Víte, že se 8. dubna slavil Mezinárodní den Romů? Někteří jste se s oslavami třeba už setkali, ale ti z vás, kteří ještě ne, přečtěte si následující text. Pojďme společně nahlédnout, co se skrývá za tímto celosvětovým svátkem.
Osmého dubna si připomínáme vznik Mezinárodní romské unie, ustavené v roce 1971 v Londýně. Byla také přijatá romská vlajka a mezinárodní romská hymna Gelem gelem. Vlajku tvoří dva podélné pruhy ve dvou barvách. Dolní, zelený pruh symbolizuje spojení Romů s přírodou, horní modř s nebem čili duchovnem. Kolo se 16 paprsky (Ašókova čakra) překrývající oba pruhy představuje pouť, kočování a vychází i z prastarého indického kola osudu. Hymna Gelem gelem vypráví o kočovných Romech. Je to nádherná píseň, která se vryje do srdce každého posluchače. Její melodie vychází z lidových písní rumunských Romů a text zpracoval romský hudebník Žarko Jovanovič spolu s Jánem Cibuľou. Zároveň bylo odmítnuto označení Cikáni a přijato pojmenování Romové.
Při letošních oslavách pořadatelé různých spolků a organizací vytvořili bohatý program s romskými umělci, především s kapelami. Nechyběla ani ochutnávka romské kuchyně, jak teplé, tak studené. Ke zhlédnutí byly zajímavé výstavy s romskou tématikou, workshopy romských písní a tanců pod vedením špičkových lektorů, besedy na odborná témata, například Budoucnost romské kultury, připraven byl i koutek pro děti. Romové v České republice tento den slaví od roku 1990 a zvyk dodržují. Oslavy probíhaly v několika městech, v Praze, Brně, Ostravě a Budišově nad Budišovkou, ale i v anglickém Peterborough, kde je každý rok organizuje Compas charity v čele s ředitelem organizace Petrem Torákem. Já byla v komunitním centru Budík v Budišově, kde jsem se do programu zapojila jako lektorka workshopu s názvem Cesta ke kořenům tance. Se zájemci jsme se společně snažili najít cestu, kde tanec vlastně pramení. Hledali jsme výrazové prostředky pro vyjádření pocitů smutku, melancholie, smyslnosti a radosti. Všechno to, co tanec obnáší. Hledali jsme svůj skrytý temperament, radost, lásku a sílu projevu. Workshop měl veliký úspěch a ženy a děti odcházely s úsměvem a klidem. K prodeji byly i výrobky s romskou tématikou. Po tanečním programu se všichni mohli sejít u ohniště, kde se podávaly pokrmy z romské kuchyně a k tomu tančila místní skupina Royal Angels.
Já pořádám tyto oslavy již devátým rokem v Novém Jičíně, letos se konají až 26. dubna. Program začíná v 16.00 v areálu zahrady městské knihovny. Těšit se můžete na taneční soubor Jiloro-srdíčko, který vám předvede temperamentní romské tance, také na Ninu Dudi Koťovou, která představí svůj autorský obraz s motivem Romství, na pěvecký dětský soubor Giľaven amenca/Zpívejte s námi. Od 18.00 zahraje kytarista Adan Sanchez a zazpívá Veronika Kačo. Závěr bude patřit brněnskému skladateli a kytaristovi Ferimu Barkocimu. V doprovodném programu najdete v prostorách knihovny výšivky Život jako vyšitý od Markéty Šestákové, kterou zapůjčilo Muzeum romské kultury v Brně, výstavu fotografií z předešlých ročníků Mezinárodního dne Romů, pro děti bude připravená kreativní dílna, a to výroba romských magnetek a růží. Najdete i fotokoutek, ochutnávku romské studené kuchyně, prodávat se bude zboží s romskou tematikou a romská periodika. Vstup je zdarma a akce je určená všem lidem, kteří se chtějí seznámit nejen s Romy.
Věřím, že díky oslavám Mezinárodního dne Romů nás může majoritní společnost vnímat jako sobě rovné. Je čas začít mezi sebou pěstovat lásku, protože láska je jediný podnět, který aktivuje inteligenci i kreativitu, má očišťující účinky a osvobozuje. Mezinárodní den Romů lidi sbližuje a ukazuje nový směr, jak se na nás dívat, ukazuje i to, co ve všedních dnech nevidíte. Ukazuje lásku, otevřený prostor pro komunikaci, kreativitu organizátorů a odvahu zkoušet nové věci. Právě prostřednictvím kulturních aktivit je možné Romy přiblížit. Záleží na každém z nás, zda ta cesta bude složitá, nebo jednoduchá.
Upre Roma!
A zeptala jsem se, jak to cítí další účastníci oslav.
Co pro vás Mezinárodní den Romů znamená a co byste jim chtěli popřát?
Miroslav Bartoš, operní zpěvák, Plzeň: Stále rozvíjet naši kulturu. Být hrdí na to, kdo jsme. Studovat a pořád se zlepšovat.
Slečna Nina, umělkyně, Ostrava: Den Romů je něco, co konečně oslavím, má pro mě velkou váhu. Doufám, že mě obohatí. Minulé roky to nebylo tak silné. Mrzí mě, že pro majoritu moc neznamená, možná někomu křivdím, ale to jsou mé zkušenosti. Na sociálních sítích někteří lidé psali zlé věci, je mi to moc líto. Jako bychom nemohli mít klid ani v náš den. Popřála bych nám sílu. Musíme držet spolu a pomáhat si. Je v nás něco, co nás spojuje, a to je krásné.
Ilona Plesková, pěstounka, Bechlín: Dny plné zábavy. Hudba, tanec, ale i připomínky romské historie. Chtěla bych všem Romům popřát nejen příjemně dny oslav, ale třeba i více psané romštiny. Aby byli hrdí na to, jací jsou jedineční. Však víte, jak je krásná rozmanitost. Proto je super, že nejsme všichni jako jedno razítko, i když uvnitř jsme stejní.
Bohumila Sommerová, operní pěvkyně, Plzeň: Je to pro mě sváteční den, kdy můžeme hrdě dávat vědět, že jsme tu a jsme si všichni rovni. Popřála bych všem lidem více pravdivosti, upřímnosti, radosti. Aby každý žil vlastní život bez ohledu na okolnosti.
S láskou a úctou Veronika Kačo (Paloma)
Foto: Mezinárodní den Romů