Na červencových Svatoanenských slavnostech jsem nemohl minout stánek Rosky Hradec Králové. Usměvavé a milé členky královéhradecké Rosky mi při krátkém povídání toto sdružení stručně představily, ale těch aktivit, které jejich sdružení připravuje, je tolik, že se to na deset řádků textu vejít nemohlo. Proto jsem se rozhodl požádat o rozhovor.

Na otázky odpovídala předsedkyně sdružení Bohuslava Jechová. Ta mi však prozradila, že text dala číst a „schválit“ i svým nejbližším spolupracovnicím.

Mohla byste představit Rosku Hradec Králové? Například jaké akce pořádáte, kolik máte členů a další, co považujete za důležité. 

Jsme pacientská organizace, která vytváří přátelské, aktivní a bezpečné prostředí lidem, kterým do života vstoupila nevyléčitelná nemoc – roztroušená skleróza. V současné době máme přes padesát členů. Pravidelně pořádáme každé úterý cvičení. Jednou měsíčně máme setkání s tvořením, které cílí na procvičení jemné motoriky. Pravidelně se setkáváme i v odpoledních hodinách při přednáškách, tvoření, oslavách a podobně. Kromě toho organizujeme nebo se účastníme různých osvětových akcí, například Rozsviťme Česko, Trousíme se po Šimkových sadech, MaRS – maraton s roztroušenou sklerózou. Největší zájem je o přednášky s lékařskou tématikou. Většinu našich aktivit pořádáme v bezbariérových prostorách.

Pořádáte i rekondiční pobyty? 

Rekondiční týdenní pobyt pořádáme pravidelně jednou za rok. Místa pobytů se snažíme střídat. V letošním roce pojedeme do Sport relax hotelu Na kopečku v Nových Zámcích v okrese Nymburk. Jedeme tam již podruhé, protože nám vyhovuje větší počet bezbariérových pokojů. V rámci rekondičního pobytu cvičíme, tvoříme, jezdíme na výlety, máme přednášky, hrajeme různé společenské hry a další.

Ze zkušeností Rosky Ostrava vím, že mladí pacienti se do aktivit této pacientské organizace moc nehrnou. Mají své koníčky, často pracují, protože jim nové metody léčby výrazně zpomalují postup nemoci. Takže nemají ani tolik volného času. Jak je tomu u vás? Daří se vám do aktivit Rosky zapojovat i mladší pacienty, kterým byla roztroušená skleróza diagnostikována v poslední době?

Máme stejné zkušenosti jako Roska Ostrava. Myslím si, že je to hlavně proto, že vzhledem ke kvalitní léčbě mladí pacienti nemají až tak výrazné problémy a žijí běžným životem. Dalším důvodem jsou psychologické důvody, někteří mladí pacienti se bojí konfrontace s viditelnými projevy nemoci u dlouho diagnostikovaných členů. Novým členům se snažíme přiblížit například díky možnosti cvičit online.

Když jsme si povídali na Svatoanenských slavnostech v Žirči, vysvětlily jste mi, že v Hradci Králové se vám v Rosce podařilo vytvořit takové „zdravé jádro“, které drží při sobě a dokáže si navzájem pomáhat. Díky tomu neleží tak velká porce úkolů a činností na předsedkyni či předsedovi sdružení, jak tomu je v některých jiných sdruženích Roska. 

V dnešní době je vedení spolků administrativně a časově náročné. Proto naši Rosku spravuje pětičlenný výkonný výbor, ve kterém se jeho členové o práci dělí. Jednotlivé osoby dělají práci, jež je jim vlastní a odpovídá jejich naturelu a schopnostem. Proto se nám povedlo vytvořit funkční tým. Kromě výboru se do práce zapojují i někteří aktivnější členové. 

Dal by se napsat krátký výčet akcí, které chystáte na nejbližší měsíce?

V září nás čeká už zmíněný rekondiční pobyt. Po návratu z něj zahájíme naše pravidelná úterní cvičení. Hned prvního října bude následovat dopolední tvoření. Na středu 16. října jsme pak připravili přednášku docenta Radomíra Talába. Do konce roku budou následovat další aktivity, například odpolední tvoření, vánoční večírek. Pro bližší informace o našich aktivitách lze navštívit naše webové stránky roskahk.cz nebo nám zájemci mohou napsat dotaz e-mailem na roskahk@seznam.cz či nás kontaktovat telefonicky na 725 721 143, 775 658 361. A protože naším sloganem je „Jsme aktivní ve svém tempu“, zveme případné zájemce, aby obohatili naše řady a přišli aktivně žít s RS.

Foto: Roska Hradec Králové, Břetislav Lapisz

Picture of Břetislav Lapisz

Břetislav Lapisz

Rodák z Českého Těšína prožil dětství v nedalekém Havířově, od konce studií v roce 1990 bydlí v Ostravě. Absolvent učitelství Pedagogické fakulty Ostrava (obor čeština – dějepis) se zajímá o novodobou historii, jeho největším koníčkem je sledování sportovních přenosů (od fotbalu přes hokej, stolní tenis až po šipky). Rád cestuje, jeho nejoblíbenější destinací je Slovensko. A v poslední době zahradničí (s poměrně mizernými výsledky). Je ženatý a má dvě dospělé děti. Roztroušená skleróza jej „provází“ od roku 1998.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ