Slunce se konečně umoudřilo a schovalo se za mrak, beru si proto židli na balkon a vychutnávám si kafíčko. A nejen kafíčko. Přímo vedle mě opojně voní bazalka, která se statečně udržela i ve vedrech. Kontroluji rajčata a mám radost, že jedno už má lákavou sytě červenou barvu. Hned ho utrhnu a zakousnu se do něj. Rozplývá se na jazyku, jeho chuť se s těmi z obchodu skutečně nedá srovnávat. Připadám si jako v ráji.

Proč o tom píšu? Protože v této těžké době jsou každodenní malé radosti čím dál důležitější, a to nejen pro nás s mentálními problémy – i když pro nás obzvlášť, a uspokojení nad vlastním dobře vykonaným dílem patří k jednomu z nejlepších pocitů, jaké člověk může zažít. Pro nás, koho sabotují vlastní myšlenky a posílají nás do nekonečných spirál pochybování samých nad sebou, má takový pocit cenu zlata. Pěstování rostlin představuje poměrně jednoduchý způsob, jak si ho dopřát, takže jsem se rozhodla sepsat pár tipů a doporučení ze zkušenosti vlastní i mého okolí.  

Jak začít? Nejdřív se rozmyslete, co vlastně chcete pěstovat. Vezměte přitom v potaz jak svoje preference (například jestli vás zajímá spíš zelenina, bylinky, květiny…), tak svoje prostorové a časové možnosti. Pokud máte zahrádku, budou asi jiné, než když si můžete dát maximálně truhlík za okno, ale i v něm se toho dá vypěstovat spousta. Jestliže často cestujete, bude mít rostlinky kdo zalévat?

Co se týká konkrétních druhů rostlin, které jsou nenáročné a vykazují dobré výsledky v poměru cena/výkon, mohu doporučit rajčata (do truhlíku nějakou keříčkovou odrůdu, pokud máte záhonek, samozřejmě i tyčková) nebo ředkvičky, papriky („normální“ i chilli) a mrkev. Vše zmíněné lze pěstovat i v truhlíku na okně. A co si nechat dům provonět bylinkami? Pokud máte dost světla (při pěstování na okně je nejlepší to orientované na jih), skvělou volbou je bazalka, majoránka nebo pažitka, chladnější teplotu ocení šalvěj či levandule, máta nebo meduňka budou zase prospívat i v temnějších prostorech.

Někde na pomezí mezi bylinkami a pokojovými květinami se nachází čím dál populárnější rýmovník a migrénovník. Jak napovídají jejich jména, měly by tyto rostliny pomoci při nachlazení/migréně a uvádí se i spousta dalších léčivých účinků. Obě krásně voní a rostou neuvěřitelnou rychlostí, takže je radost je pěstovat. Z pokojových rostlin, které vám mohou dělat společnost po celý rok a jsou velmi nenáročné, lze doporučit třeba zelenec – ten dokonce čistí vzduch –, dále aloe, potos (česky šplhavice), filodendron nebo monasteru. S čím v podstatě nemůžete udělat chybu, jsou kaktusy a sukulenty – jednou jsem asi na půl roku zapomněla, že máme v bytě netřesk, ale jemu to bylo jedno a rostl si vesele dál.

A ještě bonusové doporučení: v poslední době je velmi oblíbená řasokoule, označovaná dokonce za domácího mazlíčka – jde o druh zelené řasy, který má pomáhat od stresu, nelze ji přelít a je žádoucí se s ní občas pomazlit, aby si udržela typický kulatý tvar. 

Až budete mít jasno, je na čase vypravit se do zahradnictví – nebo možná ještě lépe k někomu, kdo už úspěšně pěstuje vaši vyhlédnutou rostlinu a může nabídnout její namnožený řízek, semínka apod. Jako bonus většinou dostanete užitečné rady, co dělat a naopak nedělat, abyste dosáhli co největších pěstitelských úspěchů. Příjemnou přidanou hodnotou je vytvoření společného zájmu a důvodu k pozitivní interakci s daným člověkem. Pro mě se v tomto ohledu staly cenným zdrojem materiálu i inspirace mamka a tchyně, ale i někteří přátelé a známí.

Poté, co své nové zelené společníky přinesete domů/zasadíte/zasejete, je samozřejmě nejdůležitější se o ně pravidelně starat. Každá rostlina vyžaduje trochu jinou péči; pokud nejste dostatečně vybaveni znalostmi díky předchozímu bodu, doporučuji obětovat pár minut vyhledávání informací online. Pěstování většiny zde zmíněných rostlin je opravdu jednoduché a vyžaduje zalévání maximálně jednou, při opravdových vedrech dvakrát denně. Lidé trpící depresí mají často s pravidelnými úkony problém, proto zase zopakuji jedno ze svých častých doporučení: udělejte si seznam a odškrtávejte si v něm. Já mám například excelovou tabulku na každodenní rutinu, kde si každé splněné políčko vybarvím zeleně – včetně zalévání a kontroly rostlinek. 

Tak doufám, že jsem vás dostatečně navnadila, abyste si nějakou sympatickou zeleň adoptovali. Teď mě prosím omluvte, musím jít zalít rajčata.       

Další informace o bylinkách: floranazahrade.cz/bylinky-za-oknem/ 

A o pokojových roštinách: homelook.cz/pokojove-rostliny-pro-zacatecniky-jake-druhy-vybrat-a-jak-se-o-ne-sta/

A ještě něco k pěstování zeleniny v bytě: abecedazahrady.dama.cz/clanek/pestovani-zeleniny-v-byte-nebudete-verit-jak-je-to-jednoduche

Foto: Radovan Vlk

Picture of Marie Štefanidesová

Marie Štefanidesová

Živím se jako překladatelka, kromě toho jsem šéfredaktorkou webu Women of Brno a občas přispívám do dalších médií. Byla mi diagnostikována deprese a úzkostné stavy, přesto mě baví užívat si života, miluju dobré jídlo a pití, čtení, psaní a hraní si v jakékoliv podobě.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ