Karel Giebisch se umí dotknout lidí i displejů

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Za rok mu bude třicet, miluje technologie a je masérem. Handicap nebere jako překážku, ale jako výzvu a sám na sobě dokazuje, že lze uspět i bez zraku. 28. března bude jedním z řečníků na pražské konferenci INSPO.

V odpolední sekci Využití ICT při vzdělávání a zaměstnávání osob se zdravotním postižením promluví o svém podnikání. Jeho příspěvek se jmenuje Vystupte z ulity a nebojte se podnikat.

Nevidomý podnikatel představí jím používané nástroje, prostřednictvím kterých mohou být i zrakově znevýhodnění uživatelé samostatní. Přiblíží důležitost a smysl datových schránek, fakturaci a promluví i o základním vedení účetnictví.

Vysvětlí, že v jeho olomouckém masérském salonu lze platit kartou a jak se dá bez kontroly zraku pracovat s platebním terminálem.

Má rád inovace

Karlu Giebischovi pomáhala technika odmala. S její pomocí překonával to, že nevidí, používal ji při osobním rozvoji i při studiu.

„S postupem času jsem získal tolik znalostí, že si nejdříve mí známí a následně i několik pedagogů chodilo pro odborné rady,“ říká ke svým začátkům.

Po maturitě oboru Sociálně správní činnosti se začal profesionálně věnovat kompenzačním pomůckám a na rok se nechal v tomto oboru zaměstnat. Poté se osamostatnil a založil si vlastní firmu GiebHelp servis.

Jeho specializací je mimo jiné vyhledávat weby a aplikace bez prvků pro nevidomé. S firmami a institucemi pak domlouvá nápravu.

S informatiky například probírá specifika hlasového výstupu, odečítačů obrazovky i obecné zásady orientace na webu. Radí bankovním domům, přispěl i k přístupnosti mobilní aplikace Záchranka, Liftago Taxi, fakturačního systému Fakturoid či Dáme jídlo.

Od techniky k tělu

Jak plynul čas, začal si Karel uvědomovat, že být zaměřený pouze na techniku nechce. Rozhodl se stát masérem.

Vyškolil se na Dexter Academy. Nastoupil do standardního masérského kurzu, kde byli jeho spolužáky lidé bez handicapu.

„Masírování mě velice baví a naplňuje mě pozitivní energií,“ říká s tím, že ho těší, jak jeho ruce pomohou od bolesti, stresu, únavy i dalších trápení.

Karlův masážní salon je v centru Olomouce. Vše, co souvisí s jeho chodem, řeší samostatně – od objednání zákazníka, přes masáž či jinou proceduru až po platbu.

Nepotřebuji vidět, abych mohl žít plnohodnotný život, míní Karel Giebisch. Ve volném čase rád cestuje a je vášnivým čtenářem.


Karel Giebisch (28)

Foto: archiv Karla Giebische

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Marie Zemanová

Marie Zemanová

V redakci magazínu Inspirante pracuje od června 2018. Poslední dva roky působila v časopise Zora, předtím pracovala například v České televizi, iDNES a v Economii. Od srpna 2019 píše sloupek #za-zrak. Ve facebookovém profilu Za-Zrak informuje o životě bez zraku v souvislostech. Je součástí týmu Návštěvy POTMĚ, ve kterém se nevidomí setkávají se seniory. Kromě toho aktivně naslouchá ve vlastním projektu 1 Velké ucho.

Další příspěvky autora