Festival Open House Praha, který začíná v pondělí, nabídne debaty, přednášky, procházky a další doprovodné akce. Více než 100 běžně nepřístupných budov a prostorů se zdarma otevře o víkendu 21. a 22. května.
„Neuplynul ani rok od posledního ročníku festivalu a nás těší, že se po dvou covidových letech, kdy jsme festival byli nuceni organizovat v náhradních termínech, s návštěvníky potkáme v našem oblíbeném, tradičním, jarním květnovém termínu, kdy nás jaro všechny táhne ven a láká za nevšedními zážitky. Návštěvníky festivalu čeká 101 běžně nepřístupných budov, z toho 26 novinek, 57 kulturních památek a bohatý doprovodný program i v souvislosti s výročími některých významných architektů,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.
Festival se zároveň snaží odstraňovat bariéry, které mohou bránit lidem v poznávání města a jeho architektury. Jeho mottem je „Architektura pro všechny“, proto i letos nabízí Open House Praha speciální prohlídky budov pro osoby se zdravotním postižením, ať už to jsou neslyšící, nevidomí nebo lidé s tělesným omezením. Prohlídky jsou plánované v konkrétních časech, proto vedení festivalu žádá, aby návštěvníci umožnili přednostní vstup do budov těmto organizovaným skupinám.
Prohlídky pro osoby s tělesným postižením
(pohybující se na vozíku)
Ve čtvrtek 19. května se od 10 a 14 hodin uskuteční prohlídky Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) AV ČR pro osoby s tělesným postižením. Návštěvníci pohybující se na vozíku se při exkurzi dozvědí zajímavé informace o architektuře areálu ústavu, jeho historii i současném výzkumu, kterým se zde vědci zabývají. V rámci prohlídky nahlédnou do jedné z výzkumných laboratoří a budou se moci podívat i na zelenou střešní terasu moderní budovy. Na prohlídky je třeba se předem registrovat.
V tištěném průvodci a na webu jsou označeny budovy, které jsou bezbariérové. Pozor, některé budovy jsou jen částečně bezbariérové. V tom případě je vysvětlující informace doplněna v kreditech.
Prohlídky pro osoby se sluchovým postižením
Ve spolupráci s Ústavem jazyků a komunikace neslyšících FF UK a Českou unií neslyšících jsou na víkend 21. a 22. května připraveny prohlídky s tlumočením do českého znakového jazyka a s nabídkou simultánního přepisu v těchto objektech:
- Nová libeňská synagoga – so 11.00
- Kramářova vila – so 14.00
- Hotel International Praha – ne 11.00
- Dům Diamant – ne 14.00
Vstup na prohlídky je zdarma, ale je potřeba se na ně registrovat.
Prohlídky pro osoby se zrakovým postižením
Speciální komentované prohlídky pro lidi se zrakovým postižením jsou na víkend 21. a 22. května připraveny ve spolupráci se Světluškou, projektem Nadačního fondu Českého rozhlasu, Střediskem Teiresiás Masarykovy univerzity (Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky), Fakultou umění a architektury Technické univerzity v Liberci, ELSOU ČVUT, Mapy.cz a partnerem CPI Property Group, Bubenská 1. Prohlídky se uskuteční v těchto budovách a prostorech:
- Budova bývalých Elektrických podniků Praha – Bubenská 1 – so 13.00
- Mama Shelter Prague – so 15.00
- The Fizz Prague – so 17.00
- Husův sbor Vinohrady – ne 13.00
- Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně – ne 15.00
- Laichterův dům – ne 17.00
K prohlídkám jsou připraveny haptické urbanistické mapy budov a jejich okolí, haptické půdorysy budov a popisy tras ke všem zpřístupněným objektům. Studenti FUA TUL v rámci svých semestrálních prací navrhli a vyrobili 3D modely vybraných budov z programu festivalu. Vstup je zdarma bez nutnosti předchozí registrace. Vstup návštěvníků v doprovodu vodicích či asistenčních psů je do všech budov možný.
POPISY TRAS KE STAŽENÍ:
- Budova bývalých Elektrických podniků Praha – Bubenská 1
- Mama Shelter Prague
- The Fizz Prague
- Husův sbor Vinohrady
- Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně
- Laichterův dům
Zdroj: openhousepraha.cz