektů a stává se důležitou motivací k cílenému a smysluplnému vývoji. Nejen že zajistí vítězům publicitu a pozornost odborníků i široké veřejnosti, ale zároveň může poskytnout významnou pomoc v jejich financování. Většina projektů je financována z vlastních zdrojů autorů, případně z grantů nemocnic. Umístění na předních příčkách Czech DIGI@MED Award pomáhá ve zviditelnění a je velkým benefitem při hledání partnerů pro další rozvoj.
O společnosti Roche
Společnost Roche byla založena v roce 1896 ve švýcarské Basileji jako jeden z prvních průmyslových výrobců značkových léků a stala se největší biotechnologickou společností na světě a světovým lídrem v oblasti in vitro diagnostiky. Společnost usiluje o vědeckou excelenci při objevování a vývoji léků a diagnostik pro zlepšení a záchranu životů lidí na celém světě.
Zdroj a foto: https://www.roche.cz & www.digimedaward.cz