Aplikace pro nevidomé návštěvníky Zoo Brno

Nevidomí návštěvníci brněnské zoo mají další příležitost, jak se dozvědět spoustu zajímavých informací o zvířatech i jednotlivých expozicích. Ve spolupráci se Střediskem Teiresiás Masarykovy univerzity vznikl jedinečný portál Slyším Zoo Brno, který jim zpřístupňuje obsah vzdělávacích panelů a informačních popisek. Portál je plně optimalizován pro ovládání a čtení hlasovým výstupem na mobilním telefonu.

Projekt navázal na předchozí úspěšnou spolupráci Zoo Brno a Střediska Teiresiás, díky níž vznikla celorepublikově první hmatová mapa pro nevidomé návštěvníky. Stejným prvenstvím se pyšní i portál Slyším Zoo Brno. 

Jak aplikace funguje?

Nevidomí návštěvníci zoo potřebují pro využívání mobilní aplikace pouze telefon vybavený čtečkou obrazovky. U příslušného vzdělávacího panelu naskenují QR kód, který najdou vždy v levém spodním rohu displeje. Následně jsou přesměrováni přímo na portál Slyším Zoo Brno, kde se mohou do detailů seznámit s historií celé zoo, expozicemi (například s Exotáriem nebo Tropickým královstvím) a samotnými zvířaty. V aplikaci se dá mezi jednotlivými expozicemi libovolně procházet a čerpat cenné informace. 

Kdo může aplikaci využívat?

Kdokoli s čtečkou v telefonu, což dosvědčují i slova Petra Polívky, který je koordinátorem celého projektu za Zoo Brno: „Ačkoliv jsme rozhraní portálu Slyším Zoo Brno primárně optimalizovali pro potřeby nevidomých návštěvníků, v duchu zásad univerzálního designu ji může využít každý návštěvník, kterému pro přístup k těmto informacím lépe vyhovuje vlastní mobilní telefon.“

Zajímavost z vývoje aplikace

„Aby byl výsledek pro zrakově postižené návštěvníky Zoo Brno co nejpřínosnější, zapojili jsme do analýzy, konzultací a následného testování i specialisty a uživatele se zrakovým postižením, pro které je portál určen. Jen tak je možné dosáhnout tzv. reálné přístupnosti, tj. stavu, kdy rozhraní nebude jen splňovat formální požadavky na přístupnost, ale bude zohledňovat to, aby výsledek byl pro tuto skupinu uživatelů skutečně přístupný a použitelný,“ řekl Radek Pavlíček, vedoucí týmu projektu Théseus, který na zpřístupnění portálu spolupracoval.

Pokud máte rádi zoo a chcete se o ní dozvědět co nejvíc, nezapomeňte si doma telefon a vyrazte na výlet. 

O dalších bezbariérových vychytávkách v brněnské zoo se dozvíte v jednom z dalších článků.

Zdroje

Slyším Zoo Brno, Zoo Brno

Slyším Zoo Brno. Na Mniší hoře je k dispozici unikátní aplikace pro nevidomé návštěvníky, Zoo Brno

Vítejte ve Středisku Teiresiás, MUNI Teiresiás

Foto: autor

Picture of Sebastián Lukas Kyčerka

Sebastián Lukas Kyčerka

Před několika lety Sebastiánovi diagnostikovali roztroušenou sklerózu, která zasahuje řadu oblastí jeho života. Díky podpoře rodiny, sportu a specifickému humoru snadněji překonává nástrahy vážné nemoci. Spolupracoval s několika neziskovými organizacemi, nevyhnul se ani korporátní sféře, učil a v současnosti je jedním z kmenových redaktorů Inspirante. Sebastiánovo heslo: Nikdy to nevzdávej!

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ