V prostorách brněnského Communitea jsem si povídal s popularizátorem čaje Richardem Holajem, který s čajem obchoduje, přibližuje ho široké veřejnosti a dokáže o něm poutavě mluvit. Kromě čaje se věnuje také IT a je odborným asistentem na vysoké škole.
Během rozhovoru jsme probrali pestrou škálu témat. Od jeho cesty k čaji, specifik Communitea, až po zdravotní účinky čaje. Samozřejmě nechyběly ani rady pro čajové začátečníky, popis čajové přípravy a tipy na Vánoce.
Co tě na čaji baví nejvíc?
Pro mě je extrémně důležitý celkový sociální aspekt čaje, který dokáže lidi spojovat. Zároveň se mi líbí jeho chuťová rozmanitost, kultura a s ní spojené příběhy, které něco nesou. Bez ohledu na to, jestli jsou faktuálně pravdivé, nebo ne.
Jaký čaj bys vypíchl jako ten nejlepší, který jsi kdy měl?
Na první dobrou si vybavím jeden konkrétní shu puerh, který vyráběl starý čajový mistr. Dokonce byl i u toho, když tenhle typ čaje vznikal. Jinak nemám konkrétního favorita. Vypil jsem stovky čajů a těch skvělých bylo hrozně moc.
Popíšeš nám tvou cestu k čaji?
Určitě. Dřív jsem k čaji nijak dramaticky neinklinoval a pil jen klasický pytlíkový čaj. Postupem času jsem objevil i sypaný aromatizovaný čaj, který mi přišel o něco zajímavější, ale víc jsem nad ním nehloubal. Ale shodou různých okolností jsem se dostal do čajovny Cesta čaje, kam jsem začal chodit pravidelně. Fascinovaly mě tamější tradiční čajové obřady, líbilo se mi prostředí i klid čajovny. Právě tam se odstartovala i má cesta za čajovým poznáním. Hodně jsem se vyptával, skamarádil se s personálem a objevoval kouzlo čaje. Nakonec jsem čajovnu i spoluvlastnil.
Označuješ se za popularizátora čaje. Jaký je tvůj cíl?
Chci čaj dostat mezi lidi a zbavit ho nálepky, že je jen pro určitý typ společnosti. Čaj je stejně jako káva něco, co pijeme na denní bázi, využíváme ho při potkávání s jinými lidmi a nabízí nám čas určený jen pro nás samé. A není k tomu třeba žádný zvláštní prostor plný koberců a vonných svíček.
S popularizací čaje souvisí i centrum Communitea, ve kterém se zrovna nacházíme. Jak bys toto místo popsal?
Communitea není klasickou čajovnou, ale spíš coworking a komunitní centrum, ve kterém se věnujeme dovozu čaje a jeho prodeji. Čaj se tak snažíme dostát do kanceláří, do restaurací a na festivaly.
Když k vám člověk poprvé zavítá, co může očekávat?
Nejspíš hodně specifický zážitek, protože jsme dost neformální. Považujeme se za komunitu nejenom prostorově, ale ve všem, čím se zabýváme. Snažíme se být sami sebou a ukazovat ostatním, co čaj dokáže dát.
Co konkrétního může lidem přinést?
Klid, vyrovnanost a při přípravě čaje chvíli, kdy se soustředí jen na něj a jeho ochutnávání. Tím si vytvářejí chvilku jen pro sebe, kdy nemusí řešit nic jiného. Případně může přinést přesný opak, kdy je nástrojem k potkávání lidí, kteří spolu stráví hezký čas. Ale každý z nás si v čaji nejde něco jiného, což částečně souvisí i se zdravotními účinky čajů.
Rozvedeš je?
Ano. Pokud se bavíme o čaji z čajovníku, tak záleží na preferenci a míře. Čaj je bezpochyby zdravý, ale rozhodně není všelékem a dá se to s ním i přehnat. Ale každý čaj má něco do sebe. Pokud to vezmu postupně, například u matchy spousta lidí řekne, že pomáhá na vše, protože má tisíckrát víc antioxidantů než cokoli jiného. Tohle tvrzení však není stoprocentně pravdivé. Některých antioxidantů má sice víc, ale jiných méně. Dál tady máme puerhy, které jsou fermentované, což je super na zažívání. Tmavé čaje mají zase spoustu tříslovin, které mohou být zdraví prospěšné. Ale obecně je nutné poslouchat svoje tělo. Když člověk vidí, že mu něco prospívá, je to ideální ukazatel.
Shrneš nám, jak vypadá tradiční příprava čaje?
Rád. Tradiční příprava čaje má svůj racionální důvod a pevně dané kroky. Nejdřív si malou konvičku vyhřejeme horkou vodou, pak do ní dáme lístky, na konvičku položíme pokličku a chvíli čaj necháme, aby uvnitř vzniklo malé parní mikroklima, kterým se čaj otevře a uzpůsobí se na vyšší teplotu. Následně čaj zalijeme horkou vodou, čímž to pro něj není takový šok a celkově tak má lepší chuť. Pak čaj slijeme a rozlijeme do šálků.
Existuje podle tebe něco jako jediná správná příprava čaje?
Asi ne. Věřím, že existuje špatná příprava, ale nemyslím si, že existuje jen jedna správná. Jsou čaje, které se dají snáz přelouhovat, u jiných je to zase mnohem těžší. Ale když si vezmeme větší misku a dáme do ní malou hrst čaje a zalijeme ji vroucí vodou, je ve výsledku úplně jedno, jaký máme čaj a jak dlouho ho tam necháme. Existuje tak spousta způsobů, jak připravovat čaj, aby to nebylo složité a výsledek stál za to. Třeba když dáme čaj do pákového kávovaru, jen zmáčkneme tlačítko a kávovar vše udělá za nás. Ve výsledku je to jenom fyzika. Věřím, že každý může najít svoji cestu k čaji.
Jaká je tvoje nejčastější příprava čaje?
Poslední dobou si do malé konvičky házím malou hrst čaje, vezmu si šálek a termosku. Vše položím vedle počítače, a když mám čas, tak ho sliju a tímhle způsobem si dělám čaj po celou pracovní dobu.
Co bys doporučil těm, kteří chtějí s čajováním začít?
Je dobré zajít do čajovny, zažít tamější jedinečnou atmosféru a ochutnat různé druhy čajů. Případně se zeptat na tipy od někoho, kdo se v čaji vyzná, nebo si zajít na čajový festival. A pokud jsou jako já, koupit si různé čaje a experimentovat. Občas ten čaj zkazíte, ale když zkoušíte a cíleně experimentujete, tak nejlíp zjistíte, co na vás funguje.
Jaké čajové nádobí je nejvhodnější pro úplné začátečníky?
Nejlépe to, s kterým se člověku dobře pracuje. Rozhodně bych nekupoval nic drahého. Například je super jednoduchá skleněná konvička, která má v sobě sítko.
A poslední bonusové sváteční otázky. Blíží se Vánoce, který čaj doporučuješ na Štědrý den?
Vánoce vnímám přes vůně, takže určitě masalu, která je s těmito svátky pevně spjatá. Já si dávám v zimním období také červený čaj, který pěkně zahřeje.
S Vánoci je spojená i nákupní horečka. Jak vybrat vhodný čaj pod stromeček?
Zajděte do čajovny, poraďte se a dejte tomu čas. Dárkem dáváme najevo, že nám na druhém záleží. Dobrý prodejce si poradí s ledajakým požadavkem.
Plánujete v Communitea nějakou předvánoční prodejní akci?
Určitě. V sobotu čtrnáctého prosince proběhne malý vánoční čajový market s kamarády, kteří něco vyrábějí. Najdete tam čaje, obrazy, keramiku, víno, kávu a mnoho dalšího. Prostě hezká vánoční akce, na kterou se moc těšíme a rádi vás na ni uvidíme.
Foto: archiv Richarda Holaje