Včelí farma, která má sídlo v Dubičné nedaleko historického města Úštěk, je už deset let sociálním podnikem. Od letošního března má také status chráněné dílny. „O včelstva a celkově o farmu se staráme hlavně v rámci naší rodiny, to znamená já, manžel Slávek a syn Ondřej. Ten se ke včelaření dostal už ve věku tří let a dnes už je plnohodnotný včelař. A protože jsme nejen sociální podnik, ale od března také chráněná dílna, máme i zaměstnance, kteří jsou ze zdravotních důvodů znevýhodnění na trhu práce,“ říká Andrea Novotná.

Proč jste se pustili právě do včelaření? A co všechno vaše podnikání zahrnuje?
V úvodu bych jen poznamenala, že naše včelstva chováme v krásné přírodě CHKO České středohoří. Máme celkem sedm stanovišť a staráme se o bezmála sto včelstev. Kromě toho se zabýváme i výrobou včelích produktů, jako příklad mohu jmenovat svíčky, med, medovinu, kreativní a dárkové sady, samozřejmě i vlastní mezistěny (také barevné). A děláme i exkurze, apimasáže, apiterapii, workshopy a nově máme i únikovou hru. 

I když znám několik včelařů, včelaření s přesahem na sociální podnikání je asi poměrně ojedinělé.
Moje původní profese byla administrativa v projektech pro dlouhodobě nezaměstnané osoby. Tam jsem si všimla, že má smysl dát šanci lidem, kteří jsou nějakým způsobem znevýhodnění na trhu práce. Ale smysluplnost projektů jsem postrádala. Chtěla jsem něco, kde by byla vidět hodnota, prostě aby za námi byla vidět práce. Manžel začal včelařit a mně se myšlenka vlastní včelí farmy zalíbila. Proto jsme založili včelí farmu jako sociální podnik, který podporuje ženy s malými dětmi, osoby zdravotně znevýhodněné, osoby s nízkou kvalifikací a jinak znevýhodněné. Ale cesta to nebyla jednoduchá. Tady musím dodat, že já sama jsem alergik na včelí bodnutí, takže jsem nejprve musela projít desenzibilizací na včelí jed, která trvá pět let. A také se zbavit strachu. A to jak z včel, tak i z podnikání ve větším. Dneska to máme rozdělené tak, že já dělám administrativu, a to i přes fakt, že mě to opravdu nebaví. K tomu dělám apiterapii, apimasáže, workshopy, exkurze, únikovku. S kolegyní ještě spolu vyrábíme většinu produktů. Také mám na starost marketing, webové stránky, sociální sítě a spoustu vymýšlení okolo. Jsem kreativec, takže tohle mě baví. Manžel vyrábí skvělou domácí medovinu, mezistěny jak pro včelaře, tak barevné pro výrobce svíček, stará se o včely a pracuje okolo farmy, aby to tu bylo hezké. Syn chodí ještě do školy, ale ve volný čas (kdy závodně netancuje) vypomáhá okolo farmy, stará se o včely, pomáhá při teambuildinzích. 

Co vše vaše včelí farma zákazníkům nabízí?
Kromě péče o včely a stáčení medu vyrábíme mezistěny, a to nejen pro včelaře, ale také barevné pro výrobce svíček. Mimo to sami vyrábíme svíčky a ozdoby ze včelího vosku, dárkové sady a kreativní sety a formy. A také jsme začali s výrobou polštářků s propolisem a dalšími netradičními produkty se včelí tématikou. Sláveček vyrábí i skvělou medovinu. Opravdu skvělou! Tady musím čtenáře pozvat: Přijďte ochutnat. Kromě vlastní výroby i přeprodáváme další produkty, jako je kosmetika se včelími produkty, sladkosti z medu a propolisu, medoviny jiných výrobců. Dále na naší farmě nabízíme exkurze a workshopy pro mateřské a základní školy a veřejnost. Mimo to můžeme zákazníkům nabídnout i apiterapeutické masáže a pobyty v Apidomku. Novinkou je úniková hra na naší farmě, kde si pořádně procvičíte mozkové buňky. Také pořádáme různé kurzy apiterapie, které vedu. Apiterapie je vlastně léčba včelími produkty. Od medu počínaje, přes pyl, propolis, mateří kašičku, apilarnil, včelí vosk, včelí jed, až po úlový vzduch, zavíječe voskového nebo včelí energii. 

Zmínili jsme, že působíte nejen jako sociální podnik, ale nově i jako chráněná dílna. Můžete přiblížit, v čem spočívá právě sociální přesah vašeho podnikání?
Většinu našeho zisku investujeme zpět do firmy, ať již se to týká zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců, vylepšení služeb nebo vylepšení produktů. Také vzdělávání zaměstnanců je pro nás důležité. Jako včelí farma dbáme na ekologii a enviromentální stránku našeho podnikání. Recyklace vody, obalových materiálů či kartonových krabic je pro nás samozřejmostí. Také se snažíme o co nejmenší zásah chemií do výroby našich mezistěn. Mimo jiné využíváme i úsporné žárovky a vlastní fotovoltaiku. V současnosti platí, že všichni naši zaměstnanci jsou osoby se zdravotním znevýhodněním. Do budoucna plánujeme přijmout ještě další dva zaměstnance, kteří by splňovali taktéž doktrínu sociálního podnikání a především podmínky chráněné dílny. Sociální přesah splňujeme i v tom, že spolupracujeme s místními farmami a firmami, čímž rozvíjíme region a vzájemně se podporujeme. V neposlední řadě musím zmínit i to, že spolupracujeme s mobilním hospicem Ondrášek, který také podporujeme. A to hlavně proto, že Ondrášek je zařízení, které podává pomocnou ruku lidem, co ji opravdu potřebují. 

Zmínila jste i to, že vaši farmu navštěvují v rámci exkurzí i školáci a předškoláci…
Co se týká škol a školek, jezdí k nám z celého Ústeckého, Libereckého, Středočeského kraje a také z Prahy. I já mám takový záběr, co se týká mých workshopů a besed ve školách a školkách. Dokonce i v Královéhradeckém kraji budu mít celodenní přednášku o včelkách. Exkurze veřejnosti a kurzisti k nám jezdí z celé republiky. Nejdále byli asi z Ostravy. Z našich exkurzistů a kurzistů se pak stávají dlouholetí přátelé a podporovatelé. Z čehož máme vždy velkou radost. A co se týká apiterapie, tak za mnou přiletěl pán až z Londýna. Prostě se dozvěděl, že to dělám, a dorazil. A konkrétními spolupracovníky hlavně na exkurze je farma Statek Starý Týn a Držovická farma.

Na vašem webu jsem našel i informaci o e-shopu. Jak výrazně se podílí na prodeji vašich produktů?
E-shop je důležitou součástí naší farmy. Ne všichni mohou přijet pro zboží osobně, takže hodně lidí si objednává právě přes e-shop. Řekla bych, že e-shop nám dělá osmdesát procent prodeje našich produktů. Od loňského roku máme nový e-shop, na kterém stále pracuji. A nabízíme i produkty zdarma. Především jde o vzdělávací online produkty. A nyní máme na farmě novinku cashback v bitcoinech. Takže se snažíme držet krok s dobou. Musím však přiznat, že mi to dává dost zabrat. Ale zároveň dodávám, že už teď pracuji na dalších vylepšeních a novinkách.

Foto: Andrea Novotná, AnnKas

Picture of Břetislav Lapisz

Břetislav Lapisz

Rodák z Českého Těšína prožil dětství v nedalekém Havířově, od konce studií v roce 1990 bydlí v Ostravě. Absolvent učitelství Pedagogické fakulty Ostrava (obor čeština – dějepis) se zajímá o novodobou historii, jeho největším koníčkem je sledování sportovních přenosů (od fotbalu přes hokej, stolní tenis až po šipky). Rád cestuje, jeho nejoblíbenější destinací je Slovensko. A v poslední době zahradničí (s poměrně mizernými výsledky). Je ženatý a má dvě dospělé děti. Roztroušená skleróza jej „provází“ od roku 1998.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ