Vánoční svátky nejsou jen obdobím klidu, pohody a srdečných rodinných setkání. Pro mnohé jsou i obdobím úzkostí, panik a depresivních stavů. Rada číslo jedna: Nebojte se přijmout pomoc. Existuje řada možností, jak přetavit těžké chvíle do snesitelnějších a užít si o něco klidnější svátky. V článku představuji propracovanou mobilní aplikaci a další pomocníky, kteří ulevují v akutní fázi psychických problémů. Většina pochází z dílny neziskových organizací Nepanikař a Nevypusť duši. Možností pomoci v těžkých chvílích je celkem dost, stačí si jen vybrat a postupně vyzkoušet.
MOBILNÍ APLIKACE NEPANIKAŘ
Mobilní aplikace Nepanikař poskytuje první rychlou psychologickou pomoc. V roce 2019 ji vytvořili studenti VUT Brno Veronika Kamenská, Aleš Řezáč a Tomáš Chlubna. Vznikla na základě široké podpory psychologů, psychiatrů a studentů psychologie. Nemusíte se tak bát, že si stahujete ničím nepodložený produkt. Naopak. Jde o propracovanou aplikaci, která se posouvá neustále dopředu. Lidem pomáhá zvládat akutní psychické trable a je efektivním doplňkem léčby.
Při jakých problémech aplikace pomáhá?
Aplikace může pomoci při depresi, úzkostech, panické atace, sebepoškozování, myšlenkách na sebevraždu a poruchách příjmu potravy.
Jak pomáhá?
Aplikace obsahuje několik modulů, které řeší akutní fázi problému, odvádějí nežádoucí myšlenky a efektivně uklidňují:
- Modul deprese zahrnuje tři funkce. První funkce nabízí cvičení, meditaci, poslech hudby, pozorování videí, kreslení, nebo řízenou relaxaci. Druhá motivuje k vytvoření nejbližších životních plánů. Třetí vede k hledání pozitiv v prožitém dni, což je léty osvědčená technika nejen v této aplikaci.
- Modul myšlenky na sebevraždu nabízí činnosti, které pomáhají těmto myšlenkám předejít. Vytvoříte si záchranný plán a nadefinujete si, komu napíšete, co napíšete nebo kam půjdete v případě krize. Plán si sepíšete v době, kdy myslíte racionálně a mohou vám s ním pomoci i vaši nejbližší.
- Modul chci si ublížit odvádí nežádoucí pozornost jiným směrem. Najdete v něm užitečné rady, kterými se můžete inspirovat.
- Modul úzkost/panika pomáhá překonat pocity úzkosti nebo panickou ataku. V modulu je obsažena například funkce počítání, která pomáhá přemostit soustředění jiným směrem. Přestanete se tak věnovat fyziologickým reakcím těla a zklidníte se. Součástí modulu jsou i praktické rady, jak postupovat při úzkosti.
- V modulu kontakty na pomoc najdete telefonní čísla s možností přímého telefonování na záchrannou službu, tísňové volání, linku bezpečí a krizová centra. V aplikaci si můžete otevřít i chat jednotlivých krizových center.
Součástí většiny modulů jsou i efektivní dechová cvičení, která vedou k rychlejšímu celkovému uklidnění.
Kolik mobilní aplikace stojí?
NIC! Aplikace je zcela ZDARMA.
Je přístupná i v češtině?
ANO! A nejen to. Aplikace je přístupná v češtině a dalších devíti jazycích (slovenština, polština, němčina, angličtina, ruština, španělština, italština, francouzština a ukrajinština).
Kde můžete aplikaci stáhnout?
Aplikaci můžete stáhnout na Google play, App store nebo AppGallery. Aplikace funguje na zařízení s operačním systémem Android 4.1 a vyšší nebo iOS 11.0 a vyšší.
Nahrazuje plně psychologickou pomoc?
NE! Aplikace nenahrazuje systematickou léčbu. Pokud vám nepomáhá a stále se necítíte dobře, využijte kontakty na odbornou pomoc přímo v aplikaci. Případně mrkněte na další pomocníky, které v článku dále zmiňuji.
Krátké video o aplikaci Nepanikař můžete najít ZDE.
CHAT PORADNA NEPANIKAŘ
Pokud se potřebujete svěřit anonymně a mobilní aplikace nestačí, navštivte chat poradnu. Se svými starostmi se můžete obracet od pondělí do pátku od 16.00 do 21.00. Poradna je zaměřena hlavně na mladé lidi, kteří prožívají krizi, trápí je fyzické nebo duševní onemocnění, řeší problémy v rodině nebo ve škole. Vyškolení odborníci nabízejí podporu, užitečné informace a předávají kontakty na další specializované služby.
POZOR! Ani chat nenahrazuje systematickou psychoterapii, práci psychiatra nebo sociálních služeb. Jejím cílem je zvýšit dostupnost první psychologické pomoci v online prostředí.
POZOR! Poradce má omezenou časovou kapacitu. Chat může trvat maximálně 60 minut. Maximální doba setkání bývá 6x za 3 měsíce. Chatovací okno naleznete na tomto odkazu v pravém dolním rohu obrazovky vašeho počítače.
E-MAIL PORADNA NEPANIKAŘ
Nepatříte mezi milovníky mobilních aplikací a chatování? Využijte klasiky a napište e-mail. POZOR! Napsat můžete kdykoli, ale poradci nemusí reagovat hned. Na e-mail odpoví nejpozději do 7 dní. Kontaktovat je můžete na tomto formuláři na konci webové stránky. Pokud řešíte akutní problém, doporučuji spíše aplikaci, chat nebo následující pomoc.
ROZCESTNÍK ODBORNÉ POMOCI
Pokud nestačí mobilní aplikace ani poradny, nestyďte se vyhledat další odbornou pomoc. Skvělý rozcestník vytvořila organizace Nevypusť duši. Naleznete zde informace a kontakty na anonymní linky zdarma, krizová centra, psychoterapii, vysokoškolské poradny, psychiatrické nemocnice, svépomocné skupiny a další užitečné služby. V hledání vám pomůže i specifikace podle krajů. Rozcestník naleznete ZDE.
Podobný rozcestník najdete i na webu Nepanikař pod štítkem Mapa pomoci.
ONLINE TERAPIE
Jednou z možností odborné pomoci je i systematická psychoterapie. Řada z nás nemůže dojíždět za terapeutem kvůli zdravotnímu stavu nebo časovému vytížení. Nejen v těchto případech doporučuji online terapii. Možností je v dnešní době nespočet. Online terapeuty najdete například pod online terapií Nepanikař nebo Hedepy.
POZOR! Doporučuji si informace o terapeutech pečlivě projít. Jednotliví terapeuti mají různou specializaci, někdo je ve výcviku, jiný je dlouholetým terapeutickým matadorem. Liší se i ceník a časová dotace jednotlivých terapeutů.
Pokud si s terapeutem na první schůzce nesednete, nezoufejte. V online světě je z čeho vybírat a paleta terapeutických přístupů je opravdu široká.
Zdroje:
Poradna, Nepanikař
Mapa pomoci, Nepanikař
Online terapie, Nepanikař
Hledáte pomoc, Nevypusť duši
Vyzkoušejte psychoterapii přes videohovor, Hedepy
Apka Nepanikař chce pomáhat při psychických problémech, Mediář, 2019
Nepanikař. Nebuď sám. Napiš někomu blízkému. Cestu z deprese může ukázat nová aplikace pro mobily, Česká televize
Máš úzkost? NEPANIKAŘ! Nepanikař