Slavní s handicapem: Proslulý spisovatel ke konci života už skoro nemohl jíst

Jeden z nejslavnějších spisovatelů všech dob, který stojí za romány jako Proces, nebo Zámek, trpěl od roku 1917 tuberkulózou. Ke konci života tak trpěl doslova jako zvíře.

Přichází na svět do podivných poměrů. Píše se červenec roku 1883. Jeho otec je zajištěný obchodník a na materiální nedostatek si Franz rozhodně nemůže stěžovat. Komunita německy mluvících Židů v Praze má však svá specifika, trojí příslušnost není nejlepší vlohou pro sebeidentifikaci a ani jeho vztah s otcem není idylický.

Mladík dochází do Německého státního gymnázia na Staroměstském náměstí. Posléze zkouší nejprve chemii a germanistiku, aby skončil na právech na pražské německé univerzitě. V roce 1906 promuje jako doktor práv. Nemá problém najít si práci, většinu pracovního života stráví v Dělnické úrazové pojišťovně. Díky svému vzdělání a pracovnímu nasazení během pár let povyšuje na vrchního tajemníka.

Vedle pracovního drilu však kvete také jeho literární dílo. Již byla zmíněna jeho trojí příslušnost, která mu komplikuje vztah k sobě samému. Je Židem v německé komunitě, která ovšem žije v Čechách. Právě kvůli tomuto složitému vztahu k vlastnímu původu se v jeho textech zřejmě objevuje takové množství existenciálních otazníků.

Znáte ten pocit, kdy ve snu plavete v bazénu, ve kterém se náhle objevuje žralok, vy mu chcete uplavat, ale najednou nemůžete udělat ani tempo? I tak by se daly charakterizovat jeho texty.

Jednoduchý není ani jeho vztah k ženám, nejvíce propíraný bývá jeho vztah s Milenou Jesenskou. Jejich korespondence bývá samostatně vydávána, ale tak už to s Kafkovými dopisy bývá.

Několikrát se zasnoubil, aby své rozhodnutí posléze zrušil. Ať už to bylo s Felicií Bauerovou (s tou tenhle kousek opakuje dokonce dvakrát!), nebo s Julií Wohryzkovou.

V září roku 1917 je mu diagnostikována plicní tuberkulóza, Kafka navštěvuje nejrůznější ozdravné pobyty, ale nemoc se nelepší. V roce 1922 odchází do penze, v roce 1924 se pak jeho stav ještě zhoršuje. Přijímají ho do sanatoria v Kierlingu v Rakousku. Na začátku června, konkrétně 3. června přesto umírá.

Ke konci života už prý v podstatě nemohl přijímat potravu a měl křičet na lékaře, aby mu dali smrtelnou dávku morfia. „Zabijte mě, nebo vás zabiju,“ řval údajně. Pravdivost historky nechme být, faktem totiž zůstává, že Kafka po sobě zanechal dílo neuvěřitelných rozměrů, i když to v posledních letech svého života neměl jednoduché.


Franz Kafka:

  • Narodil se 3. července 1883 v Praze jako německy mluvící Žid.
  • Napsal romány jako Proces, nebo Zámek, k dalším jeho nejznámějším dílům patří například povídky Ortel, nebo Proměna.
  • V roce 1917 mu diagnostikují plicní tuberkulózu.
  • Na důsledky nemoci 3. června 1924 umírá.

 

Foto: Wikimedia Commons [Public domain]

Marek Blažíček

Marek Blažíček

Roztroušenou sklerózu mu sice diagnostikovali před nedávnem, ve dvaadvaceti, ale když si Marek Blažíček vzpomene na zážitky z dětství, má pocit, že si s RS tyká už déle. Bere to s humorem, (vždyť #JsemIronman), a protože studuje Tvorbu textu a scénáře na VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka, jeho texty najdete také na Aktivnizivot.cz

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!