Květen nás láká do rozkvetlé přírody asi více než do města, ale například v jarní Praze můžeme navštívit již 11. ročník festivalu Open House Praha, který se uskuteční od 12. do 18. května.
O víkendu 17. a 18. května se zpřístupní 125 budov a prostorů na celém území Prahy. Budeme mít možnost zdarma nahlédnout do budov veřejných i soukromých – do historických paláců, reprezentativních vil, industriálních památek i současných novostaveb. Součástí festivalu je tradičně bohatý doprovodný program, například debaty, přednášky, procházky, cykloprojížďky či umělecká představení, fotosoutěž a další akce, které budou připraveny od 12. května.
Mottem letošního ročníku festivalu je Dědictví minulosti, výzvy budoucnosti. Tematickou linkou je série diskusí Školy pro budoucí generace, která se propíše i do víkendového programu. Letos si také připomínáme několik výročí souvisejících se železnicí, třeba příjezd prvního vlaku do Prahy na lokomotivní depo Masarykova nádraží. A mezi více než 30 novinkami festivalu jsou poprvé zastoupeny i domovy pro seniory.
V kompletním seznamu zpřístupněných budov jsou dostupné podrobné informace o každém objektu a uvedené příslušné internetové stránky, nechybí ani význam použitých ikon u popisu formy zpřístupnění. Je možné si pohodlně vyfiltrovat objekt podle oblasti a typologie, data a času zpřístupnění; zadat lze hledání ohledně doprovodného programu a programu pro děti. Velkou pomocí jsou filtry pro přístupnost – bariérový, bezbariérový, částečně bariérový. Filtr ukáže, které prohlídky jsou pro neslyšící, nevidomé, některé jsou v nabídce také v anglickém jazyce.
Architektura pro všechny aneb Festival 2025 bez bariér
Festival se snaží odstraňovat bariéry, které mohou bránit lidem v poznávání města a jeho architektury. I letos nabídne ve spolupráci s celou řadou partnerů o víkendu 17. a 18. května v konkrétních časech speciální prohlídky budov osobám se zdravotním handicapem.
Open House Praha 2025 – pro osoby se zrakovým handicapem
Speciální prohlídky budov se uskuteční o víkendu 17. a 18. května ve spolupráci se Střediskem Teiresiás Masarykovy univerzity (Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky) a Střediskem pro podporu studentů se specifickými potřebami ELSA ČVUT a organizací SONS (Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR). Vstup na prohlídky je zdarma a bez nutnosti předchozí registrace.
„Pro lidi se zrakovým handicapem nabízíme již šestým rokem zdarma v rámci festivalového víkendu prohlídky vybraných festivalových objektů. Letos s námi mohou navštívit Velký strahovský stadion, domov Palata, vodní dílo Štvanice, Quadrio, klubový dům Autoklubu ČR nebo Zámek Troja. Kromě 3D modelů budov a haptických plánů okolí vytiskneme informace o budovách v Braillově písmu. Naši speciálně proškolení průvodci se budou skupinám návštěvníků věnovat, přiblíží jim nejen historii a architekturu budov, ale také je nechají zažít si prostory všemi smysly,“ říká Klára Veselá, ředitelka festivalu Open House Praha.
Open House Praha 2025 – pro osoby se sluchovým handicapem
I letos se organizátoři snaží umožnit lidem se sluchovým omezením nahlédnout do pražských budov a poznávat město a jeho bohaté architektonické dědictví. Na festivalu budou opět spolupracovat studenti tlumočení do českého znakového jazyka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Speciální prohlídky budov se uskuteční o víkendu 17. a 18. května 2025 ve spolupráci s Ústavem bohemistiky pro cizince a komunikace neslyšících Filozofické fakulty UK. Vstup na prohlídky je zdarma, nutná je registrace předem na webových stránkách, kde je k dispozici i video pozvánka tlumočená do českého znakového jazyka.
Uživatelé preferující psanou formu češtiny mohou současně využít službu simultánního přepisu, kterou zajišťuje Česká unie neslyšících. Vybrané prohlídky jsou tak přístupné všem osobám s různými komunikačními preferencemi.
Pár obecných rad závěrem
Od pondělí 12. května bude otevřeno festivalové infocentrum v prostorách Kampusu Hybernská (Hybernská 998/4, Praha-Nové Město), kde budou k sehnání festivalové suvenýry, tištěný průvodce nebo užitečné rady a tipy. Otevírací doba: po–pá 10–18, so–ne 9–19 hodin.
Už nyní si lze naplánovat trasu na mapách (zadat do vyhledávacího pole open house praha). Ke stažení zdarma je v nabídce festivalová aplikace. Vstup na akce doprovodného programu většinou vyžadují registraci či předchozí nákup vstupenky, což lze (mimo jiné) pohodlně učinit právě přes festivalovou aplikaci.

Open House Praha, z. ú., je nestátní nezisková organizace, která v rámci jednoho (zpravidla) květnového víkendu pořádá stejnojmenný festival s týdenním doprovodným programem. Koncept festivalu vznikl v Londýně v roce 1992 pod vedením zakladatelky Victorie Thornton, která za svůj počin získala Řád britského impéria. Světový festival, na jehož pořádání získala organizace mezinárodní licenci, se v Česku konal poprvé v roce 2015 a od té doby se stal jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v Praze. Patronkou pražského festivalu je Eva Jiřičná, architektka českého původu žijící v Londýně, která stála u počátků Open House London, 20 let byla jeho součástí, a to jako členka správní rady, ale také jako dobrovolnice v budovách, a tvoří pomyslný most mezi Prahou a zakladatelským městem. Open House Praha je hrdou součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide, sdružující 60 měst na 6 kontinentech světa, v nichž festivaly Open House probíhají. Od roku 2023 je festival zapojen také v mezinárodním projektu Open House Europe. Vedle pořádání festivalu se organizace věnuje také nejrůznějším celoročním aktivitám (pro dobrovolníky, partnery, klub, veřejnost), včetně vzdělávacích programů pro děti, mladé dospělé či lidi s handicapem.
Zdroje a foto: Open House Praha, Pixabay