Pravidelně si kontrolujte svoje doby důchodového pojištění nebo to, zda vás zaměstnavatel řádně přihlásil k nemocenskému a důchodovému pojištění a odevzdal za vás evidenční listy důchodového pojištění. Je to opravdu důležité.
Došetřování dob důchodového pojištění zpětně za několik let je časově náročná činnost a ne vždy se doby podaří dohledat. Přitom získaná doba pojištění má vedle celoživotních výdělků zásadní vliv na to, zda vám nárok na důchod vůbec vznikne. Každý si může prostřednictvím ePortálu ČSSZ kdykoli zkontrolovat, jaké informace o jeho pojištění Česká správa sociálního zabezpečení vede.
Drtivá většina zaměstnavatelů svoje povinnosti plní, není však možné vyloučit, že zaměstnavatel nedopatřením nepřihlásí pojištěnce k účasti na nemocenském a důchodovém pojištění nebo za něj neodevzdá evidenční list důchodového pojištění. Přestože Česká správa sociálního zabezpečení provádí kontrolu a neúplné údaje se snaží se zaměstnavateli či pojištěnci doplnit, pokud se sejde několik pochybení zaměstnavatele najednou, může se stát, že doba pojištění nebude u ČSSZ zaevidována.
Během prvního čtvrtletní letošního roku už řada bank zpřístupnila klientům možnost přistupovat k elektronickým službám státu prostřednictvím bankovní identity. Mnoho klientů ČSSZ tak nově získalo možnost přihlásit se do ePortálu ČSSZ a rychle si všechny informace ověřit.
Účast na nemocenském pojištění je základní podmínkou pro výplatu jeho dávek. Nezřídka se stává, že zaměstnanec uzavírá smlouvu, aniž by si byl vědom toho, že mu taková smlouva nezaložila účast na nemocenském pojištění, a na jeho dávky tedy nemusí mít nárok. Získaná doba důchodového pojištění je jednou ze základních podmínek pro nárok na důchod, a to nejen starobní, ale i invalidní. Pokud zaměstnání nezaložilo zaměstnanci účast na důchodovém pojištění, prakticky to znamená, že se taková doba neprojeví v počtu získaných let a při odchodu do důchodu to může být nemilé překvapení.
Zda vás zaměstnavatel přihlásil k účasti na nemocenském a důchodovém pojištění, zjistíte prostřednictvím online služeb ePortálu ČSSZ. Tyto informace doporučujeme kontrolovat s určitým časovým odstupem po nástupu do nového zaměstnání nebo po jeho skončení. Zjistíte-li nesrovnalosti, obraťte se na svého zaměstnavatele, případně kontaktujte příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení.
Zaměstnavatel je povinen vaši pracovní činnost evidovat a následně ji v ročních intervalech České správě sociálního zabezpečení vykazovat prostřednictvím evidenčního listu důchodového pojištění. Stejnopis je povinen předat rovněž zaměstnanci. Až na základě odevzdaného evidenčního listu důchodového pojištění je získaná doba evidována pro nárok na budoucí důchod. Zda váš evidenční list České správě sociálního zabezpečení skutečně dorazil, zjistíte opět prostřednictvím ePortálu ČSSZ. Můžete tak získat celkový přehled o dobách důchodového pojištění, které u vás Česká správa sociálního zabezpečení eviduje, a jednou ročně si nechat vyhotovit informativní osobní list důchodového pojištění s komplexními informacemi.
Zdroj: cssz.cz