Hostem online chatu na stránkách Inspirante.cz byl ve čtvrtek 3. října od 13 do 14 hodin Petr Vyhnánek, který má na starosti vzdělávací a kariérní poradnu. Tématem bylo hlavně studium na středních a vysokých školách. Ptali jste se i na potřeby studentů se speciálními potřebami.
A kdo je Petr Vyhnánek z Revenia?
Petr se věnuje problematice studia a následně zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Po absolvování Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy vyučoval na gymnáziu a poté působil 12 let na Metropolitní univerzitě Praha. Zde začal pracovat se studenty se zdravotním postižením na jejich přechodu ze studia do zaměstnání. K tomuto účelu připravil a vedl několik projektů pracovních stáží. V průběhu působení v oblasti vzdělávání zjistil, jak je důležitá pro osoby se zdravotním postižením správná volba studijního oboru vzhledem k postižení a pozdějšímu uplatnění na trhu práce. Zároveň zjistil, jak je podstatné podporovat mladé lidi již v průběhu studia formou stáží ve firmách s cílem zajistit hladký přechod ze studia do práce. A stejně jako je důležité pracovat se studenty, je důležité edukovat i zaměstnavatele; jejich představy o zaměstnávání osob se zdravotním postižením jsou stále často velmi zkreslené.
Dobrý den, pokud jsem na vozíku a chtěl bych jet na Erasmus, dostanu i příspěvek na asistenta? Děkuji
Dobrý den, cesty na univerzity v rámci programu Erasmus jsou finančně podporovány základním grantem. Pokud máte další náklady např. na pobyt či dopravu asistenta, můžete požádat o speciální grant na úhradu jeho nákladů.
Dobrý den, ráda bych v příštím roce studovala sociologii, mám ale velké problémy se zrakem, kterou vysokou školu byste mi doporučil, kde mají pro takto handicapované studenty nejlepší podmínky? Případně i na kolejích…
Dobrý den,
každá veřejná vysoká škola má centrum podpory studentů se specifickými potřebami. Doporučuji Vám navštívit centrum školy, kam chcete jít studovat a domluvit se o podporách, které pro studium budete potřebovat. Rozhodně bych nevynechával návštěvu Masarykovy univerzity, centrum TEIRESIÁS, kde mají velké zkušenosti se studenty se zrakovým postižením.
Dobrý den, pane Vyhnánku, jsem v maturitním ročníku a chci se hlásit na vysokou školu. Jsem dyslektik, nabízejí i vysoké školy nějaké úlevy, podobně jako tomu bylo na střední škole?
Dobrý den,
asi bych nemluvil o úlevách ve studiu, ty by žádná škola neměla nikomu dávat. Určitě Vám ale škola poskytne podporu např. ve formě změn podmínek pro skládání zkoušek.
Dobrý den, které vysoké školy nabízejí bezbariérové koleje? Abych to upřesnil, mám na mysli spíš školy, které nabízejí technické obory. Děkuji za odpověď
Dobrý den, odkázal bych Vás na příslušnou vysokou školu, na které chcete studovat a její centrum podpory pro studenty se specifickými potřebami. Ti budou mít určitě přehled o přístupnosti kolejí.
Dobrý den, budu příští rok maturovat, mám zdravotní postižení, mohu požádat o nějakou úlevu?
Dobrý den, nejsem si jistý, jak se v takové situaci postupuje. Navrhoval bych Vám kontaktovat Vaši střední školu, ta bude vědět, jaké úlevy – např. prodloužení doby pro skládání zkoušky Vám může dát.
Dobrý den, poprosím Vás o názor. Co dělat v případě, že mi zaměstnavatel nabízí kvůli postižení primárně brigádnické a řekněme lehce podhodnocené práce s tím, že si na sebe musíme trochu “zvyknout”? Zdá se Vám výhodné třeba kývnout na neplacenou stáž nebo třeba nějakou pozici primárně spíše pro studenty, takto se uchytit a časem se vypracovat? Má zkušenost a zkušenost mých známých s handicapem totiž taková většinou není. Člověk se tak spíš uvede jako někdo “nenáročný”, a pak je těžké se z toho u té firmy vymanit. Setkal jste se s něčím podobným? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, Šimone, mám zkušenost se stážemi vysokoškoláků ve firmách a ty se nám ukázaly jako vhodný nástroj pro získání pracovního místa u zaměstnavatele. Takže stáž bych spíš doporučoval, ale za jasně daných podmínek, na jak dlouho bude a zda je reálné pokračování v klasickém pracovním poměru. Jsou firmy, které mají trainee programy takto postavené a fungují velmi dobře, např. VZP.