Nový exoskelet pomáhá dalším lidem chodit

Už od loňského roku mohou lidé po poranění páteře opět chodit díky novému mechanickému exoskeletu Unilexa, zdravotnické pomůcky, která umožní lidem s ochrnutím dolních končetin znovu se postavit na vlastní nohy. Vyvinula jej česká startupová firma MEBSTER a jeho tvůrcem je zakladatel společnosti Michal Gloger.

Jde o vnější robotickou oporu, která je však zcela mechanická. „Když aktivujeme pravý kotník, tak se zhoupne levá končetina, automaticky. Stačí nohu odlehčit a mechanismus udělá krok za vás. Nemusíte do toho vůbec dávat vlastní sílu,“ popisuje Michal Gloger.

Lidé si mohou exoskelet vyzkoušet ve vybraných zdravotnických centrech a pak nechat vyrobit na míru. „Lidské tělo je dělané na to, aby stálo. Vozíčkáři mají problémy kardiovaskulární, trávicí, močové, je tam jiné zatížení kostí, už samotná ta vertikalizace pomůže,“ řekl terapeut z Paracentra Fénix Josef Srnec.

Radek, který pracoval jako lesník, skončil na invalidním vozíku poté, co na něj při těžbě kůrovcového dřeva spadl strom. „Rozdrtil mi dvanáctý obratel. Mícha sice není přerušená, ale je pohmožděná a nervový propojení už tam nebude,“ řekl paraplegik. Teď dostal naději, že se mu alespoň částečně podaří znovu chodit.

Na invalidním vozíku je i Veronika, příběh je podobný. „Před třemi lety na mě spadl strom, rozdrtil mi obratle a došlo k poškození míchy a ochrnutí dolních končetin,“ popisuje.

I ona nyní používá exoskelet Unilexa. Chodidla obula do speciálních bot, ze kterých po vnitřní straně nohou až mezi stehna vedou kovové konstrukce s klouby v oblasti kolen. Jedním velkým kloubem jsou pak tyto konstrukce spojené dohromady. Vypadá to, jako by měla na vnitřní straně nohou další sadu kostí, připevněnou pomocí pásků a speciálních objímek. Místo dvou kyčelních kloubů má jeden velký mezi stehny. Když se Veronika za pomoci fyzioterapeuta zvedne z vozíku, kolenní klouby se zafixují a o nohy se pak může zapřít do přistaveného chodítka. Díky tomu může, poraněné páteři navzdory, znovu chodit. 

„Když to srovnám s klasickým elektrickým exoskeletem, pohybuju se víc kývavě, ale je to pro mě dobře. Vím, že musím chodit sama. Je to pro mě rehabilitace, je to dobré pro tělo – svaly se zapojují a pohyb je moje zásluha,“ pochvaluje si Veronika. „Věřím, že mi to pomůže znovu se rozchodit.“

Michal Gloger kdysi začínal se studiem robotiky. Vývoji exoskeletů se začal věnovat při pobytu v Brazílii a následně v Japonsku, kde dlouhá léta působil jako dobrovolník. Právě z toho vzešla i myšlenka na exoskelet Unilexa. Při jeho návrhu zvolil odlišný přístup, než jaký volí velké technologické firmy. Nejde totiž o obvyklý elektrifikovaný exoskelet, ale funguje na mechanických principech.

„Vždy jsem narážel na paradox, kdy se výzkumné týmy snaží přinést pomůcku, která je vysoce vyspělá a robotizovaná, ale roste její cena. Když se podíváme na cílovou skupinu, paraplegiky, vidíme, že jde o lidi, kteří se ze dne na den ocitají v problémech nejen zdravotních, ale i ekonomických. Na technologie, jež se vyvíjejí, se mohou jen podívat na YouTube,“ upozorňuje. „Chtěli jsme přinést něco tady a teď. Proto jsme vyvinuli systém, který funguje na principu jednoduchých mechanických principů a je cenově dostupnější.“

Zatímco v zahraničí stojí exoskelet kolem dvou milionů korun, u nás za něj člověk zaplatí podle typu zhruba dvě stě tisíc.  A pokud jej jako individuální pomůcku schválí revizní lékař, proplatí jej pojišťovna. Firma vyvinula dva typy chodítka. Jeden je univerzální a slouží klientům rehabilitačních center, kde se naučí princip, jak s ním pracovat. Druhým je typ vytvořený pro konkrétního pacienta pro používání doma.

Robotický exoskelet
Robotický exoskelet (vnější kostra) je zařízení určené k podpoře svalů člověka při chůzi nebo práci, například pro zdravotní nebo také vojenské účely. Skládá se z vnějšího rámu (kostry), která je ovládána člověkem pomocí hydrauliky a motorů.

Zdroj: irozhlas.czceskatelevize.cz
Foto: MEBSTER

Picture of Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ