Milujeme Ostravu, tvoříme, školíme, vzděláváme, pracujeme, prodáváme a zaměstnáváme. Navíc se snažíme být bezodpadoví. My o ekologii jenom nemluvíme. Přidejte se k nám. Buďte jako my společensky zodpovědnou firmou. Věty z webových stránek ostravského sociálního podniku Botumy, s.r.o., jsem převzal úmyslně. To proto, abych se jednatelky Jaroslavy Saidlové zeptal, co to obnáší a jak náročné je to uskutečňovat v praxi.
Historie Botumy začala transformací obecně prospěšné společnosti MENS SANA na právní formu ústav. „Tento krok byl nutný, aby se MENS SANA mohla podílet na založení sociálního podniku Botumy. Založili jsme jej v červenci 2017 spolu se dvěma dalšími zaměstnanci MENS SANY. Zbývajících dvacet pět procent pak má v Botumy MENS SANA,“ vysvětluje Jaroslava Saidlová.
Kdy byl podnik založen, už jste prozradila. Vysvětlete však, proč došlo ke zmíněné transformaci. Proč jste nepokračovali v sociálním podnikání dále jako MENS SANA?
Sociální podnik Botumy jsme založili s cílem zaměstnávat lidi se zdravotním postižením a osamostatnit se a nebýt finančně zcela závislí na státních dotacích. Je třeba doplnit, že historie MENS SANY sahá do poloviny devadesátých let minulého století. A myšlenka, že bychom si přivydělávali a hlavně mohli zaměstnávat cílovou skupinu, tedy osoby s duševním onemocněním, které jsou na pracovním trhu nejhůře zaměstnavatelnou skupinou, se objevovala už někdy na přelomu tisíciletí. Je pravda, že i v rámci MENS SANY jsme zaměstnávali a i nadále zaměstnáváme tuto cílovou skupinu na pozici terénních asistentů, peer konzultantů a pracovníků v sociálních službách. Ale provozní pracovníci, které jsme v MENS SANĚ zaměstnávali, našli práci v sociálním podniku Botumy.
Jaké vypadaly začátky Botumy?
Zaměstnáváme hlavně lidi se zkušeností s duševním onemocněním. V začátcích se nám povedlo naši činnost nasměrovat tak, že v Botumy našli uplatnění i lidé s dalšími handicapy, kteří dlouho byli téměř neumístitelnou skupinou na trhu práce. Takže jsme měli a pořád máme skvělého zedníka i další šikovné řemeslníky. Jsou to sice lidé se zdravotním znevýhodněním, mají invalidní důchody nebo o ně žádají, ale v rámci svých možností odvádějí výbornou práci. Botumy vzniklo jako sociální podnik, musí mít přesah, a to ne z hlediska zisku, ale aby bylo prospěšné pro společnost. Chceme však, aby si lidé objednávali naše služby a kupovali naše výrobky proto, že jsou kvalitní, originální a šetrné k životnímu prostředí, nikoliv proto, že vznikly na chráněném pracovišti. Všichni zaměstnanci našeho sociálního podniku mohou v případě potřeby využít podporu koordinátora, psychologa, sociálního pracovníka a supervizora. Lidé s handicapem nejsou jiní než ostatní, mají stejné potřeby a dokážou pracovat stejně dobře jako ti zdraví. Nemají však stejné pracovní příležitosti. A proto si práce velmi váží a dělají vše, jak nejlépe dovedou. Naše společnost se pořád málo věnuje skupině lidí ve věku padesát plus, která na volném trhu práce rovněž obtížně hledá uplatnění. A není to proto, že by pracovat nechtěli, ale zaměstnavatelé o ně zájem nemají. V našem sociálním podniku si vážíme starších zaměstnanců, kteří předávají zkušenosti mladším kolegyním a kolegům, například naši mistři jsou ročník 1949 a 1964. V textilní dílně pracují dvě inženýrky ročník 1961 a 1963. Na pozicích provozních pracovníků a prodavaček pak ročníky 1958, 1967 a 1968.
Kde všude se tedy Botumy snaží své zaměstnance využít?
Máme provozní a dřevařskou dílnu, kde pracuje osm lidí. Všichni včetně mistrů a pomocných mistrů jsou lidé s handicapem. Zvládají nejen opravy v rámci prostor MENS SANY či Botumy, ale když získáme zakázku, jsou velmi precizní i v případě malířských, zednických či instalatérských prací. MENS SANA provozuje dvacet nácvikových bytů v rámci registrovaných sociálních služeb, naši pracovníci umějí položit podlahy, postavit sádrokartonové příčky, opravit omítky, vodoinstalaci, v dřevařské dílně zvládají drobné opravy nábytku, židlí, stolů a další. Je to náročné na organizaci práce. Ani v našem sociálním podniku si nemůžeme dovolit velké prostoje, takže máme i výrobu nábytkových bedýnek s úložným prostorem, umíme vyrobit police, šuplíky, hmyzí domky, krmítka, stojánky na mobily i drobné dekorativní předměty na zakázku. Naši pracovníci nacházejí uplatnění také při zahradnických pracích. Další zaměstnanci našli uplatnění při úklidových pracích, těch je v prostorech MENS SANY a Botumy hodně, získali jsme zakázku od města Ostravy, takže umýváme výlohy ve dvou městských informačních centrech. Jiné zaměstnankyně mají práci v textilní dílně. Tam šijí výrobky podle návrhů výtvarníků Jany a Jana Lörinczových, kteří jsou autory většiny textilních výrobků prodávaných v naší Galerii RUB na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě. Snahou našeho sociálního podniku je upcyklace, tedy vytvářet návrhy pro nové použití z odpadových materiálů a reagovat na zakázky podniků na výrobky z druhotných materiálů. V naší dílně jsme tak pro firmy zpracovávali prošlé letáky, papírové pytle od mouky, bannery, zbytky látek a koženky, odpadový materiál při výrobě sedaček aut, žaluzií a stínicí techniky. Již několik let proto vznikají netradiční výrobky, pytle na hračky, kabelky a obálky z papírových pytlů od mouky, leporela z prošlých letáků, tašky z bannerů, dětská hra Mikádo, náramky, ozdoby a propisky z použitých letáků. Z pruhů látek v roletách, které byly určeny k likvidaci, vyrábíme podsedáky a puffy, obaly na květináče, pelechy pro domácí mazlíčky, košíky, organizéry, tašky, pouzdra, kapsičky, obaly na tablety, peněženky a mnoho dalšího. Většinu těchto výrobků si můžete zakoupit v našem e-shopu nebo v RUBU.
O vašem projektu nazvaném RUB jsme zatím nehovořili…
RUB je náš vysněný podnik. Prostory na Hlavní třídě jsme získali od ostravského městského obvodu Poruba a poté, co jsme je svépomocí zrekonstruovali, vznikla v přízemí galerie, kavárna s prodejnou a v prvním nadpodlaží místo pro kulturní, vzdělávací a osvětové akce. V atriových prostorách se od začátku roku konají autorská čtení a přednášky na téma trénování paměti. Je pravda, že opravy a rekonstrukce byly náročné, navíc jsme neměli na účtech částku výrazně převyšující dva miliony, abychom vše mohli udělat najednou. Opravy probíhaly postupně, práce zpomalila také pandemie covid-19, a tak jsme opravovali téměř čtyři roky. Vše podle návrhů architekta Aleše Studenta, který nám projekt vypracoval bez nároku na honorář. Původně měla v prostorách vzniknout šicí dílna a prodejna našich výrobků, ale občané bydlící v domě si přáli kavárničku s cukrárnou, a tak jsme jim nakonec vyšli vstříc a vznikla malá kavárnička s minicukrárnou. A proč RUB? Je to takové připomenutí, že nic není černobílé a vše má svůj líc, ale i rub. Navíc se místo nachází v Porubě, která slovo rub obsahuje. V galerii najdou zájemci díla umělců z našeho kraje, akademického malíře Ondřeje Tkačíka, malíře Andrzeje Cieslara, keramiku z dílny akademického malíře Daniela Balabána a jeho ženy, sochy a plastiky Šárky Mikeskové, Gabriely Maňákové a Petra Szyrokiho, výrobky z naší šicí dílny, šaty, tuniky, trička či tašky s našim originálním designem. Vše, co děláme, má umělecký přesah. Kavárna ani galerie si na sebe nevydělají, ale to ani nebylo naším záměrem. V RUBU našlo práci pět zaměstnankyň se zdravotním postižením a Porubané získali jedinečný prostor, v němž si mohou vypít dobrou kávu, dát si zákusek, prohlédnout či zakoupit umělecké předměty nebo se zapojit do autorských čtení, besed a přednášek. A to není málo.
Sociální podniky, lidé s handicapem či věková skupina padesát plus v současnosti nepatří mezi témata, která by plnila stránky novin a časopisů. Tam najdeme spíše krásné mladé modelky, příběhy miliardářů a podobně. Botumy nabízí jiné příběhy…
Kdybychom chtěli pohádkově zbohatnout, nebudeme budovat sociální podnik. Ale tím, co děláme, chceme říct: Jsme tady s vámi. Milujeme naše město, chceme pomáhat lidem, kteří to v životě nemají lehké. Náš sociální podnik jsme založili s cílem zaměstnávat lidi se zkušeností s duševním onemocněním, osamostatnit se a nebýt výhradně závislí na státních dotacích. Zatím se nám to daří, i když to není snadné a bez pomoci státu při zaměstnávání více než devadesát procent lidí se zdravotním postižením se neobejdeme. My všichni z Botumy se snažíme přispět k tomu, aby svět byl i naším přičiněním lepším místem pro život. Chtěli jsme, aby Poruba získala nový, zajímavý kreativní prostor, který by nesloužil jen k hromadění zisku, a to se nám podařilo. Věříme tomu, co děláme. A když jste zmínil to bohatství, vždycky odpovídám, že rakev nemá kapsy a největším bohatstvím jsou naše skutky.
Foto: Jaroslava Saidlová & Botumy, s.r.o.