Osm medailí přivezla Česká republika z paralympiády v Tokiu, jež byla stejně jako nedávné olympijské hry o rok odložena a na níž se představilo 28 reprezentantů. Právě v osmi sportech Češi závodili (atletika, plavání, lukostřelba, sportovní střelba, boccia, stolní tenis, jezdectví, cyklistika). Přestože byla účast o jedenáct jmen nižší než před pěti lety v Riu de Janeiro, medailová bilance je lepší: dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové (v Riu 1-2-4).

Nejúspěšnějším účastníkem byl lukostřelec David Drahonínský: získal zlato v individuální soutěži a navázal na titul z Pekingu 2008, ale ještě předtím se v soutěži smíšených dvojic radoval spolu se Šárkou Musilovou ze stříbra. Mistr světa z roku 2015, jenž v kvalifikaci předvedl druhý nejlepší výkon, zvládl všechny souboje v eliminaci suverénně. Ve finále si poradil i s Turkem Nihatem Turkmenogluem, který jej v kvalifikaci jako jediný porazil. Devětatřicetiletý vozíčkář rozšířil sbírku paralympijských medailí na šest, neboť získal také dvě stříbrné medaile v individuální soutěži v Londýně 2012 a Riu de Janeiro 2016, v Brazílii bral i bronz ze smíšených dvojic.

Druhé zlato z Tokia veze Adam Peška, který vyhrál turnaj v boccii. Čtyřiadvacetiletý debutant pod pěti kruhy, jenž startuje v kategorii postižení s dětskou mozkovou obrnou, prošel soutěží ve třídě BC3 bez porážky a v dramatickém finále zvítězil v tie-breaku nad Řekem Grigoriosem Polychronidisem. Peška, jemuž lékaři v šesti letech diagnostikovali svalovou dystrofii Duchenne, vyhrál na paralympiádě všechny tři zápasy ve skupině, poté čtvrtfinále i semifinále. Utkání o zlato zahájil třemi body v první směně, soupeř vyrovnal, ale Peška rozhodl v tie-breaku.

Na dvě stříbra v Tokiu dosáhla Šárka Musilová: tím z individuálního závodu zopakovala umístění ze soutěže smíšených dvojic, kde skončila druhá s Davidem Drahonínským. Třicetiletá tetraplegička ve vyřazovací části porazila tři soupeřky a až ve finále podlehla světové jedničce Čchen Min-i z Číny, jež se blýskla paralympijským rekordem. Vozíčkářka už skončila před pěti lety v Brazílii s Drahonínským třetí v mixu.

Stříbro přidal také třicetiletý plavec Arnošt Petráček při obhajobě paralympijského triumfu v závodě na 50 metrů znak. Ve finále kategorie S4 jej ve světovém rekordu 40,99 sekundy porazil Rus Roman Ždanov, Petráček za ním zaostal o 27 setin. Byl nejrychlejší v rozplavbách a do finále postoupil v novém paralympijském rekordu 41,75, v závodě o medaile však Rus vylepšil vlastní maximum o 51 setin. Petráček, který se narodil bez pažních kostí a má vymknuté kolenní klouby, startoval na čtvrté paralympiádě. Při předchozích startech v Tokiu nepostoupil z rozplaveb na 50 metrů motýlek, na kraulařské padesátce byl ve finále diskvalifikován.

O bronzové medaile se postarali koulaři Anna Luxová a Aleš Kisý, další přidali stolní tenisté Jiří Suchánek a Petr Svatoš.

Luxová, která v Japonsku neuspěla v rozbězích na 100 metrů, ve finále koulařek kategorie F35 zaznamenala výkon 8,60 metru a třetí místo udržela o jediný centimetr. Čtyřiadvacetiletá reprezentantka s dětskou mozkovou obrnou nestačila pouze na stříbrnou Marivanu Oliveirovou z Brazílie (9,15 m) a Mariju Pomazanovou z Ukrajiny (12,24 m).

Čtyřicetiletý vozíčkář Aleš Kisý, ochrnutý po skoku po hlavě do vody, se první medaile dočkal při páté účasti na paralympiádě. Tetraplegik Kisý, jenž byl v Pekingu 2008 a Londýně 2012 čtvrtý, dosáhl na bronz díky osobnímu rekordu 8,25 metru. Zvítězil Elvin Astanov z Ázerbájdžánu v paralympijském rekordu 8,77.

Vozíčkáři Suchánek se Svatošem měli jistý minimálně bronz v kategorii W3 postupem do semifinále, kde už nestačili na německé duo Thomas Brüchle, Thomas Schmidberger. Devětatřicetiletý Suchánek, který v individuální soutěži neobhájil bronz z Ria a skončil pátý, získal druhou paralympijskou medaili, o devět let mladší Svatoš ozdobil svůj debut pod pěti kruhy.

Přehled medailí na paralympiádě v Tokiu

Zlato (2)
David Drahonínský: lukostřelba (kladkový luk W1)
Adam Peška: boccia (BC3)
Stříbro (3)
Arnošt Petráček: plavání (50 metrů znak S4)
David Drahonínský, Šárka Musilová: lukostřelba (smíšené týmy W1)
Šárka Musilová: lukostřelba (kladkový luk W1)
Bronz (3)
Aleš Kisý: atletika (vrh koulí F53)
Jiří Suchánek, Petr Svatoš: stolní tenis (družstva třída 3)
Anna Luxová: atletika (vrh koulí F35)

Přehled české a čs. účasti
(rok, místo, počet sportovců, zlato (47), stříbro (48), bronz (58), celkem (153)