Česká správa sociálního zabezpečení se s projektem eNeschopenka, který spustila 1. ledna 2020, přihlásila do soutěže IT projekt roku, kterou už poosmnácté uspořádala Česká asociace manažerů informačních technologií. A z 22 přihlášených projektů, které posuzovala odborná porota, eNeschopenka nakonec zvítězila.

Česká správa sociálního zabezpečení se do soutěže IT projekt roku letos přihlásila vůbec poprvé. Soutěž se skládala ze dvou kol, kdy jednotlivé projekty posuzovala odborná porota. V prvním kole hodnotila především technickou stránku a její následnou realizaci u jednotlivých projektů a ve druhém pak nejlepší finalisté detailně představili svůj projekt. 

eNeschopenka (dodavatelé Asseco Central Europe, a.s., KOMIX s.r.o.) se tu utkala o první místo například s projekty „Ošetřovné“ pro OSVČ (Ministerstvo průmyslu a obchodu, dodavatel Unicorn Systems a.s.) nebo Moje VZP (VZP ČR, dodavatel VZP ČR).

František Boháček, ústřední ředitel ČSSZ, společně s Kryštofem Zrckem, ředitelem sekce sociálního pojištění ČSSZ, představili projekt eNeschopenka od jeho technické přípravy až po samotné spuštění a doplnili také ukázkou harmonogramu, na kterém krok po kroku ilustrovali jednotlivé realizační fáze projektu. Představili i největší přínosy eNeschopenky, celkové náklady na její spuštění včetně informační kampaně a porovnali český projekt eNeschopenky s obdobnými projekty některých států v Evropě – například se Slovenskem, Rakouskem nebo Německem.

„Náš projekt eNeschopenky v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie skutečně nemá obdoby. Zatímco my jsme hned od prvního dne spuštění přešli z plně papírové na plně elektronickou variantu, v dalších zemích jde většinou o postupný proces. I díky tomu jsme spuštění eNeschopenky nepodcenili,“ říká k vítězství František Boháček.

Ze dne na den po jejím spuštění do ostrého provozu začalo eNeschopenku využívat přes 22 tisíc poskytovatelů zdravotních služeb, téměř 300 tisícům zaměstnavatelů mohly začít být odesílány notifikace a nemocní nemuseli předávat tiskopisy zaměstnavatelům.

„Obrovským a nečekaným zátěžovým testem prošla eNeschopenka na jaře a na podzim roku 2020 s počátkem a druhou vlnou pandemie covid-19,“ dodal Kryštof Zrcek. „S cílem chránit zdraví občanů i lékařů ji umožnila ČSSZ využít pro vystavení karantén. Lékaři nemuseli vyplňovat dřívější propisovací lístky a především – lidé nemuseli chodit do ordinací. Funkčnost a spolehlivost eNeschopenky tak doslova zachránila jinak téměř neřešitelnou situaci lékařům, zaměstnancům i zaměstnavatelům.“

„eNechopenka během pandemie ulehčila život snad každému. To, že se stala nejen miláčkem lékařů, ale také IT expertů, je obrovská zásluha zaměstnanců České správy sociálního zabezpečení, bez kterých by to nebylo možné,“ ocenila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Zdroj: www.cssz.cz
Foto: Pixabay

Picture of Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ