Jinakost v pracovním prostředí přestává být výjimkou a stává se realitou. Není divu, když zhruba 8 % lidí v produktivním věku má nějakou formu postižení či znevýhodnění. Tito lidé často chtějí a mohou pracovat. Zaměstnávání určitého procenta osob s postižením ve firmách s více než 25 zaměstnanci ukládá i zákon a stále více podniků se snaží tuto povinnost plnit jinak než jen náhradou v podobě přímé platby do státního rozpočtu.

Řeč je přitom také o lidech, kterým do života vstoupila závažná diagnóza teprve v dospělosti, takže měli nejprve práci a až pak se u nich objevil handicap. Ať už jde o fyzické omezení, duševní onemocnění nebo tak intimní témata, jako je domácí násilí či léčba neplodnosti, každý takový stav ovlivňuje i pracovní výkon. Naštěstí na českém pracovním trhu přibývá firem, v nichž si personalisté a manažeři začínají všímat potřeb svých kolegů a podílet se na jejich řešení. Wellbeing pro ně totiž není módní slovo, ale předpoklad zdravé a efektivní firmy.

S příklady takových podniků se mohli seznámit návštěvníci akce Kulatý stůl na téma zaměstnávání lidí se zdravotním postižením či znevýhodněním, který v dubnu po roce opět uspořádala společnost Vodafone ve spolupráci se spolkem Revenium. Jejím cílem bylo podle Jany Vychroňové z pořádající společnosti nabídnout prostor pro dialog a inspirativní příklady z praxe. Akce proto představila nejen zkušenosti firem, ale třeba i komplexní podporu studentů se specifickými potřebami nebo způsoby, jimiž zaměstnance a zaměstnavatele podporuje úřad práce. Program kulatého stolu ukázal, že přístup firem k podpoře pracovníků se přesouvá od formální rovnosti k podmínkám, které reflektují skutečný život.

Co firmy k takové změně vede? Podpora zdraví a duševní pohody mají totiž přímý dopad na výkon týmů. Jan Fencl z Nadace Vodafone na zmíněné akci ukázal, že i tak soukromé téma, jako je domácí násilí, má v uvažování zaměstnavatele své místo. A to nejen z etických důvodů, ale i čistě pragmaticky, protože lidé čelící domácímu násilí mají častější absence, hůře se soustředí na práci a v případě fyzického násilí je tu i riziko dlouhodobé pracovní neschopnosti či zranění s trvalými následky. Shodly se s ním i Tereza Blažejovská a Slavomíra Pukanová z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ), když upozornily, že obrana proti dlouhodobému stresu je zároveň prevencí vzniku závažnějšího stavu, který může vyústit v (duševní) nemoc a postižení. Kateřina Veselá ze společnosti Repromeda pak zmínila, že cílenou podporu zaměstnavatele potřebují i ti, kteří se potýkají s neplodností. Léčba tohoto onemocnění je fyzicky i psychicky vyčerpávající, o to větším přínosem může pro zaměstnance vstřícnost a podpora jejich firem v této oblasti být. 

Je jasné, že lidé procházejí různými životními fázemi a zkušenostmi – od vztahů a rodičovství přes péči o blízké až po zdravotní problémy nebo komplikace související s věkem – a právě schopnost zaměstnavatelů reagovat na tyto změny je klíčem k udržitelnému pracovnímu prostředí. Strategie firem jsou různé. Některé nabízejí individualizaci, jako je úprava pracovní doby nebo možnost placeného volna, jiné ve svých týmech školí ambasadory různých témat, sestavují ze zaměstnanců pracovní skupiny a s nimi pak řeší potřeby týmu, nebo nabízejí odborné konzultace s externí společností. Tak to funguje například ve společnosti Vodafone, pro kterou konzultace zajišťuje spolek Revenium. Zaměstnanci vše řeší přímo s konzultantkou a předsedkyní spolku Hanou Potměšilovou, a tak nemusí mít obavy, že by se o jejich problému dozvěděl jejich tým nebo personální oddělení dřív, než se jim je rozhodnou sdělit oni sami. Hana Potměšilová k tomu na akci podotkla, že individuální podmínky v zaměstnání by dnes už neměly být výsadou, ale standardem, s nímž se kromě personálního oddělení ztotožňuje i vedení dané firmy.

Základem je i sebedůvěra samotných zaměstnanců. Aby se nestyděli a o individuální podmínky si ve firmě požádali, o to usiluje například Středisko pro podporu studentů se specifickými potřebami ČVUT zvané ELSA. To nedávno otestovalo nový program, který během studia nabídl studentům ČVUT kariérní koučink a trénink, aby se pak jako absolventi dokázali budoucím zaměstnavatelům náležitě „prodat“ a nebáli se říct si o potřebnou individualizaci, ať už jde o zkrácený úvazek, flexibilní pracovní dobu nebo vyhrazené parkovací místo. Že takový přístup opravdu funguje, popsala účastníkům kulatého stolu absolventka ČVUT i zmíněného tréninkového programu Jana Berušková.

Ne každý ovšem chce o svém postižení nebo problémech mluvit. Neviditelné potíže často zůstávají skryté proto, že se člověk obává reakce prostředí. Zaměstnanci nemohou nést odpovědnost za pozitivní změny sami. Otevřený a proaktivní přístup zaměstnavatele je proto zásadní. Tak jako třeba v případě firmy SAP, která se rozhodla rozšířit svůj tým o zaměstnance s poruchou autistického spektra a při přípravě metodiky náboru spolupracovala s Národním ústavem pro autismus. I díky tomu teď u nich lidé „ve spektru“ nastupují na pozice v IT i na personální nebo finanční oddělení.

Jak si poradit s předsudky a obavami manažerů i týmů? Účastníci akce se shodli na významu vhodných školení. Zástupkyně NÚDZ však varovaly, že firmy někdy uspořádají týmový kurz jógy nebo mindfullness a domnívají se, že si pak zaměstnanci všechny své problémy vyřeší sami. To samozřejmě není cesta k dlouhodobému řešení – spokojení zaměstnanci potřebují skutečné systémové změny na úrovni celých firem, které mají podporu vedení. Jaké změny by to měly být, na to je dobré ptát se přímo zaměstnanců a konzultovat to s externí odbornou firmou, doporučila na akci Jana Vychroňová z pořádající společnosti Vodafone. 

Máte firmu, zaujaly vás informace o individuálnějším přístupu k zaměstnancům, chcete dát příležitost lidem s postižením, ale nevíte, jak začít? Úřad práce má po celé republice poradce, kteří vám pomohou! Vytipují vhodné kandidáty na volnou pozici, budou asistovat při výběrovém řízení i při utváření pracovního místa, poradí s příspěvkem na zapracování a na úpravu pracovního místa, ale i se vzděláváním zaměstnavatelů v této oblasti. Více na karierabezbarier.cz.

Foto: Pixabay

Picture of Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ