Dnešní fantazijní úvod bude poměrně sarkastický. Protože jestli jste si někdy mysleli, že politika je nečisté povolání, tak jste se hluboce spletli. Největší společenskou špínou jsou totiž duševní poruchy. Existuje přece nemálo politiků a lidí vůbec, kteří se různých psychických potíží štítí jako čert kříže. Jak si jinak vysvětlit, že se musí řešit šíření psychických poruch mezi vrcholovými politiky (opět) na půdě Poslanecké sněmovny? Lze to vysvětlit jedině tak, že povolání psychiatrů je špinavější než povolání popelářů. Chceme-li si tedy od plic zanadávat, použijme psychiatrickou diagnózu: magor, blázen, šílenec… Co je však nejdůležitější: nezapomínejme se toho veškerého odpadu na dně společnosti řádně zbavovat. Společnost je zapotřebí od bahna očišťovat léčbou. Kdybychom se chtěli poučit, jak se společnost čistí od nezdravých vyvrhelů, podívejme se do historie. Nabízím tři příklady historické léčby společensky nepřijatelných diagnóz.

Posedlost

Anamnéza první. Narodila se nejspíš roku 1882 v Marathonu ve Wisconsinu. Matka zemřela osm let po narození. Péči zajišťuje otec. Otec vykazoval problémy s alkoholem, nelze vyloučit ataky hněvu a násilné projevy. Hledá útěchu ve víře a často navštěvuje kostel. Postupně se však začíná zdráhat navštěvovat kostel bez návalů násilnických myšlenek. Má chuť zničit křtitelnici, napadnout kněze, zneuctívat relikvie. Vyžaduje se zákrok. Diagnóza: posedlost zřejmě v důsledku čarodějnictví. Léčebná terapie: exorcismus (vymítání ďábla). V průběhu terapie je přikurtována k lůžku, ale navzdory zásahům nejsilnějších jeptišek se dokáže vymanit a šplhá po zdi. Během zákroků se nepřirozeně natahuje i smršťuje, zvrací žluč páchnoucí po tabáku, vykřikuje informace, které nemůže znát, a odpovídá v neznámých jazycích. Léčebný proces nakonec završen úspěchem: vyléčena pouze s mírnými či zvladatelnými projevy.

Perverze

Anamnéza druhá. Narodil se v Anglii v roce 1912. Vyrůstá prakticky bez rodičů, vychovávají ho příbuzní a chůvy (rodiče se odstěhovali do Indie). Navzdory průměrné inteligenci vystuduje vysokou školu, obor matematika, ve kterém získal doktorát. Ve vztazích se ženami selhává. Pokusí se o zasnoubení, ze zásnub nakonec sejde a sňatek se neuskutečnil. Seznámil se však s devatenáctiletým mužem a přiznává sexuální styk s osobou stejného pohlaví. Diagnóza: perverze, homosexualismus. Terapie: hormonální léčba estrogenem DES (diethylstilbestrol), chemická kastrace. Během terapie jsou patrné účinky léčby – pokles libida a gynekomastie (růst prsů). Navzdory úspěšné léčbě, kterou se podařilo odvrátit hrozbu vězení, pacient spáchal sebevraždu. Příčina úmrtí: Suicidium completum intoxicationem (sebevražda otravou). Pitva odhalila přítomnost kyanidu.

Parazitismus a plíživá psychóza

Anamnéza třetí. Narozen 1940 v Leningradu v židovské rodině, otec fotograf, matka účetní. V dětství trpěl hlady při obléhání rodného města, nelze vyloučit následky hladovění. Studia nedokončil, během studií potížista. Neúspěšně se přihlásil na námořnickou školu, nakonec vyučen frézařem. Povoláním topič a strážce majáku, později se účastní geologických expedicí. Založil a šířil protisovětský a pornografický plátek (zabaveno), odsouzen k 18 měsícům nucených prací v zemědělství. Diagnóza: parazitismus, plíživá psychóza. Zjevné příznaky:  bludy, paranoia, reformismus s poruchou osobnosti. Nepřiléhavé, nekonzistentní vyjadřování připomínající slovní salát. Aktuální stav: pacient manifestuje progredující známky společensky maladaptivního chování s výraznými prvky systematizovaného bludu o vlastním spisovatelském poslání. Přítomna výrazná ideová dezorientace s megalomanickými představami o vlastní literární činnosti. Onemocnění se rozvíjí plíživě s progredující deteriorací pracovních návyků. Patrná je postupná sociální izolace a fixace na patologické vzorce chování. Absence náhledu na společenskou nebezpečnost svého jednání, manifestní antisociální tendence v podobě vyhýbání se práci, paranoidní představy o perzekuci ze strany státních orgánů. Terapie: indikována je dlouhodobá ústavní léčba s aplikací antipsychotických psychofarmak. Nutná je systematická převýchova s důrazem na pracovní terapii a osvojení správných společenských hodnot. Prognóza je nejistá, závisí na schopnosti náhledu pacienta na svou společenskou nebezpečnost.

* Pozn.: Diagnostikovaní „perverzí“ a „plíživou psychózou, parazitismem“ byli později rehabilitováni (in memoriam), po jednom je pojmenována prestižní cena v informatice, druhý je nositelem Nobelovy ceny. „Posedlost“ byla zfilmována. Jakákoliv podobnost se současností je čistě náhodná.

Foto: Pixabay

Picture of Vít Kettner

Vít Kettner

Vít působí od konce 2020 v Reveniu jako projektový manažer a v současnosti má na starosti také IT podporu, podílí se na správě webů spolku včetně magazínu Inspirante. Vystudoval Fakultu sociálních věd UK, kde také působil krátce jako vedoucí IT oddělení. Předtím pracoval přes 14 let v Evropském sociálním fondu na MPSV. Vítek se s úžasem z rozmanitosti světa stále něco nového učí. Naposledy se pustil do studia oboru řízení IT technologií, což však mj. ze zdravotních důvodů nedokončil. Svému zdravotnímu omezení dlouho vzdoroval a odmítal si jej připustit. Nakonec se však po opakovaných hospitalizacích se svou diagnózou s pokorou smířil a těší se na každý nový den. Je ženatý s manželkou Vendulou, má syna Vojtu a jednoho kocoura Vincka.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ