Čas žní, čas sklízet energii #4fantazie

Dnešní fantazírování bude tak trochu o energii. O jejím čerpání, nabírání i využívání. Píšu v době prázdnin, kdy se obvykle všichni „prázdníme“ od zaběhnutých činností a pracovních povinností. Čas dovolených, kdy máme „dovoleno“ odpočívat a načerpávat nové síly pro další práci a povinnosti. Je to letní čas, kdy můžeme sbírat a čerpat energii pro budoucí využití. Ale můžeme touto dobou sbírat i jinou energii než tu duševní, tělesnou či fyzickou?

Moje fantazie mi říká, že můžeme. Dokonce bychom měli a dost často to také děláme. Například sklízíme o žních obilí i jiné plodiny, které vyrůstají na polích díky teplému počasí, dostatku slunce, případně dostatku vláhy. Plníme sýpky, dříve se běžně zavařovaly kompoty a vyráběly marmelády na pozdější časy – na zimu, kdy je méně tepla, méně slunce, rostliny zkrátka odpočívají a zase na oplátku ony čerpají sílu pro budoucí plodnost. V čase, kdy zpravidla odpočívá člověk, rostliny plodí. A naopak – v zimním čase, kdy rostliny neplodí, člověk produkuje, vyrábí a čerpá zásoby energie nabyté přes jarní a letní období.

Proto je v těchto měsících čas spořit energii na nadcházející podzim a zimu. Přes léto je energie dostatek, dokonce se v těchto parných dnech zdá, že i nadbytek. V našem podnebním cyklu ročních období to má smysl, můžeme se připravit na dobu, kdy energie bude zase v zimních měsících méně. Ano, touto dobou ji můžeme sklízet. Můžeme však spořit skutečnou energii pro budoucí období? Myslím teď tu skutečnou, kterou bychom využili v zimě třeba pro zahřátí domovů? Ano, ale jak na to?

Víme, že kupříkladu elektrická energie se skladuje poměrně obtížně. Nicméně člověk je vynalézavý tvor, a tak třeba ve Finsku zkoušejí ukládat tepelnou energii do písku, který teplo uchová a je čerpáno později, kdy je naopak více tepla zapotřebí. U nás v Reveniu jsme také vynalézaví, a tak jsme dostali nápad na uskladnění energie prostřednictvím bioplynu. Chceme si přes léto, kdy je dostatek tepla, vyrábět bioplyn z volně dostupných biologických zdrojů, abychom nakonec opět mohli poskytnout energii rostlinám díky hnojivu jako vedlejšímu produktu. A dokonce jsme pro tento záměr získali v úspěšné soutěži grant díky výzvě ČSOB Start!t social, za který jsme opravdu vděční. S projektem bioplynu pro naši pražírnu výběrové kávy právě začínáme. Držte nám palce, ať nám energie neschází!

Foto: Pixabay

Picture of Vít Kettner

Vít Kettner

Vít působí od konce 2020 v Reveniu jako projektový manažer a v současnosti má na starosti také IT podporu, podílí se na správě webů spolku včetně magazínu Inspirante. Vystudoval Fakultu sociálních věd UK, kde také působil krátce jako vedoucí IT oddělení. Předtím pracoval přes 14 let v Evropském sociálním fondu na MPSV. Vítek se s úžasem z rozmanitosti světa stále něco nového učí. Naposledy se pustil do studia oboru řízení IT technologií, což však mj. ze zdravotních důvodů nedokončil. Svému zdravotnímu omezení dlouho vzdoroval a odmítal si jej připustit. Nakonec se však po opakovaných hospitalizacích se svou diagnózou s pokorou smířil a těší se na každý nový den. Je ženatý s manželkou Vendulou, má syna Vojtu a jednoho kocoura Vincka.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ