Pomáháme nasloucháním

Potřebujete se někomu důvěryhodnému svěřit, ale nemáte komu? Obraťte se na brněnský Mezikrok, který je jistým mezistupněm mezi ničím a psychologem. Tento projekt nabízí jednorázovou neodbornou pomoc lidem, kteří u sebe vnímají nějaké psychické potíže nebo cítí potřebu jít k odborníkovi, ale zatím nenašli odvahu nebo jsou na čekací listině.

Mezikrok založil projektový manažer Psychobraní Štěpán Šůstek a na plné obrátky funguje od podzimu 2022. 

Kdo pomáhá?

Na výběr máte ze sedmi lidí, ze kterých si zvolíte svého buddyho. Jde převážně o studenty psychologie z Masarykovy univerzity v Brně. 

Na webových stránkách si můžete prohlédnout fotku každého z nich, jejich jméno, věk, koníčky i preferované místo setkání. Každý si tak může vybrat podle svých sympatií a věkové blízkosti.

Jak schůzka probíhá?

Na schůzce se vypovídáte, což je také hlavní věc, kterou můžete od setkání s buddym očekávat. Podle zakladatele Mezikroku Štěpána Šůstka je právě naslouchání jednou z nejsilnějších pomocí: „Už jen ten pocit, že se můžete někomu vypovídat, pomáhá. Člověk pak může snáze dostat odvahu k tomu, aby se ozval odborníkovi, nebo mu už samotné vypovídání na nějakou dobu pomůže.“ 

Na konci schůzky vám buddy předá kontakty na konkrétní organizace nebo jednotlivce, kteří vám mohou pomoci odborně. Vždy záleží na tom, s jakým problémem se potýkáte. V případě akutní krize se mohou doporučit například krizová centra, kde se k pomoci dostanete nejrychleji.

Pozor! Buddy zásadně neposkytuje žádné psychologické, psychoterapeutické nebo psychiatrické rady. Buddy vám neradí, ale naslouchá. 

Kde se můžete sejít?

Na schůzku můžete vyrazit do kavárny, hospody, čajovny, do deskoherny nebo na procházku parkem / po městě. Podle toho, kde se cítíte příjemně.

Kolik schůzek je možných?

Mezikrok nenabízí dlouhodobou podporu, schůzky jsou zpravidla jednorázové

Druhá schůzka je možná pouze ve chvíli, kdy by člověk potřeboval pomoc se sepsáním e-mailu odborníkovi nebo organizaci.  

Kde Mezikrok působí?

Mezikrok aktuálně pomáhá pouze v Brně. Do budoucna se uvažuje i o Olomouci, Praze, Hradci Králové a Českých Budějovicích. 

Jak postupovat? 

Na webových stránkách si vyberete tzv. buddyho, s nímž chcete jít na schůzku. Následně napíšete koordinátorce projektu na e-mail mezikrok@psychobrani.cz.

E-mail musí obsahovat:

  1. vybraného buddyho
  2. návrh dne
  3. návrh času
  4. návrh místa

Doporučení! Pokud vám záleží především na brzkém termínu, ale nepotřebuje konkrétního buddyho: napište koordinátorce, že si přejete nejdřívější termín a nezáleží vám na tom, s kým to bude.

Pozor! Mezikrok v žádném případě nenahrazuje klasickou psychoterapii nebo odbornou pomoc!!!

V příštím týdnu se můžete těšit na rozhovor se Štěpánem Šustkem o projektu Psychobraní.

Zdroje:

Mezikrok, Psychobraní

Rozhovor se Štěpánem Šůstkem

Picture of Sebastián Lukas Kyčerka

Sebastián Lukas Kyčerka

Před několika lety Sebastiánovi diagnostikovali roztroušenou sklerózu, která zasahuje řadu oblastí jeho života. Díky podpoře rodiny, sportu a specifickému humoru snadněji překonává nástrahy vážné nemoci. Spolupracoval s několika neziskovými organizacemi, nevyhnul se ani korporátní sféře, učil a v současnosti je jedním z kmenových redaktorů Inspirante. Sebastiánovo heslo: Nikdy to nevzdávej!

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ