Přepěťová ochrana #nechbroukažít

Stává se to. Ne ojediněle. Konečně se dolopotíte i pilně vypracujete k pocitu, že vám v životě víc funguje než ne, ale stačí pár okamžiků… Zčistajasna je mnohé jinak. Někdy všechno. Váš načechraný obláček, kde jste se pohodlně uhnízdili a je vám tam dobře a bezpečně, se najednou rozplyne. Padáte zároveň střemhlav i pomalu bolestně dolů. Jako ve snu s noční můrou.

Nevíte, co se děje. Proč? Tak najednou? Ne vaší vinou. A nenaděláte nic. Fakt musíte přijmout, jít dál, ať je to nepříjemné či smutné jakkoli. V hlavě a duši si vše pořádně přebrat, vyhodnotit, polknout chuť pelyňku nebo slzu, projít ztráty a nálezy. Vyjít jako vítěz a silák musíte stejně zase jen vy…

Když se to stane, je to jako náhle vyhozené pojistky. Užíváte si večírku nebo domácího klidu a nepočítáte s tím, že se ozve rána… a bum! Je tma. Po parádě. Chaos. Tápání. Pátrání po příčině. Snaha o pochopení, následnou nápravu. Možná světla a další elektrožrouty nahodíte, možná ne. Když se situace stane obtěžující, případně neúnosnou, pořídíte si přepěťovou ochranu. Stejnou službu by mělo dostat každé lidské JÁ v krizové situaci. Pak už bude dál sloužit jako přínosná prevence.

Však posuďte sami – nepřipomíná níže uvedené i vám lidské tělo, psychiku a životní nástrahy?

V praxi se setkáváme s občasným přepětím v síti, kdy je dané napětí vyšší než nejvyšší povolené provozní napětí. Přepětí vzniká v důsledku provozních manipulací a změn, provázených přechodovými ději, v důsledku rezonance nebo vnějších příčin. Liší se nejen příčinou vzniku, ale i velikostí a časovým průběhem. Elektrická zařízení jsou obvykle konstruována tak, aby vydržela určitou úroveň přepětí po určitou dobu. Přepěťové ochrany (bleskosvody, svodiče přepětí…) chrání zařízení před vyšším přepětím, než jsou schopná vydržet, tedy i před jejich poškozením.

Jak výstižné! Nejste-li správně připraveni třeba na nenadálé „blesky“, následky vás mohou poškodit. Napětí, která v sobě nevyrovnáte, drze překročí meze a… je tady přepětí! Abyste předešli vlastní likvidaci, musíte se chránit. Najít osobní vhodné ochrany před přepětím a umístit je mezi zdroj napětí a „přístroj“ – tedy vás. Chce to docela dost vědy a investic, ale stojí to za to.

Co nejméně bolestných kalamit a rovnováhu v energiích všem!

 – Je úkolem vesmírné přírody všechno, co tu je, přemisťovat, přeměňovat, odtud odstraňovat a jinam přenášet. Všude jen změny, ne ovšem takové, že by bylo zapotřebí bát se něčeho nového: vše je obvyklé, i úděly osudu jsou stejné. –

Marcus Aurelius

– Odhodlání ve tvém hrdinském úsilí bude prostupovat tvou myslí a srdcem ještě dlouho poté, co tvůj úspěch nebo nezdar bude dávno zapomenut. –

Sri Chinmoy

Foto: Pixabay

Picture of Eva Havlíčková

Eva Havlíčková

Crohnovu chorobu jí diagnostikovali ve dvanácti letech. S tímto onemocněním zažívá pořádnou dávku chaosu, trápení a bolesti, ale nevzdává to. Ani ona, ani Crohn. Než ji zdravotní problémy vyřadily na několik let z aktivní činnosti, pracovala dlouhé roky na pozici asistentky ve farmaceutické společnosti. Miluje přírodu, hudbu, laskavý i černý humor, četbu knih a jejich vůni. Váží si rodiny a přátelství. „Je to ve hvězdách, co nás v životě čeká za pouť. Nejdůležitější ale je, kolik úžasných dní prožijeme, a že vždy najdeme cestu! Všichni můžeme opakovaně začínat znovu a po pádu zase vstát, třeba i s nějakou tou boulí na těle i na duši. Na zázraky nevěřím, já na ně totiž spoléhám,“ říká Eva. V současné době působí jako korektorka a redaktorka v redakci magazínu Inspirante, který je jedním z hlavních projektů spolku Revenium.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ