Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Revmatická onemocnění velmi nepříznivě ovlivňují funkční schopnosti, výrazně zhoršují kvalitu života, průměrně zkracují život o 5–10 let. V České republice jimi trpí přibližně 90 000 osob a každý rok přibývá zhruba 4000 nových pacientů. 

Cílem pacientské organizace Revma Liga Česká Republika je bojovat za plnohodnotný a rovnoprávný život všech osob, které revmatické onemocnění mají.

Co je to Revma Liga Česká republika

Jsou to pacienti s revmatickou nemocí, jejich přátelé či příbuzní a chtějí podat pomocnou ruku všem, kteří to potřebují. Za včasnou a efektivní léčbu tato organizace bojuje už od roku 1991. Zvyšuje povědomí o revmatických chorobách, spolupracuje s odborníky, vydává odborné publikace pro pacienty, organizuje přednášky, rekondiční pobyty a tematické workshopy, poskytuje poradenské služby, účastní se zahraničních konferencí a v neposlední řadě spolupracuje s orgány státní správy, kde zastupuje pacienty.

Co připravila letos na podzim

Revma Liga Česká republika pořádá online den, na který upozorňuje série videí v hlavní roli s Jakubem Žáčkem. Ty promují novou online službu Sdznam.cz, jež vznikla překlepem při zadávání adresy velké české internetové služby. Tento „nevyhledávač“ upozorňuje na úskalí života s revmatoidní artritidou, autoimunitní chorobou, která postihuje pohybový aparát a komplikuje i tak zdánlivě snadné úkony, jako je zadávání adresy do počítače nebo mobilu. 

Motiv dostupnosti online služeb vybrala Revma Liga i proto, že kvůli koronaviru se část jejích aktivit nuceně přesouvá na internet, včetně Světového dne artritidy, který se koná 9.–11. října. Během něj se všichni mohou potkat na webinářích, workshopech a přednáškách, aniž by ohrozili zdraví svoje nebo pacientů s revmatoidní artritidou. Diváky čeká mix live vysílání a předtočených videí, která budou edukovat, bavit a inspirovat. Akce je určena nejen pro pacienty a jejich blízké, ale i pro lékaře a širokou veřejnost. Veškerý program bude dostupný na webových stránkách www.denartritidy.cz.

„Čím víc se bude o revmatických nemocech mluvit a vědět, tím snazší bude plnit naše tři hlavní cíle – umožnit včasnou diagnózu, zlepšit informovanost pacientů a zvýšit dostupnost zdravotní péče,“ vysvětluje Edita Müllerová, předsedkyně spolku Revma Liga ČR.

Přesun části aktivit do online prostředí sice některé aspekty práce pacientské organizace komplikuje, ale podle Müllerové si v něm dokážou najít i výhody: „Věříme, že online zasáhneme část pacientů, kteří by na akci třeba osobně nepřišli – hlavně ty nejmladší. Protože i když si spousta lidí myslí, že revma je nemoc babiček a dědečků, ve skutečnosti postihuje i mladé lidi, pro které má včasná diagnóza zásadní vliv na jejich další život.“

Právě správná a včasná léčba, zahájená v optimálním případě do šesti týdnů od prvních projevů nemoci, výrazně zlepšuje prognózu a kvalitu života a může odvrátit trvalé poškození kloubů, tím i dlouhodobé náklady na zdravotní péči. Lidé však často prvním příznakům nevěnují pozornost, návštěvu lékaře odkládají a promeškají tak tzv. okno příležitosti.

Jak poznat počínající příznaky revmatoidní artritidy

Mezi první projevy patří ztuhlost nebo bolest kloubů – třeba právě při používání počítače nebo mobilního telefonu, ale také otoky kotníků a kolen, nebo náhlá neschopnost zvednout ruce nad úroveň ramen.

Revmatoidní artritidu sice nelze zcela vyléčit, ale při správné a včasné léčbě lze dosáhnout remise či stavu remisi se blížícího (delší bezpříznakové období, návrat ke stavu před vypuknutím nemoci, vymizení příznaků a projevů nemoci). V takovém případě nejsou pacienti odkázáni na lékařskou péči a sociální a nemocenské dávky, naopak mohou žít aktivní život, pracovat a sami vydělávat.

Proč bychom o revmatu měli vědět víc

Revma je vžitý název pro zákeřná a bolestivá autoimunitní onemocnění, která výrazně snižují kvalitu života. Onemocnění pohybového aparátu postihují asi třetinu populace (tedy více než 120 milionů lidí pouze v EU) a jsou jedním z nejčastějších důvodů návštěvy lékaře. 

Rozlišujeme asi 150 různých revmatických chorob a syndromů, které se mohou projevovat bolestí nebo řadou dalších, často poměrně nespecifických příznaků. Na celém světě je nějakou formou revmatické nemoci postižena každá druhá rodina.

Onemocnění pohybového aparátu jsou také jedněmi z nejčastějších příčin invalidity a fyzického postižení. Včasná diagnóza a efektivní léčba mohou prognózu výrazně zlepšit.

Zdroj: Revma Liga

Připojte se v sobotu ve 14:00 k online vysílání s Terezou Moravovou na téma Zaměstnávání osob z pohledu HR.
Podrobnosti v události na Facebooku: facebook.com/events/338596657240958
Vysílání bude na platformě ZOOM: https://zoom.us/j/7691913393

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

QR Platba

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!