Za minulý rok bylo 131 osob léčeno na spinálních rehabilitačních jednotkách kvůli poranění míchy úrazem proti 123 osobám v roce 2018. Zatímco pádů a autonehod bylo zhruba stejně jako v předchozích letech, výrazně se zvýšily úrazy míchy při sportu (14 proti 4).
Na tuto skutečnost se rozhodla reagovat Česká asociace paraplegiků, která ve spolupráci s pojišťovnou Kooperativa dlouhodobě provozuje projekt prevence úrazů mládeže BanalFatal! Protože z důvodu pandemie covid-19 nemohly probíhat pravidelné besedy se žáky škol, vzniklo edukativní video s hercem Hynkem Čermákem. To bude distribuováno do škol.
„Čísla za minulý rok bohužel ukázala, že si při sportu přivodilo úraz míchy více osob než za rok 2018. A nejvíce sportu samozřejmě přeje léto. Proto považujeme za velmi důležité právě v této době opět připomenout (nejen) mladým prevenci,“ uvádí Alena Jančíková, ředitelka České asociace paraplegiků – CZEPA.
V novém edukativním videu s populárním hercem Hynkem Čermákem se děti a mládež dozvědí, jak se efektivně chránit před úrazem páteře, jak páteř a mícha fungují, proč mívají úrazy míchy fatální následky a jak poskytnout první pomoc. Toto důležité téma nabývá na důležitosti před prázdninami, které jsou častou dobou úrazů mladých lidí.
„Prevenci úrazů mládeže se věnuji dlouhodobě a mám k tomu blízko nejen proto, že jsem se často věnoval a stále věnuji adrenalinovým aktivitám, ale jsem zároveň otec. Rád jsem tak vystoupil v tomto videu. Doufám, že pár mladých díky němu nebude machrovat a nezpůsobí si tak těžký úraz,” řekl Hynek Čermák.
BanalFatal! je program prevence úrazů páteře a míchy zaměřený nejen na žáky základních škol. Smyslem je upozornit děti a mladé formou besed, že mnohdy velmi banální situace, jako skok do vody, úraz na lyžích, uklouznutí či pád může způsobit fatální následky. Poškození míchy bývá neměnné a trvalé Je třeba myslet na to, jak křehká a zranitelná je páteř a co následuje po poškození míchy – většinou trvalé ochrnutí.
„Dva z našich lektorů jsou po úrazu páteře na vozíku a často jsou děti na seminářích překvapené, jaká banální činnost je na něj dostala. Dochází u nich k aha momentu, uvědomí si, že nejsou nezranitelné,“ shrnuje přínosy besed Klára Vohrnová, koordinátorka projektu.
České asociace paraplegiků
Byla založena roku 1990 jako Svaz paraplegiků, hájící práva lidí po poranění míchy. V roce 1994 Svaz paraplegiků založil Centrum Paraple. Od začátku Svaz paraplegiků usiloval o kvalitní zdravotní péči – spinální program a otevření spinálních jednotek. V roce 2010 se Centrum Paraple osamostatnilo a v roce 2011 se organizace přejmenovala na Českou asociaci paraplegiků – CZEPA. Mezi dlouhodobé služby patří zdravotní a sociální poradenství a mezi nově nabízené startovací byty, tréninkové bydlení pro tetraplegiky, VozejkMap – aplikace mapující bezbariérové místa v Česku, komunitní a informační portál Vozejkov.cz, Hvězdný bazar – tréninkové pracoviště či preventivní program pro mládež BanalFatal! V roce 2018 vznikla služba Peer mentoring – zkušení vozíčkáři provázejí lidi po poranění míchy v nové těžké životní situaci.
Zdroj, foto: czepa.cz