Reportáž z webináře Evropské rady autistů: aktivismus, vedení a budování komunity

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Druhou červnovou sobotu se uskutečnil webinář Evropské rady autistů neboli EUCAP. Mezi vystupujícími byli lidé z různých evropských autistických organizací a k probíraným tématům patřilo také sebeobhájcovství, podpora v rámci komunity i způsob řízení organizací.

Zastoupeny byly převážně země západní a jižní Evropy, z bývalého východního bloku se na webináři objevila pouze česká organizace Adventor.

Účastníky webináře přivítala Heta Pukki, předsedkyně EUCAP a zároveň finské organizace Suomen Autismikirjon Yhdistys. Představila Evropskou radu autistů a objasnila plány do budoucna, například vstup do Evropského fóra zdravotně postižených, což je, podobně jako EUCAP, zastřešující organizace pro evropské spolky postižených lidí či lidí s postižením.

Vystupující se zaměřovali především na situaci ve vlastních zemích a přinášeli postřehy ze svých organizací. Ačkoliv existují mezi jednotlivými státy historické a kulturní rozdíly, situace lidí na autistickém spektru překračuje hranice. To ukázala například prezentace Alice Sodi, předsedkyně rady italské organizace Associazione Neuro-Peculiar. Podobně jako v České republice i v Itálii iniciovaly hájení práv autistů rodičovské skupiny, ty ovšem autismus patologizovaly a prosazovaly terapie, proti nimž se autisté vymezují. Pokud však byli lidé na autistickém spektru ke spolupráci přizváni, neočekávalo se od nich, že by kritizovali stávající struktury. Podle Alice Sodi je velký problém, že výzkum ohledně autistů se zaměřuje pouze na jejich biologii, nikoliv na život ve společnosti.

Dalším tématem byla podpora v rámci autistické komunity a aktivity jednotlivých organizací. Michal Roškaňuk z českého Adventoru však upozornil na skutečnost, že v úřední řeči je slovo „komunita“ chápáno jako společenství lidí žijících na vymezeném území, nikoliv jako to, jež spadá do jedné demografické skupiny. Kvůli tomu byly Adventoru v minulosti zamítnuty vládní granty.

Tohoto tématu se částečně dotkla i prezentace Martijna Dekkera a Leneh Buckle z organizace Autscape, která pořádá stejnojmennou konferenci řízenou převážně autisty a jim primárně určenou. Prezentující nicméně zdůraznili, že na Autscapu má každý dveře otevřené. Zároveň uvedli, že mají nepsané kvóty na alisty, podle kterých jich ve vedení organizace nesmí být více než třetina. V současnosti je tato kvóta naplněna, jelikož v devítičlenném orgánu zasedají tři alisté a šest autistů.

Logo EUCAP

Jednotlivé prezentace spolu s videozáznamem budou v případě svolení vystupujících zveřejněny na webových stránkách EUCAP. Pro více informací sledujte eucap.eu/webinar-2020-more/.

Foto: Pixabay

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Ivana Recmanová

Ivana Recmanová

Pracuji v Reveniu jako redaktorka a zároveň působím na volné noze jako překladatelka, lektorka a mediální poradkyně. V letech 2018 - 2020 jsem byla členkou Poradního orgánu pro monitorování práv osob se zdravotním postižením zřízeném při úřadu veřejného ochránce práv. V minulosti jsem publikovala například v Deníku Referendum, Mladé frontě DNES, Alarmu nebo Novém prostoru. Jsem diagnostikovaná autistka. Ve volném čase se věnuji psaní poezie, cestování, hudbě a dobrovolnické činnosti pro Trans*parent a Amnesty International.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

QR Platba

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!