Technické muzeum v Brně (TMB) otevřelo novou komorní výstavu s názvem Unikátní šestibodí. Tato jedinečná výstava vznikla při příležitosti 200. výročí vzniku speciálního písma pro nevidomé – Braillova písma. Prohlédnout si zde můžete historické fotografie, dokumenty a sbírkové předměty týkající se života Louise Brailla i současnější exponáty. Výstava je umístěna v expozici Kultura nevidomých do 28. prosince 2025. 

Braillovo písmo

Braillovo písmo je pojmenované po svém tvůrci, Francouzi Louisi Braillovi (1809–1952). V roce 1825 jej poprvé představil v žákovské soutěži o vytvoření nové soustavy písma pro nevidomé v Národním ústavu pro mladé slepce v Paříži. Tehdy bylo Louisi Braillovi pouhých 16 let.

„Základem Braillova písma neboli braillského kódu je znak (šestibod) tvořený kombinací jednoho až šesti bodů. Znaky potom tvoří jednotlivá slova, číselný či notový zápis,“ vysvětluje Eliška Hluší, vedoucí dokumentace slepecké historie v TMB, která stojí za vznikem výstavy. 

Toto písmo bylo oficiálně uznáno až po Braillově smrti (ve Francii v roce 1854 a v mezinárodním měřítku až v roce 1887). V průběhu doby pak docházelo ať už úspěšně či neúspěšně k jeho adaptaci na různé světové jazyky.

Co na výstavě najdete? 

Na výstavě si prohlédnete historické i současné dokumenty a fotografie týkající se 200. výročí vzniku Braillova písma. Dále uvidíte historické a současné předměty, které nevidomí při čtení a psaní tohoto písma používají.

Vzácným exponátem je tzv. rafigraf – psací stroj pro nevidomé. V roce 1839 ho zkonstruoval Braillův spolužák Pierre François Victor Foucault. Tato pomůcka sloužila Louisi Braillovi, aby mohl psát dopisy z Národního ústavu pro mladé slepce v Paříži své rodině do městečka Coupvray. Do Brna se rafigraf dostal jako dar Slepeckého muzea v Bernu, které ho získalo v 60. letech z pozůstalosti po curyšském soukromém sběrateli.

Unikátním dokumentem je také faksimile slabikáře Louise Brailla. Sám autor ho psal v roce 1852 a v Národním ústavu pro mladé slepce byl vydán v témž roce. Jeho přátelé ho doplnili o vzpomínky na samotného autora. Tento skvost je uložen ve Slepeckém muzeu v Petrohradě, které Eliška Hluší navštívila a Braillův francouzsky psaný slabikář vlastnoručně opsala. Následně byl přeložen také do češtiny. Návštěvníci tak mají možnost prolistovat si i českou verzi slabikáře.

Další zajímavé exponáty:

  • Tabulka s japonským Braillovým písmem (Tokio, kolem roku 1930)
  • Stříbrná pamětní mince, která byla vyrobena u příležitosti otevření Muzea Louise Brailla v Coupvray (1952)
  • Plný znak (šestibod) Braillova písma s hruškami (Brno, 1960)
  • Pichtův psací stroj pro psaní Braillovým písmem (Německo, 1895)
  • Jednořádkové zařízení pro psaní Braillovým písmem (Praha, 1885)
  • Tyflopedický lexikon jmenný (Brno, 2006)
  • Haptické šestibodí Rudiho Lorenze (1991)
  • Korespondence Louise Brailla
  • Různé adaptace Braillova písma
  • Busta Louise Brailla
  • Vinná láhev ze sklepa v rodném domku Louise Brailla (konec 19. století)

Kdy na výstavu vyrazit?

Výstavu můžete navštívit od středy do neděle.

  • Středa až pátek je muzeum otevřeno od 9 do 17 hodin. 
  • Sobota až neděle je muzeum otevřeno od 10 do 18 hodin.
  • Státní svátky je muzeum otevřeno od 10 do 18 hodin.

Za kolik?

Základní vstup do muzea stojí 180 korun. 

Držitelé průkazu ZTP a držitelé průkazů ZTP/P + osoba doprovázející mají vstup volný.

Informace o dalších slevách najdete ZDE

Zdroje

Technické muzeum v Brně

Unikátní šestibodí, TMB

Komorní výstava Unikátní šestibodí v Technickém muzeu v Brně připomíná 200 let od vzniku Braillova písma, TMB

FB do-muzea.cz

Foto: autor

Picture of Sebastián Lukas Kyčerka

Sebastián Lukas Kyčerka

Před několika lety Sebastiánovi diagnostikovali roztroušenou sklerózu, která zasahuje řadu oblastí jeho života. Díky podpoře rodiny, sportu a specifickému humoru snadněji překonává nástrahy vážné nemoci. Spolupracoval s několika neziskovými organizacemi, nevyhnul se ani korporátní sféře, učil a v současnosti je jedním z kmenových redaktorů Inspirante. Sebastiánovo heslo: Nikdy to nevzdávej!

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ