V Žirči otevřou dveře „chytrých bytů“ pro lidi s ereskou

Den otevřených dveří do nově zrekonstruované budovy odlehčovací služby připravil pro zájemce Domov sv. Josefa v Žirči. Jde o první chytré byty pro nemocné s roztroušenou sklerózou (RS) v České republice. 

„Komentované prohlídky se uskuteční 3. května od 15:00 do 16:30 hodin. Zájemci budou mít jedinečnou příležitost prohlédnout si celou nově zrekonstruovanou budovu odlehčovací služby včetně chytrých bytů. Prohlídky se uskuteční v půlhodinových intervalech v 15:00, 15:30, 16:00 a 16:30,“ upřesnil mluvčí Domova sv. Josefa Jan Staněk. Zároveň dodává, že se díky nově zrekonstruované budově rozšíří zázemí odlehčovací službě a lidem s roztroušenou sklerózou nové byty pomohou k větší soběstačnosti. 

Téměř třetině lidí s RS bere nemoc svobodu

Z celkového počtu dvaceti pěti tisíc lidí s roztroušenou sklerózou v Česku je téměř sedm tisíc pacientů v pokročilém stadiu nemoci. „Dostupná léčba jim nezabírá. Nemoc jim ničí nervová vlákna a způsobuje postupné ochabování svalů. Ztrácejí své záliby, práci a mnohdy bohužel i rodinu a přátele. Nemoc jim bere svobodu. Potřebují pomoc. Kapacita pobytových služeb v Česku nestačí. Jen v našem Domově evidujeme sto padesát žádostí na třicet lůžek dlouhodobých pobytů, přičemž za rok se uvolní jedno až dvě lůžka. Nemocným v domácím prostředí se nedostává služeb základní péče ani odborných terapií,“ upřesnil dále mluvčí Domova sv. Josefa, který je největším střediskem Oblastní charity Červený Kostelec. 

V chytrých bytech se ereskáři budou učit soběstačnosti

Nová budova bude po rekonstrukci sloužit nemocným roztroušenou sklerózou v pokročilém stadiu, kteří sem budou z celé republiky jezdit na odlehčovací pobyty s rehabilitacemi. V budově bude několik chytrých bytů s asistivní technologií pro nácvik soběstačnosti v domácím prostředí, ale i ergoterapie a vodoléčba. Půjde zejména o inspiraci a motivaci pro boj se zákeřnou nemocí. 

Lidé tu získají krátkodobé přechodné bydlení, odbornou pomoc a podporu. Díky řadě terapií a aktivit jim odborníci z Domova sv. Josefa pomohou zvýšit soběstačnost, aby mohli i nadále žít doma se svou rodinou a stýkat se s přáteli. A nejen to, celou dobu i po skončení pobytu jim bude k dispozici zdejší odborná poradna. „Cílem je ulehčit pečujícím osobám, zvýšit soběstačnost nemocných v domácím prostředí a pomoci jim zapojit se do běžného života. Díky nové budově budeme moci mnohem lépe než dosud pomáhat nemocným a jejich blízkým, kteří s roztroušenou sklerózou bojují doma,“ uvedl Miroslav Wajsar, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec.

Do nově vzniklých prostor v objektu č.p. 126 (nově Dům sv. Františka) bude v průběhu května letošního roku přesunuto ze sousedního objektu č.p. 124 (Dům sv. Kláry) celkem sedmnáct z dvaceti devíti lůžek, aby Domov. sv. Josefa mohl poskytovat sociální služby v požadované kvalitě a rozsahu. Oba objekty budou propojeny bezbariérovým tubusem pro bezpečný a pohodlný pohyb vozíčkářů. V přízemí se nachází zázemí odborné poradny, alternativní komunikace, vodoléčba a ergoterapie. V prvním patře budovy je šest nových pokojů pro jedenáct pacientů a ve druhém patře tři pokoje vybavené asistivními technologiemi pro šest klientů. 

Jan Staněk říká, že díky více než dvaceti letům zkušeností v péči o ereskáře je zřejmé, že jen krátkodobá pobytová péče potřebám pacientů nestačí. „Odlehčovací pobyt bude proto zaměřen především na dlouhodobé odlehčení klientovi i jeho rodině. Například nácvik soběstačnosti s terapeuty Domova sv. Josefa, předání inspirace, jak si doma prostředí přizpůsobit k větší samostatnosti a individuální plány péče a rehabilitace s přesahem do domácího prostředí.“ Velký význam má i podpora odborné poradny při zajištění následné péče v domácím prostředí. Ta je předávána díky „sdílecím kruhům“ nemocných i pečujících osob s příběhy těch, kteří se dokázali s nemocí vypořádat.

Projekt v kostce

Název: Nová budova odlehčovací služby s chytrými byty

Doba realizace: 2022–2024 (slavnostní otevření v dubnu 2024)

Celkové výdaje projektu: 96 milionů korun

Zajištěné zdroje: 86 milionů korun (Evropská unie, Evropský fond pro regionální rozvoj,
Ministerstvo práce a sociálních věcí, Královéhradecký kraj, Státní fond životního prostředí)

Zbývá dofinancovat: 9 milionů korun

Veřejná sbírka na dofinancování vybavení a bezbariérových úprav byla spuštěna 30. května 2023.
Zároveň Domov sv. Josefa oslovuje stávající i potenciální firemní partnery a sleduje grantové výzvy.

Přijatá úsporná opatření

– výběrové řízení na dodavatele stavby (snížení nákladů zhruba o 15 procent)
– technický dozor investora, minimalizace vícenákladů
– nízkoenergetický charakter budovy, šetření přírodních zdrojů a provozních nákladů

Do pátku 26. dubna bude otevřená sbírka na www.problbounemoc.cz

Na dovybavení chytrých bytů chybělo na začátku týdne ještě 250 tisíc korun.

Foto a zdroj: Domov sv. Josefa

Picture of Břetislav Lapisz

Břetislav Lapisz

Rodák z Českého Těšína prožil dětství v nedalekém Havířově, od konce studií v roce 1990 bydlí v Ostravě. Absolvent učitelství Pedagogické fakulty Ostrava (obor čeština – dějepis) se zajímá o novodobou historii, jeho největším koníčkem je sledování sportovních přenosů (od fotbalu přes hokej, stolní tenis až po šipky). Rád cestuje, jeho nejoblíbenější destinací je Slovensko. A v poslední době zahradničí (s poměrně mizernými výsledky). Je ženatý a má dvě dospělé děti. Roztroušená skleróza jej „provází“ od roku 1998.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ