V půli ledna jsou mnozí konfrontováni s realitou naplňování novoročních předsevzetí. Čím to je, že se každý rok s předsevzetími lidé napálí? Nastíníme vám, co je dobré mít promyšlené a jak k sobě přistupovat. Na závěr si zkusíme zodpovědět otázku, zda mají ta předsevzetí vůbec smysl.

Lidé se dělí na ty, kteří si novoroční předsevzetí dávají a bývají často zklamaní, a ty, kteří na ně už úplně zanevřeli. Kdo je v naplnění předsevzetí ihned úspěšný, je podobně výjimečný jako bílá vrána. Představa, že od Nového roku bude konečně vůle pevná jako skála a změna rázem trvalá, trochu připomíná takzvané magické myšlení dítěte. Jak název napovídá, nejde o logické a objektivní vyhodnocení situace. Realitu zkreslujeme a věříme, že se nám přání splní jen proto, že to chceme. Přejete si zhubnout? Věříte v magickou sílu nového roku a rázem půjdou kila hladce dolů. Je pravda, že na rozdíl od dětí jsou dospělí schopni na toto myšlení kriticky nahlédnout a případně si naplánovat nějaké prostředky k cíli, ale málokdo to má promyšlené natolik, aby uspěl. Anebo na nějakou změnu v životě ani není z různých důvodů připraven. Nebo ji nepotřebuje.  

Narovinu říkám, že trvalé změny v našich životech nejdou tak jednoduše realizovat, jak se nám snaží vnutit ezoterické a jiné přístupy. Zkusme si však přeci jen odpovědět na následující otázky, abychom zjistili případná slabá místa v naší strategii:

  • Jsem to opravdu já, kdo chce naplnit předsevzetí (nebo partner/ka, kamarád/ka, společnost)?
  • Jak přesně bude můj život vypadat, když začnu… (doplň své předsevzetí)?
  • Kde v životě mohu naopak zvolnit, abych měl/a na naplnění předsevzetí energii?
  • Co se může pokazit a jaký je plán ve chvíli, kdy sklouznu ke starému návyku?

Čím promyšlenější je strategie, tím spíše existuje šance změnu v životě protlačit. Pokud jsme si zodpověděli výše zmíněné otázky a stále jsme rozhodnutí pokračovat, čeká nás samotná realizace předsevzetí. Dejte si pozor, aby vaše rozpoložení nesklouzlo k pocitu, že musím. Jedna z variant, jak sám na sebe vyzrát, je správná motivace. Zkuste se zastavit a uvědomit si, jak k sobě v duchu mluvíte, jestli máte k sobě pochopení a podporujete se, nebo si spíš za každou chybu nadáváte a odsuzujete se. Nebudu vám lhát, tahle vnitřní práce je těžká a nejlépe se praktikuje ve spolupráci s dobrým psychoterapeutem, ale každý musíme někde začít a nové návyky se lépe plní, pokud k sobě přistupujeme laskavě (ač důsledně).

Zdá se, že naplnit své předsevzetí je pěkná dřina, že? Právě proto bychom se měli ocenit za každou snahu vybočit z naší zaběhlé rutiny. Buďme na sebe hrdí vždy, když to zkusíme a přijměme se s pochopením vždy, když to nejde hned podle našich představ. Změnit své zvyky je totiž běh na dlouhou trať. Myslím si, že být otevřený změně a snažit se o ni je dobrá vlastnost. Koneckonců každý měsíc i den je novým začátkem, nemusíme se změnami čekat až do dalšího roku, jen volme a naplňujme svá předsevzetí uvážlivě a s pochopením vůči sobě samým.

Ilustrační foto: Pixabay.com

Picture of Jana Plzáková

Jana Plzáková

Narodila jsem se a žiji v Praze. Mám ráda tvůrčí činnosti, jógu, ježdění na kole, procházky se svou čtyřnohou parťačkou, ale jsem i kavárenský povaleč :). Lidská psychika a mezilidské vztahy mě od dětství fascinovaly a chtěla jsem jim přijít na kloub, nespokojila jsem se s povrchním pohledem. Sama jsem se od dětství potýkala s vyšší mírou úzkosti a v pubertě se poprvé objevil stav známý jako deprese. Všechny tyto skutečnosti zřejmě vedly k tomu vybrat si za svůj obor studia psychologii. Několik let jsem působila v tomto odvětví jako terapeutka, ale nemoc mne znovu a znovu srážela zpět. Stále jsem na cestě k uzdravení, s pomocí odbornou i blízkých lidí a ráda bych předávala své postřehy z obou břehů – odborníka i pacienta.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ