Slavní s handicapem: Pavel Bělobrádek

Psal se listopad roku 2010 a ve Žďáru nad Sázavou se konal sjezd KDU-ČSL. Strana přišla o všechna poslanecká křesla, dosavadní šéf rezignoval a bylo potřeba najít nového předsedu. Když stál u řečnického pultíku východočeský zastupitel Pavel Bělobrádek, přistála u něj otázka, jestli funkci zvládne s roztroušenou sklerózou. Můj stav je deset let stabilizovaný. Jako strana musíme podporovat lidi s postižením, protože si svůj osud nevybrali. Sál mu zatleskal.

Pavel Bělobrádek se narodil na první svátek vánoční roku 1976 v Náchodě do rodiny řezníků. Tam vyrostl se svým bratrem a po maturitě zamířil na Veterinární a farmaceutickou univerzitu v Brně, kde v roce 2001 vystudoval veterinární hygienu a ekologii. Nějakou dobu působil jako veterinární inspektor a poté se znovu vrátil do školy. Nejprve roku 2004 nastoupil na doktorát na VFU a v témže roce také vstoupil do Křesťansko-demokratické unie – Československé strany lidové.

„Na politiku jsem se dal proto, že mě ze zdravotních důvodů šikanovali v práci,“ řekl v roce 2018 v rozhovoru pro rádio Impuls. A v politice se mu začalo dařit lépe než v práci; hned v roce 2004 se stal členem výboru lidovecké organizace v Náchodě, o rok později členem krajského výboru a roku 2008 se dostal do čela místní organizace ve svém rodišti.

Tentýž rok úspěšně ukončil doktorské studium, ale na vzdělání úplně nezanevřel. Zatímco působil jako krajský tajemník Královéhradeckého kraje, studoval ještě Liberálně konzervativní akademii na pražském CEVRO institutu. O pár let později se tam vrátil a získal MPA, profesní titul v oboru veřejné správy.

V roce 2010 utrpěli lidovci ve volbách porážku a poprvé za historii České republiky se nedostali do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Dosavadní předseda Cyril Svoboda rezignoval a téměř o půl roku později, na sjezdu KDU‑ČSL ve Žďáru nad Sázavou, byl jeho nástupcem zvolen právě Bělobrádek. „Poradil jsem si už se spoustou sviní,“ vysvětloval tehdy, proč by byl jako předseda pro stranu v nedobré kondici ideální.

O tři roky později v předčasných volbách do sněmovny získala KDU-ČSL 6,78 % hlasů, což znamenalo čtrnáct křesel. Stala se tak první stranou v historii Česka, která se dostala do sněmovny poté, co z ní vypadla. Kromě toho, že Bělobrádek zasedl do Poslanecké sněmovny, stal se také místopředsedou vlády pro vědu a výzkum. V této pozici se udržel až do roku 2017, kdy přišly další volby a KDU-ČSL přešla do opozice.

V roce 2019 z vedení strany odešel. Zdůvodnil to potřebou nového impulzu pro stranu, rodinou (s manželkou vychovává čtyři děti) a nakonec i svým zdravotním stavem. Stále je poslancem, je však také druhým náměstkem hejtmana Královéhradeckého kraje i zastupitelem Náchoda.

Foto: European People’s Party, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] „Na politiku jsem se dal proto, že mě ze zdravotních důvodů šikanovali v práci,“ řekl. Pokračování ZDE […]

Picture of Ivana Recmanová

Ivana Recmanová

Pracuji v Reveniu jako redaktorka a zároveň působím na volné noze jako překladatelka, lektorka a mediální poradkyně. V letech 2018 - 2020 jsem byla členkou Poradního orgánu pro monitorování práv osob se zdravotním postižením zřízeném při úřadu veřejného ochránce práv. V minulosti jsem publikovala například v Deníku Referendum, Mladé frontě DNES, Alarmu nebo Novém prostoru. Jsem diagnostikovaná autistka. Ve volném čase se věnuji psaní poezie, cestování, hudbě a dobrovolnické činnosti pro Trans*parent a Amnesty International.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ