Patříte mezi nadšence do historie technických vychytávek a zajímá vás svět nevidomých a slabozrakých? Nenechte si ujít krásnou expozici Kultura nevidomých v Technickém muzeu v Brně, která představuje život, vzdělání, kulturu a práci nevidomých a slabozrakých. Expozice úspěšně navazuje na tradici brněnského Slepeckého muzea, založeného v roce 1992 tyflopedagogem Josefem Smýkalem.
NA CO SE MŮŽETE TĚŠIT?
Součástí expozice jsou nejrůznější technické vychytávky z období od první poloviny 19. století po současnost, které nevidomým zjednodušovaly každodenní život.
Najdete zde mimo jiné:
- Tiskařská zařízení pro Braillovo písmo.
- Psací stroje pro Braillovo písmo.
- Elektronická zařízení umožňující nevidomým používat počítač.
- Upravené společenské hry.
- Pomůcky pro vzdělávání nevidomých dětí (například elektronický slabikář).
- Ukázky typických řemesel nevidomých.
Můj osobní tip číslo 1! Rozhodně si nenechte ujít zajímavé akustické vychytávky, které lidem pomáhaly v běžném denním fungování na křižovatkách nebo v metru. Nejvíc mě zaujaly:
- Akustický signál pro indikaci světel na řízených křižovatkách.
- Historicky první akustický maják pro označení vchodu do metra.
Můj osobní tip číslo 2! Nezapomeňte si prohlédnout poutavou slepeckou a zvukovou knihovnu.
- Slepecká knihovna obsahuje historicky cenné knihy tištěné Braillovým písmem a reliéfními latinkami (propichovanou, hladkou a perličkovou). Jednotlivé latinky si můžete prohlédnout přímo před knihovnou.
- Zvuková knihovna obsahuje samizdaty natočené na kotoučovém magnetofonu v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století. Zajímavostí je, že první zvuková kniha pro nevidomé vznikla v roce 1960 v Brně. Šlo o amatérské nahrávky tyflopedagoga Josefa Smýkala na kotoučovém magnetofonu.
RARITNÍ ZAJÍMAVOSTI
Expozice nabízí i mnoho vzácných raritek:
- První velkou raritou je rafigraf. Tento přístroj sloužil hodně zjednodušeně řečeno jako psací stroj pro nevidomé. Vynalezl ho Pierre Foucault, který byl spolužákem a blízkým spolupracovníkem slavného Louise Brailla. Jde o vzácný dar ze Slepeckého muzea v Bernu. Traduje se, že ho využíval sám Louise Braille.
- Dalším zajímavým exponátem je i dřevěná rozkládací mapa Josefa Bezecného z roku 1830. Představuje mapu tehdejšího Rakouska s vyznačenými obrysy jednotlivých zemí. Hlavní město je označeno tečkou.
BUSTY ZAJÍMAVÝCH OSOBNOSTÍ
Kromě technických vychytávek zde naleznete i věrné busty průkopníků kultury nevidomých, kteří by neměli upadnout v zapomnění. Mezi tyto velikány patří:
- Hudební skladatel Karel Emanuel Macan, který se řadí mezi zakladatele české slepecké kultury.
- Učitel a vychovatel nevidomých dětí Valentin Haüy, který založil historicky první výchovný a vzdělávací ústav pro nevidomé děti v Paříži.
DALŠÍ ZAJÍMAVÉ VÝSTAVY A EXPOZICE
Všechny expozice a výstavy zaručují nezapomenutelný zážitek, ale jednoznačně doporučuji:
- Výstavu Stroje Leonarda na Vinci, kterou můžete shlédnout do konce roku. Najdete zde nejen známé obrazy, ale i více než padesát modelů jeho úžasných strojů. Úchvatná podívaná, která rozhodně stojí za výlet do Brna.
- Velmi zajímavá je také komorní výstava Všechno jde, i když trochu jinak, kterou můžete shlédnout do 28. března. Zachycuje historii i současnost Společnosti pro ranou péči v Brně a přibližuje vývoj pomůcek pro děti se zrakovým postižením.
OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ A BEZBARIÉROVOST MUZEA
- Expozici si můžete prohlédnout od úterý do neděle. POZOR! V pondělí mají zavřeno.
- Základné vstupné stojí 120 korun, pokud máte ZTP kartičku, zaplatíte pouhých 60 korun. Vstupenky si můžete zakoupit i online.
- Velkou výhodou Technického muzea je jeho kompletní bezbariérovost. Má vlastní parkoviště s vyhrazeným stáním a možností asistence. Samozřejmostí jsou výtahy a bezbariérová WC.
ZDROJE:
Kultura nevidomých. Technické muzeum v Brně
Stroje Leonarda Da Vinci. Technické muzeum v Brně
Všechno jde, i když trochu jinak. Technické muzeum v Brně
Braillův rafigraf nebo elektronický slabikář. Technické muzeum v Brně vystavuje pomůcky pro nevidomé. Česká televize
Bezbariérové výlety po Jihomoravském kraji. Inspirante
MACAN, Karel Emanuel, Josef Smýkal – Tyflopedický lexikon jmenný
HAÜY, Valentin, Josef Smýkal – Tyflopedický lexikon jmennýBRAILLE, Louis, Josef Smýkal – Tyflopedický lexikon jmenný
FOTO: autor