Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Po celém světě se každý rok 26. března obléká fialové oblečení na připomínku Fialového dne – Purple Day, který má upozornit na problematiku života s epilepsií. Společnost E, která podporuje lidi s epilepsií a jejich blízké už 31 let, k tomuto dni letos otevírá ojedinělou službu – informační portál Epizónu. Tým autorů a autorek z různých oborů na něm bude publikovat texty o epilepsii v práci bez předsudků.

„Někteří lidé v zaměstnání tají, že mají epilepsii. Ze strachu z předsudků. My jsme tu proto, aby už se nebáli – jak lidé s epi, tak bez ní. Když budou všichni vědět, na čem jsou, věříme, že se jim bude spolupracovat i žít lépe. A když se něco stane, budou připraveni,“ říká Alena Červenková, předsedkyně Společnosti E, jež za novým projektem stojí. Informační portál Epizónu zamýšlejí její tvůrci jako prostor pro fakta, manuály, ale i osobní příběhy o epilepsii v práci. „Každý epileptický záchvat není provázen náhlým pádem, záškuby končetin a pěnou u úst. Paleta projevů nemoci je pestrá a i s epilepsií lze prožít produktivní a hodnotný život,“ pokračuje Červenková.

Záměrem projektu informačního portálu Epizóna je proto bořit předsudky o epilepsii a o lidech s epilepsií. Nabídkou potřebných informací chce autorský tým čtenáře podpořit v tom, aby na pracovišti nemuseli skrývat svou diagnózu, ale měli možnost ukázat, co v nich je. „Každý člověk může dělat práci, na kterou má odbornost a schopnosti, když k tomu dostane příležitost,“ je přesvědčena Červenková.

Zaměstnavatelům i lidem s epilepsií chce Epizóna srozumitelně vysvětlit, proč nemusejí mít obavy ze vzájemné spolupráce. Plánuje v různých textech představovat fakta a zkušenosti, které epilepsie do pracovního života přináší. Epizóna má za cíl vytvořit společný prostor pro lidi s epilepsií a jejich zaměstnavatele. Tým tvoří 15 autorů a autorek, jsou mezi nimi lidé žijící s epilepsií, experti z oborů psychologie, sociální práce, práva, bezpečnosti, HR, mediální komunikace nebo neurologie se zaměřením na epileptologii.

Epizónu můžete podpořit jednorázovým nebo pravidelným příspěvkem na https://medium.com/epizona.

Zdroj: spolecnost-e.cz

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!