V prostorách Střediska Teiresiás Masarykovy univerzity v Brně se koná výstava polské nedoslýchavé výtvarnice Marie Skoczyńske. Výstava s názvem Where the wild strawberries grow (Kde rostou divoké jahody) mapuje její komiksovou tvorbu reflektující život lidí se sluchovým postižením, ale také portréty a další výtvarné práce s osobním přesahem. Naplňuje tím důležitý edukační cíl – zvyšování povědomí o specifických zkušenostech lidí se sluchovým postižením. Zároveň je jedinečným příkladem toho, že handicap neznamená omezení kreativity nebo schopnosti oslovit veřejnost. Výstavu můžete navštívit do konce září.
Maria Skoczyńska
Maria Skoczyńska je nedoslýchavou doktorandkou z Univerzity Adama Mickiewicze v Poznani, která se kromě kreslení (s kterým začala už jako malá) věnuje také cizím jazykům a cestování. Lidé, jež na svých cestách potkává, slouží jako její inspirace pro výtvarné práce, ale i doprovodné literární útvary.
Dále se věnuje kombinování tradičních a digitálních médií, čímž se snaží zjistit, jak dát druhým hlas, aby mohli vyprávět své příběhy. Podle Marie Skoczyńske má totiž každý svůj příběh, přičemž místa jsou svědky těchto příběhů.
Spolupráce na výstavě
Maria Skoczyńska se na přípravě výstavy podílela od začátku. Pečlivě vybírala práce, komunikovala své záměry i potřeby a spolu s pořadateli ladila finální podobu. Zároveň aktivně podporovala myšlenku zpřístupnění výstavy širokému publiku. QR kódy, textové popisy i využití AI nástrojů – to všechno vzniklo díky její spolupráci a na základě jejího souhlasu. Autorka tak přispěla nejen svým obsahem, ale i otevřeností k technologickým a inkluzivním inovacím, k nimž má extrémně blízko i díky tomu, že aktuálně pracuje jako specialistka na přístupnost.
Na co se můžete těšit?
Na výstavě oceníte především silné osobní téma autorky. Komiksová tvorba otevřeně a citlivě ukazuje realitu života se sluchovým postižením – bez patosu, ale s hloubkou a nadhledem. Vedle komiksů vás může překvapit i kvalita portrétní a volné výtvarné tvorby. Mariin „tvořivý záběr“ je často zmiňován i v osobních návštěvnických komentářích. Oceňovaný je především přístupný formát – pomocí komiksu a vizuálního jazyku je totiž výstava srozumitelná a čitelná i pro ty, kteří se se světem neslyšících nikdy nesetkali.
„Nedávno výstavu navštívila celá autorčina rodina, jejich reakce – překvapení, hrdost, dojetí – ukazují, jak hluboký může být dopad i ‚malé‘ výstavy. Pro organizátora je to silné potvrzení smysluplnosti jeho práce a příležitost vidět konkrétní pozitivní dopad u jednotlivce i jeho/jejich blízkých,“ uvedla kurátorka výstavy Jitka Carcouët. Na fotografii si můžete hrdou rodinu prohlédnout. Mariina maminka vyučuje na škole pro neslyšící v Poznani a její bratr, který je také neslyšící, letos nastupuje na studium anglistiky – na stejné univerzitě jako Marie.
Jak se výstava zahraniční umělkyně dostala do Brna?
Výstava zavítala do Střediska Teiresiás v návaznosti na jeho projektovou činnost a také díky osobním vazbám, které při těchto příležitostech vznikají. Jedním z takových projektů byl mezinárodní LangSkills II, jenž cílil na zlepšování jazykových dovedností neslyšících a nedoslýchavých studentů, během nějž pracovníci Střediska prohloubili s Marií Skoczyńskou přátelství. Následující akce tento vztah zesilovaly a postupně vedly k této unikátní výstavě.
„Na letní škole pro studenty se sluchovým postižením a jejich učitele v Telči v roce 2022 jsme zjistili, že Marie aktivně tvoří a v hlavě nosí neustále plno tvůrčích nápadů. Na další letní škole v Polsku už sama vedla workshop komiksové tvorby a přivezla ukázky svých prací. Mimo jiné zmínila, že je jejím velkým snem svou práci někdy vystavit. Tak se zrodila myšlenka ukázat ji právě v Brně v prostorách našeho střediska a představit tak tuhle tvůrčí mladou autorku, která může druhé inspirovat svým originálním pohledem na svět, přístupem k překonávání bariér a v neposlední řadě tím, jakou váhu a hodnotu přisuzuje vzdělání, cestování, jazykové vybavenosti a vzájemnému naslouchání a jak je kreativně využívá,“ dodala Lenka Tóthová, která byla řešitelkou řady zahraničních projektů zaměřených právě na téma výuky cizích jazyků.
Jak fungují QR kódy u jednotlivých portrétů?
Autorčina tvorba ve velké galerii je opatřena QR kódy, které zpřístupňují jejich obsah různým skupinám návštěvníků. Někteří mohou mít zrakové postižení, přesto si chtějí obsah přečíst pomocí čtečky obrazovky. QR kód je odkáže na přístupný text. QR kódy tak dělají výstavu interaktivnější, inkluzivnější a otevřenější pro různorodé publikum. A zároveň krásně zapadají do současného trendu propojení umění a technologií.
Popisky v češtině můžete najít také ZDE.
Kde přesně výstavu najdete?
Výstava se koná v malé galerii (kolem učeben 109 a 110), kde si můžete prohlédnout autorčinu komiksovou tvorbu, a ve velké galerii (kolem učeben 114–119), kde jsou vystaveny portréty a další výtvarné práce.








Zdroje
Ve Středisku Teiresiás proběhne vernisáž výstavy nedoslýchavé umělkyně Marie Skoczyńske, Tiché zprávy
Where the wild strawberries grow, MUNI Teiresiás
Informace z výstavy
Informace od Lenky Tóthové
Informace od Jitky Carcouët
Foto: FB Střediska Teiresiás, autor