Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Inovátor na poli asistenční technologie OrCam se snaží zvyšovat povědomí veřejnosti o postižení zraku. Zapojuje i fotbalovou legendu Lionela Messiho a na tento handicap upozorňují dva významné říjnové dny.

Na 8. října připadl Světový den zraku, kterým si připomínáme důležitost tohoto smyslu i ty z nás, kdo trpí zrakovým postižením. A přesně o týden později, tedy ve čtvrtek 15. října, slavíme Mezinárodní den bílé hole na počest základní, ale neodmyslitelné pomůcky, která zrakově postiženým pomáhá již po generace. Tento významný den se slaví od šedesátých let, tedy doby, kdy si lidé jen stěží dokázali představit dnešní asistenční technologie, jaké představuje například nositelný přístroj OrCam MyEye. Zařízení o velikosti lidského prstu přečte tištěný a digitální text na jakémkoliv povrchu, ale také poznává obličeje, bankovky a barvy či na základě čárových kódů výrobky v obchodě.

Jako přední inovátor na poli osobní asistenční technologie založené na umělé inteligenci se společnost OrCam Technologies soustavně zasazuje za zvyšování povědomí široké veřejnosti o životě zrakově postižených a výzvách, kterým čelí. K tomuto účelu se společnost spojila s globální fotbalovou hvězdou Lionelem Messim, který sestavil OrCam Dream Team složený z inspirativních lidí se zrakovým postižením, pocházejících ze všech koutů světa. Fotbalista jim předal či teprve předá přístroj OrCam MyEye, který nedávno obdržel také český člen Messiho týmu snů právník Ondřej Gottlieb, jehož o zrak připravila neléčitelná makulární degenerace, hráč fotbalu pro nevidomé za Avoy MU Brno. Tento tým skončil nedávno třetí na tradičním turnaji Bučovice Blind Football Cup.

„Oba mezinárodní dny nám připomínají, že v naší zemi žije kolem sedmdesáti tisíc těžce zrakově postižených,“ vysvětluje Jan Cejthamr, zástupce společnosti OrCam Technologies na českém trhu. „Tito lidé potřebují naši podporu, a to v různých ohledech. Ale především je naší povinností zajistit dostupnost dnešních vysoce pokročilých asistenčních pomůcek všem, kdo je potřebují.“

Čtěte také:

Zdroj, foto: OrCam.com

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

QR Platba

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!