V pátek a v sobotu 8. a 9. října se po čtyřech letech konají volby do Parlamentu ČR. A i s handicapem si to můžete jít hodit. Myslíme samozřejmě lístek do urny. Abyste neztráceli hlavu na webu a v mediálním prostoru, sepsali jsme pár věcí, které vám v tom můžou pomoct.
Základní informace k volbám najdete:
- na mnoha relevantních serverech nebo v televizních zpravodajských relacích
- na stránkách nebo úředních deskách měst a obcí
- na stránkách Českého statistického úřadu
- na Portálu občana
- na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR
Na domovské stránce webu ministerstva vnitra najdete zejména:
– krátká instruktážní videa s titulky a ve znakovém jazyce;
– zjednodušený instruktážní leták o volbách od Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR (odkaz Osoby se zdravotním postižením – Aktuality – informační leták ve formátu snadné čtení);
– informace o způsobu hlasování, včetně volby na voličský průkaz, v zahraničí, do přenosné volební schránky nebo ve zdravotnickém zařízení;
– informace pro voliče v izolaci nebo v karanténě.
Voliči se zrakovým postižením najdou na stránkách volební lístky v elektronické podobě. Jak volí právě oni a co musejí řešit, si můžete přečíst například v článku Radka Pavlíčka na webu Poslepu.
Velkým problémem pro voliče s handicapem zůstává přístupnost a bariérovost volebních místností. Přestože se problematikou aktivně zabývá úřad ombudsmana, jím doporučovaný dotazník s informacemi o přístupnosti volebních místností je zatím do metodických pokynů k volbám zapracovaný jen částečně. Nakolik je volební místnost přístupná, proto volič stále nejrychleji zjistí tak, že si projde web nebo zavolá na příslušný městský nebo obecní úřad. Následně může využít některá z podpůrných opatření. Nakolik jsou tato a jiná ad hoc řešení někde venku na ulici důstojná, ponechme stranou.
Vy ale určitě stranou nezůstávejte, přejeme ve volbách šťastnou ruku!
Zdroje: