Historie a současnost technických vychytávek pro nevidomé

Patříte mezi nadšence do historie technických vychytávek a zajímá vás svět nevidomých a slabozrakých? Nenechte si ujít krásnou expozici Kultura nevidomých v Technickém muzeu v Brně, která představuje život, vzdělání, kulturu a práci nevidomých a slabozrakých. Expozice úspěšně navazuje na tradici brněnského Slepeckého muzea, založeného v roce 1992 tyflopedagogem Josefem Smýkalem.

NA CO SE MŮŽETE TĚŠIT?

Součástí expozice jsou nejrůznější technické vychytávky z období od první poloviny 19. století po současnost, které nevidomým zjednodušovaly každodenní život. 

Najdete zde mimo jiné:

  1. Tiskařská zařízení pro Braillovo písmo. 
  2. Psací stroje pro Braillovo písmo.
  3. Elektronická zařízení umožňující nevidomým používat počítač.
  4. Upravené společenské hry.
  5. Pomůcky pro vzdělávání nevidomých dětí (například elektronický slabikář).
  6. Ukázky typických řemesel nevidomých.

Můj osobní tip číslo 1! Rozhodně si nenechte ujít zajímavé akustické vychytávky, které lidem pomáhaly v běžném denním fungování na křižovatkách nebo v metru. Nejvíc mě zaujaly:

  1. Akustický signál pro indikaci světel na řízených křižovatkách.
  2. Historicky první akustický maják pro označení vchodu do metra.

Můj osobní tip číslo 2! Nezapomeňte si prohlédnout poutavou slepeckou a zvukovou knihovnu.

  1. Slepecká knihovna obsahuje historicky cenné knihy tištěné Braillovým písmem a reliéfními latinkami (propichovanou, hladkou a perličkovou). Jednotlivé latinky si můžete prohlédnout přímo před knihovnou. 
  2. Zvuková knihovna obsahuje samizdaty natočené na kotoučovém magnetofonu v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století. Zajímavostí je, že první zvuková kniha pro nevidomé vznikla v roce 1960 v Brně. Šlo o amatérské nahrávky tyflopedagoga Josefa Smýkala na kotoučovém magnetofonu.

RARITNÍ ZAJÍMAVOSTI

Expozice nabízí i mnoho vzácných raritek: 

  1. První velkou raritou je rafigraf. Tento přístroj sloužil hodně zjednodušeně řečeno jako psací stroj pro nevidomé. Vynalezl ho Pierre Foucault, který byl spolužákem a blízkým spolupracovníkem slavného Louise Brailla. Jde o vzácný dar ze Slepeckého muzea v Bernu. Traduje se, že ho využíval sám Louise Braille. 
  2. Dalším zajímavým exponátem je i dřevěná rozkládací mapa Josefa Bezecného z roku 1830. Představuje mapu tehdejšího Rakouska s vyznačenými obrysy jednotlivých zemí. Hlavní město je označeno tečkou. 

BUSTY ZAJÍMAVÝCH OSOBNOSTÍ

Kromě technických vychytávek zde naleznete i věrné busty průkopníků kultury nevidomých, kteří by neměli upadnout v zapomnění. Mezi tyto velikány patří:

  1. Hudební skladatel Karel Emanuel Macan, který se řadí mezi zakladatele české slepecké kultury.
  2. Učitel a vychovatel nevidomých dětí Valentin Haüy, který založil historicky první výchovný a vzdělávací ústav pro nevidomé děti v Paříži.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ VÝSTAVY A EXPOZICE

Všechny expozice a výstavy zaručují nezapomenutelný zážitek, ale jednoznačně doporučuji: 

  1. Výstavu Stroje Leonarda na Vinci, kterou můžete shlédnout do konce roku. Najdete zde nejen známé obrazy, ale i více než padesát modelů jeho úžasných strojů. Úchvatná podívaná, která rozhodně stojí za výlet do Brna.
  2. Velmi zajímavá je také komorní výstava Všechno jde, i když trochu jinak, kterou můžete shlédnout do 28. března. Zachycuje historii i současnost Společnosti pro ranou péči v Brně a přibližuje vývoj pomůcek pro děti se zrakovým postižením.

OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ A BEZBARIÉROVOST MUZEA

  1. Expozici si můžete prohlédnout od úterý do neděle. POZOR! V pondělí mají zavřeno.
  2. Základné vstupné stojí 120 korun, pokud máte ZTP kartičku, zaplatíte pouhých 60 korun. Vstupenky si můžete zakoupit i online.
  3. Velkou výhodou Technického muzea je jeho kompletní bezbariérovost. Má vlastní parkoviště s vyhrazeným stáním a možností asistence. Samozřejmostí jsou výtahy a bezbariérová WC. 

ZDROJE:

Kultura nevidomých. Technické muzeum v Brně 

Stroje Leonarda Da Vinci. Technické muzeum v Brně

Všechno jde, i když trochu jinak. Technické muzeum v Brně

Braillův rafigraf nebo elektronický slabikář. Technické muzeum v Brně vystavuje pomůcky pro nevidomé. Česká televize 

Bezbariérové výlety po Jihomoravském kraji. Inspirante

MACAN, Karel Emanuel, Josef Smýkal – Tyflopedický lexikon jmenný

HAÜY, Valentin, Josef Smýkal – Tyflopedický lexikon jmennýBRAILLE, Louis, Josef Smýkal – Tyflopedický lexikon jmenný

FOTO: autor

Picture of Sebastián Lukas Kyčerka

Sebastián Lukas Kyčerka

Před několika lety Sebastiánovi diagnostikovali roztroušenou sklerózu, která zasahuje řadu oblastí jeho života. Díky podpoře rodiny, sportu a specifickému humoru snadněji překonává nástrahy vážné nemoci. Spolupracoval s několika neziskovými organizacemi, nevyhnul se ani korporátní sféře, učil a v současnosti je jedním z kmenových redaktorů Inspirante. Sebastiánovo heslo: Nikdy to nevzdávej!

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ