Zdražování energií je celosvětové téma a zasahuje většinu domácností. Někteří lidé přecházejí na topení dřevem nebo na solární energii, ale co může udělat každý z nás? Jde ušetřit, i když nemáme peníze na drahé vychytávky? Určitě! Vybral jsem pár praktických tipů a triků, které jsou aplikovatelné na většinu domácností. Nebojte, nebudu se vracet do minulosti a doporučovat praní na valše nebo svícení loučí. Některé z tipů jsou známější, jiné méně, ale v obou případech stojí za připomenutí před příštím vyúčtováním.
VYTÁPĚNÍ A KLIMATIZACE
- Nepřetápíte zbytečně?
V parných letních měsících většinou netopíme, ale chladnější září je za rohem. Ruku na srdce, nepřetápíte? Některé státy už teplotu regulují, takže se jedná o velmi aktuální problém. Řada z nás má v bytě stabilních 25 °C, a to není ideální pro naši peněženku ani pro naše zdraví. Stále platí, že pokud snížíte pokojovou teplotu o 1 °C, ušetříte až 6 procent energie! A jaká je ideální teplota? Obecně se dá říct, že v obývacím pokoji kolem 20 °C. O něco chladněji může být v kuchyni a na chodbě stačí pouhých 15 °C. Komu je stále zima, svetr to zachrání vždycky.
- Regulujete teplotu?
Pokud vlastníte termostat, využívejte ho a regulujete teplotu podle vlastní potřeby. Většina lidí je doma až k večeru, kdy si můžete naregulovat teplotu o něco vyšší. Přes den a v noci ji můžete snížit.
- Zavíráte dveře?
Důsledně zavírejte dveře nejen ve svém bytě, ale i ve společných prostorách. Zamezíte zbytečnému úniku tepla.
- Nezakrýváte topení?
Nezakrývejte radiátory záclonami, závěsy nebo nábytkem. A rozhodně na radiátoru nesušte prádlo! Pokud není zakrytý, máte doma nejen tepleji, ale výrazně ušetříte.
- Netopíte pánubohu do oken?
Když chcete pořádně vyvětrat, otevřete krátkodobě okno/balkon dokořán a zase důsledně zavřete. Mít pootevřeno celý den „na ventilačku“ je energeticky neefektivní. Pokud zjistíte, že někudy táhne, ihned místo zaizolujte.
- Používáte klimatizaci?
Pozor na ni! Klimatizace má 14x větší spotřebu než stojanový ventilátor. Pokud nemáte ani jedno, ušetříte nejvíc. Úplně stačí vyvětrat intenzivně ráno a večer. Případně přes noc, kdy je venku chladněji. Nezapomeňte dobře zastínit okna, nejefektivnější jsou venkovní žaluzie. Bez klimatizace vám bude o něco tepleji, ale vyúčtování tolik nezabolí.
LEDNIČKA A MRAZÁK
- Kde máte umístěnou ledničku a mrazák?
Pro lednici je vždy lepší chladnější místo. Ledničku a mrazák neumisťujte vedle tepelného zdroje (myčka, sporák, radiátor…) a vyhněte se přímému slunci. Pokud se umístění vedle tepelného zdroje nedá vyhnout, dejte mezi ně izolaci. Lednici nedávejte do rohu, je nutné, aby kolem ní proudil vzduch.
- Jak se vyhnout nežádoucímu stoupání teploty v lednici?
Ideální teplota v ledničce je 7 °C, což je nejslabší regulační stupeň. Nenechávejte dveře lednice nikdy dlouho otevřené, jinak začne teplota rychle stoupat. Pokud chcete vybalovat nákup, nejdříve ho roztřiďte a pak vložte do lednice. Omezíte tak možnost zbytečného stoupání teploty a tím vyšší spotřeby energie. Do lednice nikdy nedávejte teplé jídlo, nejdříve ho nechte vychladnout.
- Odmrazujete pravidelně?
Mrazák nezapomínejte PRAVIDELNĚ odmrazovat. Pokud v mrazáku vznikne vrstva ledu, spotřeba energie prudce stoupá. Do mrazáku nikdy nedávejte otevřené nádoby s tekutinami, i ty přispívají ke vzniku námrazy. Mrazák nezapomeňte odmrazit a vypnout ze zásuvky, pokud odjíždíte na delší dobu mimo domov.
OSVĚTLENÍ
- Zhasínáte?
Zhasínat je extrémně důležité, ale málokdo to na 100 procent dodržuje. Osvětlením spotřebujeme až desetinu elektřiny!
VAŘENÍ
- Používáte pokličku?
Vaření bez pokličky je zbytečně neefektivní. Nejen že trvá mnohem déle, ale na spotřebu energie je náročnější o 150–300 %!
- Neplýtváte zbytečně vodou?
Během vaření používejte jen nutné množství vody. Čím více vody, tím delší vaření a větší spotřeba energie. Na jeden malý hrnek kávy nepotřebujete ohřát litr a půl vody. Nejefektivnější je odměřit si potřebné množství vody předem.
- Vaříte v páře?
Vaření v páře je nejen zdravé, ale ušetříte značné množství vody. Je ideální pro přípravu zeleniny.
- Odpovídá velikost plotýnky velikosti hrnce?
Nikdy nevařte v malém hrnci na velké plotýnce. Velikost plotýnky a hrnce by měla vždy odpovídat.
- Předehříváte vodu v konvici?
Předehřátím vody v konvici ušetříte čas i drahocennou energii. Pokud vaříte například těstoviny, zapomeňte na studenou vodu v hrnci. Nejdříve si vodu ohřejte v konvici, nalejte ji do hrnce, zapněte sporák a přidejte těstoviny.
SUŠENÍ A PRANÍ
- Jak sušíte prádlo?
Prádlo sušte pouze na sušáku nebo venku. Vyhněte se sušičce! Je jasné, že v případě malých děti je sušička velký pomocník, ale v současné době je to hlavně velký žrout energie.
- Na kolik stupňů perete?
Většinu věcí vyperete na pouhých 30–40 °C. Pokud máte prádlo špinavější, perte na 60 °C. Nebojte, většina bakterií bude zničena. Když se vyhnete vyvářce, můžete ušetřit až 50 procent elektřiny.
- Perete s plným bubnem?
Zapomeňte na praní po třech kouscích oblečení. Kupte si koš na špinavé prádlo a pračku zapínejte, až když je přiměřeně plná. Nic se nemá přehánět, takže pračku zbytečně nepřeplňujte! Nechte malý prostor alespoň na šířku dlaně. Všechno se pak v pohodě vypere a znovu ušetříte.
- Stojí vaše pračka rovně?
Pračka musí stát na rovné a pevné podlaze. Pokud tomu tak není, životnost pračky se enormně zkracuje. Zároveň hůř odstřeďuje, což vede k větší spotřebě energie.
- Nepřeháníte to s množstvím pracího prášku?
V tomto případě platí méně je více. Prášku nedávejte víc, než je doporučeno od výrobce. Pokud dáte prášku příliš, pračka bojuje proti přepěnění a vypouští a znovu napouští čistou vodu. Když si nejste jistí, použijte na prací prášek odměrku. Pohlídejte si i tvrdost vody, pokud je u vás voda tvrdá, nezapomeňte na změkčovače, které koupíte ve většině drogerií.
MYTÍ NÁDOBÍ
- Myjete nádobí v myčce, nebo ručně?
Vyhněte se mytí nádobí pod proudem vody! Pokud použijete myčku, spotřebujete zhruba o 60 procent méně vody. Stejně jako u pračky zapínejte myčku, až když je téměř plná. Snažte se používat úsporný program na 50 °C.
- Myjete nádobí ve dřezu?
Pokud nemáte myčku, průběžně vodu při mytí zastavujte, nebo si raději napusťte dřez, což je po myčce ta nejlepší varianta. V dřezu myjte od nejméně špinavých věcí po ty nejšpinavější. Nádobí nepředmývejte, pouze mechanicky odstraňte větší nečistoty a rovnou nádobí umyjte.
SPRCHOVÁNÍ
- Sprcha, nebo vana?
Vynechte vanu a dejte si raději krátkou sprchu. Není to taková romantika, ale je to dostatečně efektivní a mnohem levnější řešení. Při sprchování klesá spotřeba vody až o třetinu.
- Kolik času ve sprše strávíte?
Pokud ve sprše zapomínáte na čas, kupte si vodotěsné hodiny a umístěte je do úrovně očí. Získáte přehled o čase a ušetříte za vodu. Pokud nezabere ani to, použijte stopky nebo kuchyňský časovač. Včas vás upozorní, že jste ve sprše příliš dlouho.
- Zastavujete vodu během mytí?
Když si mydlíte tělo nebo vlasy, vždy zastavte vodu. Není nutné, aby neustále tekla proudem. Pokud si čistíte zuby, zastavte tekoucí vodu a na vypláchnutí pusy použijte napuštěnou vodu z kelímku. Nejen že zavzpomínáte na dětství, ale ušetříte kolem 20 litrů vody.
NOTEBOOK A DALŠÍ SPOTŘEBIČE
- Vypínáte notebook a další spotřebiče v domácnosti?
Pokud zrovna nepoužíváte počítač, vypněte ho. Ušetříte až 70 procent energie. Vypínejte i další spotřebiče, jako je monitor, tiskárna, televize nebo router. Pokud nevypnete spotřebiče natvrdo, jsou stále v pohotovostním režimu. Týká se to především starších přístrojů. Pokud odjíždíte na dovolenou, vytáhněte ze zásuvky všechny spotřebiče (lednici a mrazák, pokud jsou odmražené).
- Vlastníte notebook nebo počítač?
Preferujte notebook před počítačem, který je o 80 procent úspornější. Nezapomeňte ho nastavit do úsporného režimu a snížit jas obrazovky na minimum.
Představil jsem vám základní tipy a triky na úsporu energie. Jde o první část, která přinesla vhled do možných úspor u většiny domácností. Ve druhé části se zaměřím na ověřené technické vychytávky, které si můžete včas pořídit a zvýšit tak šance na další úsporu energií.
ZDROJE:
Jan Rovenský, Karel Polanecký, Klára Sutlovičová, Lukáš Hrábek a Jan Freidinger: Jak na zdražování energií: 40 tipů, jak šetřit energii i vlastní peněženku, 21. 10. 2021, Greenpeace
E.ON: Úsporná domácnost (Domácí pohodlí s rozumem)
Kateřina Dolečková Jak na úsporu energií v domácnosti jednoduše a bez obětí. 1. díl: Životodárná voda, Econea
Kateřina Dolečková: Jak na úsporu energií v domácnosti jednoduše a bez obětí. 2. díl: Darmožroutská elektřina, Econea
Petr Ledvina: Úspory v domácnosti – rady, jak zdravě bydlet a ušetřit, Veronica
Foto: Pixabay