Paušální daň a co od ní čekat

Živnostníci OSVČ a podnikatelé mohou od ledna 2021 odvádět zdravotní a sociální pojištění společně s platbou daně z příjmů paušálem. Využijí ji zejména drobní živnostníci. Podmínky jsou následující: roční obrat podnikatele do milionu korun, podnikatel nesmí být plátcem DPH a nesmí k ní mít registrační povinnost, nesmí být dlužníkem, vůči kterému by úřady zahájily insolvenční řízení a nesmí mít příjmy ze závislé činnosti s výjimkou z DPP.

Objektivně zhodnoceno se dá říci, že paušální daň má své výhody i nevýhody. Mezi plusové body patří fakt, že plátci paušální daně odpadá administrativa. S jedním odvodem odpadá komunikace se třemi úřady, odpadá povinnost podání daňového přiznání či přehledu pojistného. Toto opatření by mělo zmenšit rozdíly mezi odvody zaměstnanců a živnostníků. Rovněž by mělo dojít k posílení důchodového pilíře.

Mezi nevýhody paušální daně patří fakt, že podnikatelé nebudou moci uplatnit některé slevy a úlevy – například slevu na manžela, slevu na průkaz ZTP/P, slevu na částečný nebo plný invalidní důchod či slevu na školkovné. Podnikatelé také v paušální dani neuplatní zaplacené úroky z hypotečního úvěru či životního pojištění. Paušální daň se tedy spíše vyplatí bezdětným a svobodným podnikatelům s ročními příjmy pod milion korun.

A jak je to s paušální daní a nemocenským pojištěním? „OSVČ, která chce být poplatníkem v paušálním režimu, se může přihlásit k dobrovolnému NP OSVČ, a to buď společně s oznámením správci daně o vstupu do paušálního režimu na tomto tiskopisu, nebo kdykoliv během doby, po kterou je v paušálním režimu. Oznámit ukončení SVČ lze pouze prostřednictvím oznámení ČSSZ, nikoliv u orgánu FS. Jestliže byla OSVČ účastna NP OSVČ již před vstupem do paušálního režimu, nic se na její účasti nemění a zůstává i nadále účastna NP OSVČ,“ stojí na webu ČSSZ.

Speciálním případem je pak paušální daň v případě dlouhodobé nemoci, tj. pracovní neschopnosti. Finanční správa k tomu píše: „V případě, kdy je poplatník v paušálním režimu a dlouhodobě onemocní, lze využít možnost ukončení či přerušení samostatné výdělečné činnosti. Po skončení pracovní neschopnosti je možné, a to i v témže roce, opět do paušálního režimu vstoupit a paušální zálohy platit. Pokud poplatník vstoupí do paušálního režimu v témže roce, kdy z paušálního režimu vystoupil z důvodu ukončení nebo přerušení činnosti, bude výsledná částka paušální daně za daný rok snížena úměrně tomuto přerušení, tj. bude odpovídat pouze měsíčním částkám po dobu, kdy byl poplatník v paušálním režimu.“

Více informací o paušální dani vzhledem k OSVČ lze najít například na webu ČSSZ či na stránkách Finanční správy (sekce Otázky a odpovědi).

Foto: Pixabay

Picture of Klára Šmejkalová

Klára Šmejkalová

Básnířka, fanda dobré literatury a japonských anime. Vystudovala jsem psychologii na Univerzitě Karlově v Praze. Psala jsem např. pro Mladou frontu nebo Hospodářské noviny, starala se o děti na psychiatrii nebo trénovala potkany v laboratoři. Mám diagnostikovanou schizofrenii a ráda bych jednou působila jako psycholožka.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ