Studentky psychologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity (FF MU) v Brně Jesika Konečná a Anna Kolářová vyvíjejí novou aplikaci Time to Self-care, která má nabídnout komplexní podporu onkologickým pacientům nejen během náročné léčby, ale i po jejím skončení. Je to vůbec první aplikace tohoto typu v České republice. Garanty tohoto projektu jsou lékaři a lékařky specializující se na léčbu onkologických pacientů a docentka Iva Burešová z Psychologického ústavu FF MU.
O projektu
Aplikace má pomoci pacientům při znovuzískávání části kontroly nad jejich životem a malými, ale důležitými kroky je vracet do běžného života. „Je to nástroj, který jim pomůže cítit se lépe při i po léčbě a aspoň zčásti vzít zdraví do svých rukou,“ uvedly Jesika Konečná a Anna Kolářová.
S tím souvisí i zdůraznění důležitosti sebepéče, která může být silným nástrojem dodávajícím pacientům sílu, motivaci a větší kontrolu nad tím, co prožívají. A právě aplikace Time to Self-care chce jednoduše a bezpečně ukázat, jak na to, podle možností a tempa pacientů.
První verze aplikace vznikne už příští rok jako prototyp, poté bude dále rozvíjena.
Co v aplikaci najdete?
- recepty vhodné pro onkologicky nemocné
- harmonogramy cvičebních plánů
- sekci věnovanou spánku
- konkrétní informace od odborníků
- užitečné odkazy
- online konzultace
- komunitní prvky
- personalizované vedení
- nástroje pro rozvoj a udržení zdravých návyků
„Naše aplikace pomůže osvojit si potřebné spánkové rituály, ale i návyky ohledně jídla či pohybové aktivity. Zavede je jako rutinu, kterou si bude pacient hlídat,“ dodala Jesika Konečná.
Pro blízké pacienta
V aplikaci najdou prostor také blízcí pacienta, kteří s ním mohou plnit jednoduché výzvy a tím mu v mnohém pomoci. Díky aplikaci se rovněž naučí, jak o nemoci mluvit, jak se chovat citlivě a s respektem a jak být nemocnému skutečnou oporou v těžkých chvílích.
Částečné zpoplatnění
Pro zajištění vysoké kvality obsahu a dlouhodobou udržitelnost aplikace se počítá s jejím částečným zpoplatněním. Jesika Konečná a Anna Kolářová se však domnívají, že se to časem změní. „Naším cílem je, aby byla v budoucnu plně hrazena zdravotními pojišťovnami – podobně jako jiné ověřené digitální terapeutické nástroje. Věříme, že když aplikace prokáže svůj přínos pro zdravotní stav pacientů i zdravotní systém, stane se dostupnou pro všechny, bez ohledu na jejich finanční možnosti,“ uvedla Jesika Konečná.
Finanční podpora projektu
Projekt Time to Self-care nedávno zvítězil v prestižní univerzitní soutěži Start Your Business, kterou každoročně vyhlašuje Masarykova univerzita. Projekt získal podporu 70 000 korun, což částečně pomůže nadějný nápad přetvořit v reálný produkt. K tomu, aby studentky mohly aplikaci opravdu spustit, je však potřeba další finanční podpora.
Vypsaly proto sbírku na webu donio.cz, kterou můžete podpořit ZDE.
Kdo za aplikací stojí?
Jesika Konečná a Anna Kolářová se dlouhodobě specializují na téma sebepéče jako prevence chronických onemocnění, primární a sekundární prevence, relaxační techniky a wellbeing. Na vývoji aplikace Time to Self-care se podílí také další členové mezioborového týmu, kterými jsou odborníci z oblasti medicíny, psychologie, IT i designu.
Všechny přitom spojuje jedna vize: vytvořit nástroj, který propojuje vědecké poznatky, lidský přístup a skutečné potřeby pacientů.




Zdroje
Čas na sebepéči je při léčbě rakoviny zásadní. Pomůže nová aplikace, MUNI
Čas na sebepéči je při léčbě rakoviny zásadní. Pomůže nová aplikace, MUNI ARTS
Zkvalitněme život onkologických pacientů díky nové aplikaci, Donio
Start Your Business 2025 zná své vítěze, MUNI
Foto: MUNI a Donio