Proč je důležité se neustále vzdělávat? Jaké máte dnes možnosti? Víte, v čem vám může pomoci umělá inteligence? Na tyto a další otázky se pokusím přinést odpovědi.
Ač to venku nevypadá, léto už je definitivně za námi a pro mnohé z nás začal koloběh spojený se začátkem nového školního roku. V praxi jsem zažila, že ten je mnohdy i ve firemní kultuře považován za významnější než samotný přelom kalendářního roku. Přes léto se hodně věcí odkládá, a proto se všechno v září snažíme dohnat. Z hlediska vzdělávání je samo o sobě specifické. Nejen že děti začínají ve škole, studenti se připravují na nový semestr, ale začátek podzimu přichází i s novými možnostmi pro vlastní seberozvoj a hledání nových zájmových aktivit. Vzdělávání není výhradní doménou dětské nebo studentské populace, měli bychom ho přijmout za své i v dalších dekádách našeho života. Jako vystudovaná andragožka se přikláním k myšlence celoživotního vzdělávání, a to nejen v profesní oblasti. Proto nezahálejte a pusťte se do nového projektu.
Stanovte si splnitelné cíle
Nemá smysl se pouštět do několika věcí najednou. Můžete to samozřejmě zkusit, ale vždy zohledněte svoje priority, časové možnosti a své odhodlání. Není příliš reálné učit se dva jazyky najednou, když se ani v jednom necítíte dobře. Ale to neznamená, že se nemůžete začít učit na kytaru a zároveň si nepřibrat jeden cizí jazyk.
Vyberte si vhodnou formu
Každému vyhovuje jiná forma učení. Někdo nemá problém s vyhledáváním informací a zdrojů a zvládne se pomocí internetu naučit vše, co potřebuje. Jiný člověk pro svůj postup potřebuje určité vedení. Někdo rád navštěvuje skupinové lekce, jiný preferuje individuální přístup. Najděte si způsob, který vám vyhovuje, ale zároveň dbejte na to, aby byl co nejefektivnější. Nemá smysl investovat čas a prostředky do něčeho, o čem po půl roce zjistíte, že bylo k ničemu. Vždy si promyslete, zda budete mít na studium ve vybrané podobě čas a především chuť. Jestli nemáte dostatek motivace, pořiďte si na sebe bič a buďte k sobě tvrdí.
Vybírejte si kurzy podle potřeb
Cítíte se v nějaké oblasti slabší? Pojďte to zlepšit a najděte si nějaký kurz, který vám ji pomůže zdokonalit. Vzdělávání může souviset s vaším profesním rozvojem, ale může jít o vaše hobby, z něhož se může vyklubat nová vášeň. Ať už se začnete učit nový cizí jazyk, budete chodit do posilovny nebo zlepšíte počítačové dovednosti, důležité je, že na sobě budete dál pracovat, a to určitě přinese pozitivní výsledky.
Využívejte online vzdělávání
Covidová pandemie posunula dostupnost online vzdělávacích kurzů na další úroveň. Pro osoby se zdravotním postižením to může být skvělý způsob, jak se dál vzdělávat a přitom si uzpůsobit vzdělávací podmínky na míru. Osoby se sníženým stupněm mobility jistě ocení, že nemusí někam složitě docházet nebo dojíždět. Často jsou kurzy koncipovány tak, že studujete v čase, který vyhovuje vám, a nemusíte být někde v reálném čase na značkách. Lidé s imunologickými problémy nejsou vystaveni virové náloži od ostatních účastníků kurzu. Tato forma má své klady, ale samozřejmě i zápory, například nedostatek sociálního kontaktu s ostatními nebo neschopnost nebo nemožnost se k učení přinutit. Ne každý si zvládne sám strukturovat svoji strategii učení. Když je kurz dobře udělaný, měl by vás krok za krokem provádět stanoveným obsahem a měl by být také dostatečně motivující. Často bývají kurzy podpořeny vstupem účastníků do tematických skupin na sociálních sítích, kde se vzájemně mohou mezi sebou podporovat. Najdete nejrůznější výzvy, nejde pouze o jazykové vzdělávání nebo fyzickou kondici. V poslední době jsem zaznamenala opravdu velkou škálu toho, v čem se můžete online vzdělávat: jazykové kurzy, seberozvoj, otázky výchovy, hra na hudební nástroj, nejrůznější cvičení, počítačové dovednosti a programování, marketing, grafika, byznys a další. Záleží pouze na vašich preferencích. Dávejte si ovšem pozor na kvalitu nabízených kurzů, a pokud je to možné, zjistěte si recenze od jejich absolventů. Čtěte obchodní podmínky a zkontrolujte si, v jakých případech můžete odstoupit od smlouvy s možností vrácení peněz.
Popovídejte si s chatbotem
Jestli si nemáte s kým po večerech povídat, zkuste AI = artificial intelligence a jejího chatbota. Můžete využívat placenou, nebo volně dostupnou verzi. V jakých oblastech vás může AI vzdělat, jsem se jí přímo zeptala (AI chat, Deeply.cz, 25. září 2023):
- Všeobecná fakta a informace: Mohu odpovědět na otázky týkající se různých témat, jako je geografie, historie, věda a kultura.
- Technická pomoc: Mohu poskytnout průvodce a řešení pro technické problémy s hardwarem a softwarem.
- Učení jazyků: Jsem schopna pomoci s překladem, gramatikou a slovní zásobou v různých jazycích.
- Zprávy a aktuální události: Můžu poskytnout přehled a vysvětlení aktuálních událostí na základě dat, která byla k dispozici v době mého výcviku.
- Nápady a brainstorming: Mohu generovat nápady a návrhy pro různé témata a úkoly.
- Vzdělávací materiály: Mohu poskytnout přehledy a vysvětlení různých akademických a profesních témat.
- Dobré rady: Mohu poskytnout rady a tipy pro různé životní situace, ačkoli je třeba si uvědomit, že tyto rady jsou založeny na algoritmech, nikoli na osobních zkušenostech.
- Trénink dovedností: Mohu poskytnout instrukce a cvičení pro trénink různých dovedností, jako jsou kreativní psaní, řečnické dovednosti a další.
- Pomoc s domácími úkoly: Mohu pomoci s řešením úkolů a poskytnout vysvětlení k různým akademickým tématům.
- Hračky a hry: Mohu poskytnout pravidla a strategie pro různé hry a hračky.
Ostatně školení na oblast umělé inteligence budeme potřebovat za chvíli všichni. Přeji vám, ať se pro vás začátek podzimu stane novým impulzem k rozvoji, a nezahálejte, možnosti jsou otevřeny všem!
Foto: Pixabay