Fakultní nemocnice u sv. Anny (FNUSA) v Brně je významným průkopníkem v oblasti léčebného konopí a vůbec prvním zdravotnickým zařízením v České republice, které je v poskytování konopných přípravků kompletně soběstačné. Konopí se zde nejen zkoumá, ale také pěstuje, předepisuje, připravuje a vydává v nemocniční lékárně. Celý proces se tak děje „pod jednou střechou“, což je považováno za světový unikát.
Výzkum
Výzkum léčebného konopí trvá už více než pět let v Mezinárodním centru klinického výzkumu (ICRC), který je společným pracovištěm Fakultní nemocnice u sv. Anny a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.
Jde o komplexní výzkum rostliny od studia její genetiky, obsahových látek až po nové aplikace při léčbě různých onemocnění.
Pěstování
ICRC je rovněž jedno z mála pracovišť v České republice, které má licenci k pěstování konopí pro léčebné použití. Rostliny zde vědci pěstují v řízených podmínkách, pravidelně jim regulují světlo, teplo, vlhkost i oxid uhličitý. „Můžeme tak zajistit, že produkty budou obsahovat stále stejné množství účinných látek. Konopí má navíc schopnost vtahovat a koncentrovat v sobě veškeré prvky látek z půdy, a to včetně těch škodlivých. I tohle máme v naší pěstírně pod kontrolou,“ vysvětluje vedoucí výzkumník Václav Trojan.
Není to jen o THC
Konopí jako takové obsahuje přes čtyři sta osmdesát látek! Vědci se je snaží izolovat a samostatně zkoumat jejich účinky. „Není to jenom o THC nebo v poslední době velmi skloňovaném CBD. V marihuaně dosud dokážeme definovat přes sto dvacet kanabinoidů. Cesta od klinické studie ke schválenému léčivu je však velmi dlouhá,“ dodává Trojan.
Jedinečné propojení
Velkou raritou je ovšem samotné propojení výzkumu konopí, pěstírny, Centra pro léčbu bolesti a nemocniční lékárny, v níž konopné léky vznikají. Celý cyklus léčby tak může probíhat „pod jednou střechou“ – od počátečního výzkumu rostliny, její šlechtění a pěstování, výrobu konopných tobolek až po předepisování konopných léků pacientům. „Dovolím si tvrdit, že s ohledem na naše technologie a produkci materiálu v medicínské kvalitě jsme v tomto unikátní,“ doplnil Václav Trojan.
Nelze opomenout, že i samotné konopné tobolky znamenají pro brněnskou nemocnici významné prvenství. „Historicky poprvé se u nás zavedlo používání rostliny konopí v kapslích, které připravujeme přímo v naší lékárně,“ doplňuje vedoucí nemocniční lékárny Martin Šimíček.
Léčba konopím
Jen loni si pro léky z konopí přišlo do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně téměř pět set pacientů s chronickou bolestí. Nemocniční lékárna tak připraví stovky dávek léčebného konopí měsíčně, přičemž devadesát procent léčby konopím hradí pojišťovna. „Největší procento tvoří lidé s bolestmi zad, artrózami nebo revmatem,“ uvedl vedoucí Centra pro léčbu bolesti, lékař Radovan Hřib.
V budoucnu by se výzkumníci z Mezinárodního centra klinického výzkumu chtěli zabývat použitím léčebného konopí v oblasti neurologie nebo dermatologie.
„Co se týče léčby konopím, existuje stále spousta otázek, na které hledáme odpovědi. Víme však, že bezpečnostní rizika konopných léků jsou mírná až nulová,“ dodal Radovan Hřib.
Právě z rukou lékaře Radovana Hřiba bylo předepsáno vůbec první léčebné konopí ve státním zařízení v České republice.
Zdroje
Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC)
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity
Léčebné konopí z nemocniční pěstírny doputovalo k pacientům. FNUSA tak má světový unikát, FNUSA
Nemocnice zprovoznila pěstírnu konopí, FNUSA
Nový díl podcastu: „Když jsem s výzkumem konopí začínal, měli mě za šarlatána,“ říká výzkumník Václav Trojan, ICRC, FNUSA
O konopí bez předsudků: Výzkum a budoucnost léčby, Anna na vlnách
Svatoanenská nemocnice v Brně prodává vlastní vyrobené léčebné konopí, ČT24
Proti bolesti. Svatoanenská nemocnice podává pacientům vlastní konopí, Zdravotnický deníkNemocnice sv. Anny pěstuje vlastní léčebné konopí, Region Brno
Foto: www.fnusa.cz