Sestřičky: Nový pořad České televize ukazuje jejich práci bez příkras

V pondělí večer odstartoval na obrazovkách České televize nový dokumentární cyklus Sestřičky. Ten toto povolání zkoumá ze všech možných úhlů. V šesti dílech zavede diváky na operační sál, ARO, dětské oddělení i do psychiatrické nemocnice.

Pracoviště to jsou různá a rozmanitá je i práce zdravotní sestry.

Není to jako v seriálu…

Seriály o lékařích a zdravotních sestrách jako Ordinace v růžové zahradě nebo Modrý kód jsou podle sester (a jednoho zdravotního bratra) z dokumentu sci-fi a s jejich reálnými životy nemají moc společného.

Vstávají brzy ráno na dvanáctihodinovou službu. Odpovídají za správnou aplikaci léků, ale také za psychiku jim svěřených pacientů. Lékaři se bez jejich pomoci neobejdou, přitom je jich však obrovský nedostatek. To vše za nevelký plat. Proč to vlastně dělají?

Televizní štáb pod vedením režisérky Báry Kopecké sledoval po celý rok několik zdravotních sester v nejrůznějších prostředích – v domácnosti, v nemocnici i na misi v zahraničí.

Chtěl ukázat život lidí, pro které představuje péče o druhé poslání.

Role sester je nenahraditelná

„Celý štáb byl v šoku, když jsme postupně zjišťovali, co všechno zdravotní sestry musí umět, jak dlouho musí studovat a co všechno musí zvládnout. Říká se, že svojí podhodnocenou prací dotují zdravotnictví. Všichni protagonisté si stěžovali na nelehké podmínky. Ale přitom pokaždé, když jsem se jich zeptala, co je k práci vede, objevil se jim ve tváři podobný shovívavý úsměv a odpověděli, že je přece baví pomáhat lidem,“ říká režisérka Kopecká.

Na operační sál, dětské oddělení i psychiatrii

Díky kamerám mohou diváci České televize sledovat transplantaci srdce, záchranu nohy před amputací i běžný provoz na jednotce intenzivní péče. Stranou nezůstanou ani soukromé životy sester, které jejich povolání ovlivňuje.

Sestřičky navazují na dokumentární cyklus Doktoři, který Česká televize vysílala před třemi lety.


Hlavní postavy cyklu:

Ivona Mikulenková je vrchní sestra dětského oddělení a mezinárodní koordinátorka Evropských asociací dětských sester. Ve své práci uplatňuje zkušenosti ze zahraničí, zejména z Velké Británie. Ivoniným cílem je snížení bolesti a strachu u dětských pacientů. Žije se synem v Rožnově.

Nikola Hanzlíková pracuje na jednotce intenzivní péče dětského kardiocentra. Pracovala v Saúdské Arábii, učí zdravotnickou angličtinu a má na starosti stážisty z ciziny. Jezdí na zahraniční mise, kde se špičkovým týmem motolské dětské kardiochirurgie ve ztížených podmínkách operují děti a učí místní lékaře a sestry nové postupy.

Jan Šedivý živí rodinu se dvěma dětmi, a tak má práce hned dvě. Řadu let pracuje jako zdravotní sestra na adiktologickém oddělení psychiatrické léčebny, kde se aktivně účastní terapeutické práce. Když nemá službu, pomáhá pacientům s domácí péčí. Místo dovolené jezdí jako zdravotník na školy v přírodě a k tomu si přibral pětiletý terapeutický výcvik.

Martina Šochmanová jako mladá viděla dokument o sestrách na pooperačním oddělení Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze-Krči – a to se jí stalo osudným. Vystudovala obor zdravotní sestra a skutečně do IKEM nastoupila. Postupně se stala náměstkyní ředitele. Má na starosti všechny zdravotní sestry a kvalitu péče a je také prezidentkou České asociace sester.


Sestřičky

  • Šestidílný dokumentární cyklus, jehož první díl uvedla ČT1 v premiéře v pondělí 9. března od 21.05 hodin.
  • Režie: Bára Kopecká
  • Cílem projektu je ukázat životy lidí, pro které je péče o druhé posláním.
  • Štáb během roku sledoval práci několika sester v nejrůznějších prostředích – přes domácnosti, nemocnice, odborná pracoviště i misi v zahraničí.
  • Stránky pořadu: ceskatelevize.cz/porady/12057068186-sestricky/218562260600001/

Foto: archiv České televize

Picture of Marie Zemanová

Marie Zemanová

Její sloupek #za-zrak jste mohli v magazínu Inspirante číst od roku 2019. Ve stejnojmenném blogu informuje o životě bez zraku v souvislostech i na Facebooku. Po letech v médiích se nyní v sociálním podniku Spolu s vámi věnuje PR a lektoruje na workshopech o zrakovém handicapu.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ